NANO akvária s mini živočichy

Vše co se k malawi či tanganyice nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod PIETRO » 14 led 2011, 22:45

tomes.st píše:Taky by mě to zajímalo, potřeboval bych něco drobného pro potěr čichavců.Petr

Roznožit Trepku pro potěr je velice jednoduché, klidně ti Péťo napíši jak nato.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 15 led 2011, 01:20

PIETRO píše:
tomes.st píše:Taky by mě to zajímalo, potřeboval bych něco drobného pro potěr čichavců.Petr

Roznožit Trepku pro potěr je velice jednoduché, klidně ti Péťo napíši jak nato.

Pietro, to by bylo fajn, kdybys to sem napsal. To by mohlo ocenit vic lidi. Predem dekuji :) .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod tomes.st » 15 led 2011, 09:37

Ahoj Petře, jsem rád, že jsem na tebe zase po delší době narazil, byl bys moc hodný, kdyby jsi poskytl nějaké info jak na to. Petr
Uživatelský avatar
tomes.st
přispívatel
 
Příspěvky: 131
Registrován: 12 led 2010, 14:20
Bydliště: Kašperské Hory

Příspěvekod wladys » 15 led 2011, 15:15

Taky by mě zajímal Petrův popis. Já si připravil nálevníky tak,že jsem pořádně omyl kus banánové slupky,kterou jsem ponořil do odlité akvarijní vody. To postavil na okno a děj se vůle boží. Druhý den se ve vodě vytvořil klasický známý mléčný zákal.Vodu nabral do stříkačky a aplikoval do akva s potěrem galaxek.
Tento postup jsem našel na netu.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod bbfh » 15 led 2011, 15:27

Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod PIETRO » 16 led 2011, 21:42

Zdravím vás přátelé.
Velice rád vám zde popíši velice jednoduchý návod jak nato.
Tyto jednobuněčné organismy se vyskytují ve vodě chudé na kyslík a znečištěné organickými látkami.
To znamená malé rybníčky v lužních lesích a pastvinách, melioračních kanálech a kalužích v blízkosti polí nebo různorodých biotopních jezírcích.
Odebereme s takové lokality vodu do zavařovací sklenice většího objemu cca 3 litry.
Tuto sklenici umístíme na světlé místo v místnosti, tedy k oknu. Do sklenice vložíme například kedlubnu, ta se mi velice osvědčila. Lze použít také tuřín.
Ostatní kořenová zelenina nemá takový výsledný efekt. Když začne kedlubna zahnívat, vyvíjejí se bakterie, které spotřebovávají kyslík z vody. Těmito bakteriemi se živí trepky. Téměř všechny ostatní organismy krom bakterií a trepek v důsledku nedostatku kyslíku hynou. Takže ve svrchní vrstvě vody, kde je kyslíku nejvíc, zůstanou trepky v čisté kultuře. Občas je potřeba doplnit vodu a kousky kedlubny. Nebo místo kedlubny lze aplikovat pouze čajovou lžíci mléka. Výhoda této aplikace je, že násada kultur tolik nezapáchá. Vodu na doplnění používejte z akvárií!!!! Nebo odstátou několik dní.
Odlovit násadu lze filtrační vatou nebo laboratorním papírem. Kulturu odebíráme pipetou nebo injekční stříkačkou.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Ondra » 16 led 2011, 23:10

PIETRO píše:Zdravím vás přátelé.
Velice rád vám zde popíši velice jednoduchý návod jak nato.
Tyto jednobuněčné organismy se vyskytují ve vodě chudé na kyslík a znečištěné organickými látkami.
To znamená malé rybníčky v lužních lesích a pastvinách, melioračních kanálech a kalužích v blízkosti polí nebo různorodých biotopních jezírcích.
Odebereme s takové lokality vodu do zavařovací sklenice většího objemu cca 3 litry.
Tuto sklenici umístíme na světlé místo v místnosti, tedy k oknu. Do sklenice vložíme například kedlubnu, ta se mi velice osvědčila. Lze použít také tuřín.
Ostatní kořenová zelenina nemá takový výsledný efekt. Když začne kedlubna zahnívat, vyvíjejí se bakterie, které spotřebovávají kyslík z vody. Těmito bakteriemi se živí trepky. Téměř všechny ostatní organismy krom bakterií a trepek v důsledku nedostatku kyslíku hynou. Takže ve svrchní vrstvě vody, kde je kyslíku nejvíc, zůstanou trepky v čisté kultuře. Občas je potřeba doplnit vodu a kousky kedlubny. Nebo místo kedlubny lze aplikovat pouze čajovou lžíci mléka. Výhoda této aplikace je, že násada kultur tolik nezapáchá. Vodu na doplnění používejte z akvárií!!!! Nebo odstátou několik dní.
Odlovit násadu lze filtrační vatou nebo laboratorním papírem. Kulturu odebíráme pipetou nebo injekční stříkačkou.


Ahoj, já jsem trepky choval ze senného nálevu, bylo to nejjednodušší. TAké jsem jednu domu měl čistou kulturu trepky a tu jsem krmil roztokem vajéčka a ještě něčeho, už si nevzpomínám. :)
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod A+I » 17 led 2011, 00:10

Nepotrebuji nahodou ti narozeni mrnousove bryle, aby ty trepky videli? Jen tak uvazuju, jak dobry oci musi ty rybicky mit, aby to videly, protoze pokud to chteji ulovit, musi to napred videt. A trepky jsou jednobunecne organismy, ne? Podle mne je ta "zelena voda", jak pisu na predesle strance, mnohem jednodussi, protoze je to pripraveny hned, ziviny v tom jsou a rybky nemusi nic hledat s brylema :D .

Microworms, ktere chova Ivik, jsou mrnavi pruhledne bili cervici, ktere meri tak od 0,1 do 1,5 mm. Chova je asi 3 roky v plastikovych krabickach. Nejdriv choval 3 ruzne druhy, ale myslime si, ze rybam je to jedno a tak ted uz mame jen jeden druh, coz znamena mene starani o ne :D .
Nevim, jestli to jsou mikry neb nevim, co je mikra. :lol: Ale nejdriv byste si museli koupit tu kulturu - nasadu tech mikrocerviku. Dam sem nejake odkazy pro predstavu v anglictine. Navod na pestovani byste dostali od toho, kdo vam tu nasadu da a nebo, kdyby nekdo potreboval, tak to sem muzeme vysvetlit blize. Aplikovani rybam je jednoduche - prstem jen setrete cerviky ze steny krabicky a prenesete do akvarka. :o

Jinak ty malicke Galaxy z fotek na predesle strance a vpustene do zivota se 2 dny schovavaly, asi jeste potrebovaly nabrat vic sily k plavani. Ted uz plavou s tema ostatnima. :)

Microworms:
http://aqualandpetsplus.com/Live%20Food ... oworms.htm - na tomto odkaze ty larvy na prstech jsou larvy tzv. vinnych musek, ktere tam nakladou vajicka, pokud nechate krabicku otevrenou. Pak mate krmeni i pro vetsi ryby v jednom :lol: .

http://www.aquahobby.com/articles/e_microworms.php

http://www.buymicroworms.com/
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Moliro » 17 led 2011, 07:22

Mikry (microworms, háďátko octové, Anguillula rediviva) bych ke krmení potěru nedoporučoval, protože mohou způsobit zažívací potíže a následný úhyn. Daleko lepší je trepka nebo vířníci. Vyplatí se sehnat si čistou kulturu. V nálevech zde popisovaných je velká pravděpodobnost, že se objeví i jiné druhy nálevníků (=obrvenek). Dost nebezpečná je dravá Stylonychia, která může ohrozit i čerstvě vylíhnutý potěr.
Trepka patří mezi největší prvoky a je na hranici rozlišitelnosti lidského oka. Dají se dobře pozorovat i spolehlivě určit výkonnou lupou a samozřejmě mikroskopem. Pokud si tedy "vyrobíme" nálev z tuřínu, banánové slupky apod., můžeme si pohledem do mikroskopu jednoduše ověřit, co mám to tam vlastně "vyrostlo" :)
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 18 led 2011, 02:15

Moliro, je hadatko octove opravdu Anguillula rediviva ??
Tady se rika hadatku octovemu Vinegar eel, takze to bude mozna neco jinyho ti microworms. Myslim, ze ta octova hadatka budou spis Turbatrix aceti, cervici plavajici volne v roztoku a ne zijici na substratu. :?: :?:
My ty microworms pouzivame na krmeni uz asi 3 roky. Davame to i narozenym Corydoras, kteri ziji prvni tydny vlastne jenom z toho. Nevis nahodou, jestli i ty Anguillula rediviva muzou zpusobit zazivaci potize poteru?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

PředchozíDalší

Zpět na Obecná akvaristika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron