...SŮL A SODA...

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod A+I » 07 dub 2010, 06:02

Fred píše:Dobrý den, máte někdo zkušenost s hořkou solí?

Horka sul = Epsom Salt, pridavame ji ke zvyseni tvrdosti vody pro AQ Malawi a Tanganyika. :o
Muze se taky pridavat do akvaria jako podpurny prostredek pri bloatu.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Taroto » 07 dub 2010, 18:27

sodu nedávám, na doporučení Ing. Dařbujána přidávám jednu polévkovou lžíci na 100L mořské soli co se normálně používá pro mořská AQ. Ono s tou salinitou a tvrdostí je to dost diskutabilní, protože i v rámci jezera je hodně odlišná vzhledem k jeho poloze na zlomuvé čáře. A taky je otázkou co s tím udělají přípravky na úpravu vody. Pokud vyměníš vodu, doleješ tam AQuatan nebo AQuasave. Přičemž přesné testy hlavně na tvrdost vody jsou otázkou několika tisíc. Já jsem si jeden tester musel ukrást v práci.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod wladys » 07 dub 2010, 18:36

Nechápu,proč bych měl po výměně vody lít do akva nějaký aquatan či aquasave.Peníze dám radši do kvalitního vločkového žrádla. :o

Pro ty co mají hodně měkkou vodu(i můj případ) je hořká sůl jistě vhodná.Lépe se pak drží PH nahoře.A pokud máš ph nízké musíš něčím zvednout(pak je jedlá soda vhodným řešením),sůl(NaCl) ti to jistě nezvedne. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Pecan » 07 dub 2010, 18:44

Lil jsem tam i já v předchozích akváriích , ale na popud těchto a jiných diskuzí.... u svého Malawi postupuji po vzoru (nevím už koho) akva z vody ven (do čističky :wink: ) a z kohoutku do akva , přidám sodu a jednou za čas sůl (dle dop. p. Čuhela) a na "odstraňovače chloru" kašlu...ryby jsou zcela v pohodě....Navíc ty odstraňovače jsou někdy na bázi humid. kyselin , což už vůbec nelze použít v případě afriky....
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

re

Příspěvekod jonathane » 07 dub 2010, 19:04

pokud při doplňování vody hadicí přímo do AQ přidáš na konec co jde voda do AQ nějaký rozprašovač nebo trubku z "rozpláclým" koncem chlór se pak rychleji vytrácí....dělám to tak již přes 2 roky co doplńuji vodu do AQ přímo z kohoutku a nikdy nebyl žádný problém
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Taroto » 07 dub 2010, 20:08

No to já do ostatních AQ ty sračky leju. Nezvolil jsem tedy Aquatan nebo něco podobně pekelně drahého, ale Akvaregulátor od Hu-Benu. Na nějakých 800l stačí jedna lahev a stojí nějakých 40Kč. Dle mého názoru je to totéž jako ty drahé. Do Malawi jsem to zatím nezkoušel, ale když to naleju k vrubozobcům kde jsou místo kamenů kořeny - nějakých 50kg dřeva - efekt je celkem dost znát.
Z kohoutku mi tady teče dostatečně tvrdá a alkalická voda. Je to tedy spíše na té spodní hranici, ale nemyslím, že by byl rozdíl jestli je to 7 nebo 8. Právě ovšem nevím co s tím přesně dělají ty přípravky, protože je na nich sice napsáno regulují Ph, vločkují chlor a pomáhají okisličovat, ale už tam jaksi neni na jaké Ph regulují a co je reaktantem chloru :o( Obojí může ovlivňovat parametry vody.

chlor problém není, současná norma EU povoluje max 0,03-0,5 mg/l to nemůže krátkodobě nic udělat, ba naopak trochu vyhubí nežádoucí kamarády. Pokud by tam byl delší dobu a to se zajištěním proudění, filtrace, vzduchování a zmiňované děravé hadice nehrozí - - bylo by riziko vytváření chloroformu, ale na 99,99 ne.
Každopádně za komoušů říkal kolega, že žádná norma nebyla a voda se chlorovala v době "ochrožení biologickou zbraní ze západu" na 10mg/l, no a když byl klid tak 0. Pak měli buď novorozenci rozštěp patra, nebo normální populace průjem. Například po výbuchu Czernobylu se voda chlorovala na husto několik let a poruchy vývoje plodu pak stát přisoudil radiaci :o)
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod bedna » 07 dub 2010, 22:39

Taroto píše:No to já do ostatních AQ ty sračky leju. Nezvolil jsem tedy Aquatan nebo něco podobně pekelně drahého, ale Akvaregulátor od Hu-Benu. Na nějakých 800l stačí jedna lahev a stojí nějakých 40Kč. Dle mého názoru je to totéž jako ty drahé. Do Malawi jsem to zatím nezkoušel, ale když to naleju k vrubozobcům kde jsou místo kamenů kořeny - nějakých 50kg dřeva - efekt je celkem dost znát.
Z kohoutku mi tady teče dostatečně tvrdá a alkalická voda. Je to tedy spíše na té spodní hranici, ale nemyslím, že by byl rozdíl jestli je to 7 nebo 8. Právě ovšem nevím co s tím přesně dělají ty přípravky, protože je na nich sice napsáno regulují Ph, vločkují chlor a pomáhají okisličovat, ale už tam jaksi neni na jaké Ph regulují a co je reaktantem chloru :o( Obojí může ovlivňovat parametry vody.

chlor problém není, současná norma EU povoluje max 0,03-0,5 mg/l to nemůže krátkodobě nic udělat, ba naopak trochu vyhubí nežádoucí kamarády. Pokud by tam byl delší dobu a to se zajištěním proudění, filtrace, vzduchování a zmiňované děravé hadice nehrozí - - bylo by riziko vytváření chloroformu, ale na 99,99 ne.
Každopádně za komoušů říkal kolega, že žádná norma nebyla a voda se chlorovala v době "ochrožení biologickou zbraní ze západu" na 10mg/l, no a když byl klid tak 0. Pak měli buď novorozenci rozštěp patra, nebo normální populace průjem. Například po výbuchu Czernobylu se voda chlorovala na husto několik let a poruchy vývoje plodu pak stát přisoudil radiaci :o)


Já si tedy nic nepamatuji za období komoušů (až na to, že jsem první narozeniny oslavil štamprlou vodky), ale přijde mi tvůj příspěvek docela legrační... Průjem jsem měl včera, rozštěp našťestí nikdy a v těláku jsem se o něj ani nepokoušel (vím, že není voštěp, jako rozštěp a rozštěp) U vrubozobců bych neřešil vůbec nic... Žížalky jsou žížalky :-) A k věci, ty sračky mi za ty prachy nestojí, protože nic neudělaj... Jo a neexistuje přípravek, co ti cokoliv reguluje něco na určitou hodnotu... (jako třeba po použití přípravku bude vždy PH 8 a pod.) Mimochodem okysličovat, pche :-) To nejni o češtině... A dlaší drobnost "nevim co s tím přesně dělají ty přípravky" (až na tu čárku) ale proč to tam tedy liješ? Toď drobnosti dle mého selského rozumu :D
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Příspěvekod Taroto » 08 dub 2010, 11:48

no nevim proč :o) jednou jsem na to narazil v obchodě, přečetl jsem si, že to pozitivně upravuje vodu a už to 20 let kupuju
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Kamil » 08 dub 2010, 12:03

mě by celkem zajímalo, jak něco může regulovat Ph na správnou hodnotu, když je k tomu potřeba celkem důležitý údaj - kam regulovat a hlavně jaká hodnota je správná...už na základce nám vysvětlovali rozdíl mezi kyselým a zásaditým :)

a sorry, ale to už tam raději nelít nic...jinak používám nutrafin, chlor sice ve vodě nemám, ale má to v sobě spoustu fajn věcí, co z kohoutku neteče. Pak vincentka, mořská sůl a soda
Uživatelský avatar
Kamil
přispívatel
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 5
Registrován: 23 říj 2005, 13:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod wladys » 10 dub 2010, 10:45

Kamile...na jakou hodnotu regulovat PH? Tak to záleží co ti v akva plave za ryby.Pro východoafrické cichlidy je ta vhodná hodnota ph kolem 8.Neutrál je 7.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron