Lobochilotes labiatus

Diskuze o jiných rybách jezera Tanganyika!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Lobochilotes labiatus

Příspěvekod Radim Zídek » 21 lis 2005, 17:25

sháním informace o tomto druhu a případného chovatele, nevíte někdo??
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod bbfh » 21 lis 2005, 23:30

Aqualex (volny preklad):

Nazov: Suvisi s von vypulenymi masitymi pyskami.

Lokalita typu: Mpulungu, Zambia

Rozsirenie: Vo vhodnych biotopoch po celom jazere Tanganika

Prostredie: Uprednostnuje pieskovo-kamenne alebo pieskovo skalnate plochy. Zvycajne prechodne zony medzi skalnatymi/sutinovymi a pieskovymi oblastami. Dno tychto oblasti je casto pokryte usadeninami kde aj najmensi pohyb vody uz sposobuje jemny zakal. Je mozne ho ale najst aj v biotopoch, kde su zrnka piesku vplyvom zvyseneho obsahu mineralnych latok zlepene (pieskovce). Tieto ryby je mozne bez obtiazi pozorovat pri potapani - majestatne samce do velkosti 30 cm patroluju v okoli svojich teritorii. Taktiez oblubuju 'postavat' v tieni skal a pieskovcovych formacii. Dospele jedince ziju prevazne samotarskym sposobom, mlade ryby v mensich skupinach.

Potrava: Prieskum traviaceho traktu robeny belgickym vedcom Pollom (1956) ukazal pritomnost lariev hmyzu, zvysky mekysov a skebli, rozsievok, casti rastlin a piesku. Vdaka masitym pyskom moze ziskavat potravu zo sedimentov a oskriabavanim z riasami porastenych kamenov.

Charakteristika: (Teraz skusim prelozit 'Agamic ovophile mouthbrooder with matriarch family :) - uff) Samce tychto tlamovcov vyzaduju skupinu samic, o potomstvo sa uz od stadia vajicok stara samica. Dorasta do 37 cm, ma zvysenu chrbtovu cast a stlacene boky. Ziaden iny druh z Tanganiky porovnatelnej velkosti nedisponuje takymi vyrazne vyspulenymi pyskami. Medzi jemne pohlavne rozdieli mozno zaradit mensiu (5 - 7 cm) dlzku samic a ich mensi pocet imitacie ikier na analnej plutve oproti samcom.

Poznamka: Druh je len ciastocne vhodny pre akvaristiku, zato hojne vyuzivany domorodym obyvatelstvom ako zdroj obzivy.

Starostlivost: Akvarium by malo mat dostatok volnej vody s dnom pokrytym jemnym az strednozrnnym riecnym pieskom/strkom, nie prilis svetlej farby. Je taktiez vhodne pridat skalnate formacie. Rastliny su niekedy nicene. Nakolko sa samce vyznacuju zvlast silnym temperamentom, odporuca sa do akvaria len jeden samec so skupinou samic. Druh je mozne chovat spolu s Ctenochromis horii a Gnathochromis pfefferi. Rybiu osadku mozu taktiez doplnat vacsie druhy Lamprologini. Ryby zbieraju vacsie ziabronozky, drobne korovce, larvy komarov, jemno naporcovane maso ryb a skebli a vlockove krmivo z volnej vody aj z dna.

Spravanie a rozmnozovanie: Tento druh patri k velkej skupine agamic ovophile (velmi velmi volny preklad: skupinovo zijucich, uz o vajicka sa nosenim starajucich - uff) tlamovcov s vyraznou vnutrodruhovou neznasanlivostou. Samci a samice ziju spolu len pocas parenia a odchovu potomstva. V jednom akvariu je zvycajne mozne chovat samce len jednotlivo. Samice byvaju prenasledovane az do vycerpania a navzajom sa k sebe tiez nespravaju ako anjeli. Odchov mladych je vylucnou zalezitostou samic, ktore su schopne nosit v ikernom vacku az 60 vajicok. Ryby sa vytieraju na substrate. Samci lakaju na svoje uzemie samice vibrovanim tela. Samice nasleduju samcov a kladu par vajicok, ktore hned beru do tlamky. Nasledne smace imituju kladenie kresbou na analnej plutve, pricom vypustaju mliec, ktory je nasledne nasavany samicami lapajucimi po imitacii ikier. K oplodneniu dochadza v tlamke samice. Po zhruba 3.5 tyzdnoch su zltka s vajicok vstrebane plodikom a mlad opusta tlamku. Plodik je mozne krmit cerstvymi naupliami ziabronozok, malymi cyklopmi a drvenymi vlockovymi krmivami.
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod Radim Zídek » 22 lis 2005, 12:07

TO bbfh: moc ti děkuji za vyčerpávající odpověď, tohle jsem tedy nečekal. Dííky.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod brova » 04 bře 2010, 13:32

Ahojky Všem. Docela by mne zajímalo, jestli by se tento tlamovec, dal chovat dohromady s C. frontosa a nebo gibberosa?

bbfh píše:Druh je mozne chovat spolu s Ctenochromis horii a Gnathochromis pfefferi. Rybiu osadku mozu taktiez doplnat vacsie druhy Lamprologini.


Díky za odpovědi. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod bbfh » 04 bře 2010, 21:07

brova píše:Ahojky Všem. Docela by mne zajímalo, jestli by se tento tlamovec, dal chovat dohromady s C. frontosa a nebo gibberosa?

Lobochilotes je velka agresivna potvora, moc mi to nesedi na kludne C. frontosa/gibberosa, ale uz som cital, ze to takto fungovalo v 1000+ nadrzi.
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod brova » 04 bře 2010, 21:57

bbfh píše:Lobochilotes je velka agresivna potvora, moc mi to nesedi na kludne C. frontosa/gibberosa, ale uz som cital, ze to takto fungovalo v 1000+ nadrzi.


Díky za odp., to jsem potřeboval vědět. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha


Zpět na Ostatní tanganyické ryby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron