Eretmodus a Spathodus

Diskuze pouze o rodech Eretmodus, Spathodus a Tanganicodus!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Eretmodus a Spathodus

Příspěvekod zencakd » 04 lis 2005, 10:37

Ahoj, rád bych do 500l nádrže s trophesusy doplnil několik ryb rodu Eretmodus nebo Spathodus. Většina doporučení říká, že v jedné nádrži by měl být jen jeden pár daného druhu. Máte někdo zkušenosti s chovem většího počtu dospělých jedinců v jedné nádrži? Funguje to jako u tropheusů (čím více, tím lépe)? Žijí ryby v jezeře pouze v párech nebo v koloniích? Díky moc,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Mauve » 04 lis 2005, 10:45

Tak to rozhodně udělej, Radim Zídek to tak má a je to úplně v pohodě.
Rozhodně není nutné mít jen jeden pár.

Jsou to překrásné ryby, mohl bych je pozorovat hodiny, jejich chování je super.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod canart » 04 lis 2005, 10:51

Su to parove ryby, takze uplne ine ako Tropheusy. Pri kupe netreba teda uvazovat nad 15 ks a podobne, ale staci par kusov (5) a pockat, kym sa z mladych vyberie par (mozno 2 pary). Vo velkych akvariach s dostatkom oddelenych kamenistych casti by mohli existovat vedla seba aj 2 pary. Ak mas moznost kupit hotovy par, staci teda kupit 2 ryby ;)

Maju radi dobre okyslicenu vodu a vacsie prudenie.

Viac snad napise Radim, ten ma skusenosti.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Mauve » 04 lis 2005, 11:24

Už jsem se je napozoroval u Radima celkem dost a nepřipadalo mně, že by tvořili páry na celý život. Ale na to bych je musel pozorovat asi ještě trochu víc. Každopádně si myslím, že není třeba mít obavu pořídit víc kusů, koukni na http://www.akvarista.cz/web/nana/index. ... ail&id=366 - Radim má sice obří nádrž, ale ani ty nemáš žádné plivátko, klidně bych pořídil od každého druhu cca 8-10 ryb, nejsou to nijak náruživí plavci.

Určitě si ještě počkej na Radimův názor. :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod zencakd » 04 lis 2005, 11:58

Díky moc za super rychlou odpověď! Obecně mi jde o to, zda větším počtem ryb se snižuje vnitrodruhová agresivita nebo ne. Typicky totiž na cichlid-forum.com, kde canart mimochodem vystavuje naprosto fantastické fotky (gratuluji! :-), každý doporučuje 1, max 2 páry. Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Radim Zídek » 04 lis 2005, 13:25

Ucelený tribut Eretmodinu (Eretmodus, Spathodus a Tanganicodus) již nějáký pátek chovám včetně ryb odchytových a to vždy po více kusech, od každého druhu či formy mám 5 - 10 jedinců i více a doposud jsem se nesetkal, že by se ryby napadaly nebo si ubližovaly, Z každého hejna se vytvářejí páry, které jsou si později věrní a oba rodiče se střídají v nošení jiker a mláďat což je velice zajímavé je pozorovat při výměně potomstva. Tyto ryby se dají bez problému chovat v párech, tak i ve větších koloniích. Já osobně bych se přikláněl k větší kolonii kolem deseti kusů z jednoho prostého důvodu, ryby žijí velice skrytě a ve větší skupince se podle mého pozorování cítí bezpečněji a jsou daleko více vidět a některé jedince mě dokonce žerou z ruky. V každém případě bych být tebou do nich určitě šel, protože je to naprosto fantastická doplňková ryba a svým chováním velice zajímavá.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod zencakd » 04 lis 2005, 13:47

To jsem chtěl slyšet :-)! Díky moc za vaše rady!

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Nakoupeno!

Příspěvekod zencakd » 06 lis 2005, 08:46

Ahoj, tak a je to tady! V nádrži se mi už hemží 8 Eretmodů, nejsilnější samec duboisi je trochu prohání, ale snad si na sebe zvyknou. Zatím se mají k světu, většinou v klidu polehávají na kamenech obrostlých zelenou řasou, do které se ihned pustili.

Vedle Eretmodů jsem ovšem neodolal nákupu 15 Leptosom, kterých si nevšímá v akvárku nikdo a i chovatel, u kterého jsem je koupil, je celou dobu choval s T. Kasanga a všichni se bez problému třou (několik samic akorát nosilo).

Rád bych se zeptal na několik praktických rad k šetrnému odchovu (tedy bez vyklepávání).

U Eretmodů:

a) vypustit mladé v nádrži (obávám se, že mi z nich nic nezbude)
b) odlovit samce s mladými do samostatné nádrže (obávám se narušení páru)
c) odlovit samici se samcem dokud je má samice v tlamě.
d) ???

U Leptosom:

a) vypustit mladé v nádrži (obávám se, že mi z nich nic nezbude)
b) odlovit samici do samostatné nádrže - jak to udělat tak, aby je nevypustilať

Díky moc,

David
Přílohy
P1011061.jpg
Jeden z Eretmodů!
P1011061.jpg (34.81 KiB) Zobrazeno 7495 krát
P1011127.jpg
Mlady sameček...
P1011127.jpg (28.15 KiB) Zobrazeno 7495 krát
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod tomas stredocech » 08 lis 2005, 21:53

jezis to jsem rad ze se tu objevil tanganista, chovam leptosomy i eretmody, jsou to prima ryby, proti duboisi bez agresivity, leptosoma samci jsou porad pri chuti a budou se ti krasne barvit, samice u me dost prenaseji mlade, ryby v tlame jsou pak uz dost velike, dale jsem dokonce uz videl vymenu u eretmodu, delaji to jako pri treni, parada. myslim ze ted mas nadrz pekne vvvazenou leptosomy na hladinu a eretmody na dno, cekaji te krasne chvile, uzij si to tomas stredocech
Uživatelský avatar
tomas stredocech
přispívatel
 
Příspěvky: 112
Obrázky: 148
Registrován: 21 bře 2005, 00:14
Bydliště: střední čechy

Příspěvekod canart » 08 lis 2005, 22:41

Pekne ryby!!! Tie leptosomy su "Mpulungu" alebo "Utinta flourescent"? Tie druhe mam a su naozaj nadherne. Mam aj modrochvostych samcov.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Další

Zpět na Akva Tribut Eretmodini

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník