Focení v praxi

Diskuze o všem možném co se do jiných sekcí nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Shalibaba » 20 kvě 2005, 12:55

to canart:
EXIF by se určitě hodil, klíďo mi to dej do mailiku. Budu Ti velice vděčen. Já jsem se opět pokoušel fotit, ale opět to nestojí ani za prohlédnutí. Ty ryby se vůbec nechtějí nechat fotit.
Když dám makro, zaostřím čudlu a cvaknu tak je ryby v čoudu.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Mauve » 20 kvě 2005, 13:45

Pro canarta:

Roberte díky, ta fotka toho tropheuse - paráda. Připojuji se k tomu poměru během focení - cca 100:1 (odpad vs. dobrá fotka).
Ten režim Makro občas zkouším, ale stále mi to přijde, že nelze vytvořit jakési více obecné zásady focení, i třeba Petr55 píše, že jeho fotky vznikaly za pomoci osvitu slunce.
Někdy mi vydrží chu? fotit třeba hodinu, někdy pár minut a balím.
Jo a ještě myslím, že se lépe fotí tmavší ryby. Žluté, oranž a podobné jsou opravdu víc přepálené a s bleskem je jejich focení těžké.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 21 črc 2005, 07:33

Vcera som sa pokusal odfotit tie zive potvorky a je to nauzaj poriadna fuska. Nic zobrazenia vhodne sa mi nepodarilo cvaknut. Dnes sa budem snazit zas.
Chcem sa spytat na to fotenie z bleskom.
Neplasi to ryby ked ich zrazu osvetli blesk?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 21 črc 2005, 07:44

Ahoj Lubo,

je to podle mně individuální. Moje ryby se chovají u bleskání klidně, normálně. Je ale velký odpad fotek, protože se musí sejít spousta optimálních podmínek, aby se ti zadařilo. Takže i když ryba zastaví a nabídne se z profilu, tak zas dojde k "přepálení", jak píše canart u toho mého obrázku mladého saulosi.
Budeš to mít těžké, podle mně se tyto ryby o velikosti do 4cm nedají dobře vyfotit, lépe se fotí ty větší. prckové nepostojí ani vteřinu. Takže budeš muset asi chvilku počkat s detailními fotkami a spíš nabídni fotky celkové :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 21 črc 2005, 07:55

Obavam sa, ze mas pravdu Mauve ale este to nevzdam a skusim to.
Ono by to mozno slo fotit tak, ze vecer zhasnem v akva svetlo a necham v izbe svietit nocnu lampu. Ryby sa po chvilke upokoja a zacnu postavat. Len sa potom bojim fotit z bleskom, ci ich to moc nevystrasi ! Je tam este aj ten problem, ze fotak bude zaostrovat dlhsie ale mozno to skusim.

Skusal som aj celkove zabery ale nejak sa mi nedari trafit sa do fotky. Najvacsi problem mi robi osvetlenie akva, ktore mi hornu cast fotky prilis osvetluje. Budem musiet aj tu trochu experimentovat. Uvidim k comu sa dopracujem :)
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 21 črc 2005, 11:28

Focení malých rybek je poněkud obtížné. Je pravda, že je spíše náhoda, když se foto vydaří, ale jsou vyjímečné situace, kdy se povede i super fotka 3 cm tlamovečka :-)

K tomu blesku. Já zásadně blesk nepoužívám. Blesk přílišně akva osvítí a barvy snímku jsou naprosto jiné než-li bez něj - horší. Určitě využij osvětlení nádrže a nepřisvicuj bleskem. Jestli chceš opravdu kvalitní fota, tak použij Pasivní (manuální) nastavení fotoaparátu, kde si sám zvolíš čas expozice a clonu. Doporučuji co nejkratší čas, aby fotky byly ostré, i když se ryba pohne. Také záleží na nastavení režimu. Ideální je nastavit Vyvážení bíle a režim osvětlení na Umělé či Zářivka.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 21 črc 2005, 11:45

Dik za rady Martin, dnes to vyskusam.
Nasiel som aj nejake clanky na webe k tejto teme a zistujem, ze je to celkom zlozita zalezitost !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 21 črc 2005, 11:58

Ahoj Martine, fotka Mauveho v logu je focena bleskem :wink:

Zkoušel jsem nastavování rychlejších časů, ale clona se přizpůsobila a fotka ztmavla. V podstatě jsou usoudil, že při základním problému, který u focení akvária je (je to hlavně málo světla) si nejlépe u mého fo?áku poradí s tímto problémem automatický režim. Prostě když se pokusím o vyšší rychlost, na druhé straně mně zradí clona - je to jak spojené nádoby. Opakuji, je to tak u mého fo?áku, neplatí to obecně.
Blesk je někdy problém - v případě nevěrnosti barev, to uznávám, ale ne na 100%. Daleko větší problém je podle mne nedostatek světla v akváriu na focení detailů (jednotlivých ryb). Celkový pohled je samozřejmě lepší fotit bez blesku v tmavé místnosti.
A s malým kompaktem je lepší nepokoušet se vůbec, to je jen trápení fotografa, malý kompakt nezvládne udělat detailní foto v akváriu. Nebo jen velmi velmi náhodou.
A třeba se pletu, je to opravdu celkem složitá záležitost.

Koukni ještě na fotku toho crabra, co mi umis?oval sem k tématu Shalibaba, ta je taky bleskem. Zapoměl jsem dodat, že tmavší ryby se podle mně fotí lépe :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Martin Novák » 21 črc 2005, 12:18

Ano, někdy to s bleskem vyjde, ale mně většinou vyjde paskvil. Někdy na světlých rybách je odraz i blesku, atd. Asi jsem se naučil fotit bez blesku, přijde mi to výhodnější, ale to je síla zvyku. Ty máš zase nádherné fotky s bleskem :-)

Když dáš Pasivní režim, tak si nastav co nejnižší clonové číslo a expoziční čas co to dá, aby fotka nebyla tmavá. Nevím, jak je Tvůj fo?ák dobrý, ale jestli ukazuje index osvětlení (prostě jednoduché číslo např. -1, +2), tak Ti řekne bude-li fotka tmavá či ne (podle znaménka + -). Chce to chvíli experimentování a pak jsou fotky jako víno. I když ty už máš fotky teď výborné... :-D

Malé kompakty jsou opravdu spíše k vzteku. Makro režim a optický zoom jsou většinou nic moc, také rozlišení (Mpix) je většinou malé a fotografie se nedají pak moc ostřit. Ideální jsou digitální zrcadlovky s 10x zoomem a macro režimem, kde nafotíš v detailu přes celou obrazovku hlavu ryby. Ale kdo má na takovéto fotoaparáty ? ;-)
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 21 črc 2005, 13:00

Jo, EV tam mám, zkusím to. Mám Panasonic FZ20, to je podle mně solidní střed ve fo?ácích.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Mimo jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron