Focení v praxi

Diskuze o všem možném co se do jiných sekcí nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Focení v praxi

Příspěvekod Mauve » 18 kvě 2005, 09:57

Ahoj lidi,

tak jsem se rozhodl na základě několika sz a e-mailů,
že zde otevřu nové téma - Focení v praxi

Moje představa je ta, že bychom mohli trochu opomenout odkazy, a mohli bychom každý přispět konkrétně se svými zkušenostmi, postřehy, radami
ale třeba i svými starostmi ohledně focení ryb v akváriu.
Ještě bych prosil Martina, aby si přidal nějaké podmínky - hlavně kvůli vkládání obrázků (jejich velikost), nebo jestli je pak bude nějak upravovat.
Naposledy upravil Mauve dne 27 čer 2005, 09:21, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Mauve » 18 kvě 2005, 10:59

Fotím digi?ákem Panasonic DMC - FZ 20EG-S - viz. http://www.dno.cz/?action=14(7189,%20178) - zde jsem ho začátkem roku koupil, zatím
proti mně vede na body, protože zdaleka nezvládám využít všechno,
co tento fo?ák umí a na cesty vyjíždím s manuálem :)
O focení ryb v akváriu jsem pročetl několik článků, zde ovšem budeme
většina debatovat o naší realitě, ne o technice za statisíce, která umí
vykreslit tu nejposlednější šupinku do super detailu.

Začátky byly těžké, po přenesení fotek do PC jsem nebyl spokojen. Hlavně
fotky detailů ryb byl oříšek. Zkoušel jsem stativ a zaostřit na jedno místo,
na které měly ryby najet (někde to někdo radil), což se mi neosvědčilo,
zkoušel jsem přisvítit, zkoušel jsem různé režimy na fo?áku -
všechny tyto úkony jsem dělal bez použití blesku. Na fotku celku
akvária je to dobré - stativ a samospouš? a stačí to, ale fotky ryb (detaily)
byly stále máznuté.

Tak jsem začal používat interní blesk, můj fo?ák má 4 režimy, zkoušel
jsem všechny a nejvíc se mi líbil ten s předbleskem (redukce červ. očí).
No jasně, problém č.1 je odraz blesku. Zkoušel jsem vše možné, nejvíc
se asi fotka dařila, když jsem přitiskl objektiv na sklo a fotil rybu, která
ke mně nebyla přímo bokem, ale trochu šikmo (viz foto u mého nicku).
Sklo by mělo samozřejmě čisté a zevnitř nepoškrábné, lepší je zatemněná
místost, ale při přitisknutém fo?áku na sklo to není nutné.
Naposledy upravil Mauve dne 27 čer 2005, 09:25, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 18 kvě 2005, 12:24

Jak to resis s pohybem ryby?
Kdyz se pouzije ten blesk s redukci, tak vlastne (pokud tedy pouzivas automaticke zaostrovani) nejprve fotak zaostri, pak predbleskne a pak vypali plnou naloz do blesku a poridi fotografii.
Kdyz jsem to zkousel, tak na fotce nikdy zadna ryba nebyla :cry: Vzdycky uz byla na druhe strane akva...
Pokud pouziji manualni zaostreni, tak s klasickym bleskem je fotka hned, akorat, ze zase na pseudozrcadlovce (mam LCD hledacek :( ) neni v mych silach ciste zaostrit.

Prosim, trosku se rozepis, co za profil pouzivas (jestli nejaky auto (sport, portret apod.) anebo manualne nastavujes kompenzaci expozice, clonu, cas apod?
Diky za postrehy...
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Mauve » 18 kvě 2005, 12:48

No, to je právě ono, všechny ryby nejsou tak ochotné k focení. Ale ten předblesk tu focenou rybu lehce znehybní, než aby se lekla (což jsem spíš vždy očekal).
Používám režim automat nebo panning(pohybující se objekt).
Zkoušel jsem různé režimy, ale tohle mi klaplo nejlépe. Tedy manuální nastavení jsem ještě dobře neprokoumal, ale zatím jsem spokojen. Pošlu ti meilem tři fotky, které jsem udělal včera, abys viděl, jak se mi to daří. Sem ty fotky dám, až zjistím, jak je sem vložit :)
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 18 kvě 2005, 13:15

Uzasny fotky, diky za maila. To stoji za chlubeni!!! Jestli chces, mohu Ti sem umistit jejich odkazy (mas soukromou zpravu jak na to).
Fakt super!!! Hned vecer zacnu take experimentova! Mi to pripada, jako kdyby tam nebylo zadne sklo.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Mauve » 18 kvě 2005, 13:30

To je právě tím, že je tělo fo?áku (tubus) opřeno o sklo. U těch menších kompaktů může být problém s opřením z důvodu zoomování, protože čočka vyjíždí ve "vzduchoprázdnu", můj fo?ák má pevné tělo i dopředu a zoomování probíhá v tubusu těla, takže se fo?ák ani nehne. Navíc se mi zdá, že se z ryb stávají modelové a modelky, protože jim moje přítomnost až u skla evidentně nevadí. Kdyby se mezi sebou nehonily, dařilo by se víc.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Shalibaba » 18 kvě 2005, 13:33

S výslovným souhlasem uživatele Mauve vyvěšuji tyto JEHO fotky:

Ahoj,

posílám ty fotky - režim automat, s bleskem.



Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Mauve » 18 kvě 2005, 14:03

Roberte, na tebe tu čekám, jakožto můj vzor, připojíš se? :)
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Martin Novák » 18 kvě 2005, 16:24

Co se týče rozměru fotografií doporučuji maximálně rozlišení 640x480. Rychle se načítají a kvalita je lepší. Jinak fórum si obrázky zmenšuje automaticky dle rozměru (rozlišení) obrazovky tak, aby se do rámce fóra vešly celé (po kliknutí se zobrazí skutečná velikost v novém okně).

Fotografování ryb vážně není sranda. Je to někdy i pěkně o nervy. Zvláště u tlamovců. Jsou to čilé ryby, které chvilku nepostojí. Ideální je stativ a manuální nastavení. Já se v režimech moc nevyznám, spíše volím nastavením clony, expozice. Chce to fotit na velmi krátké časy (exp.), aby do fotoaparátu šlo světlo co nejkratší dobu a snímek se nestačil rozmáznout. Tím pádem se také ale musí snížit clonové číslo (zvětšit otvor clony). Některé digitální aparáty mají index expozice, který ukazuje přibližné nasvícení snímku. Automatické nastavení poté vždy nastavuje clonu a exp. na index 0, ale nehledí na to, jaký je exp. čas. Pro automat je primární indexové číslo. Určitě doporučuji vyzkoušet manuální nastavení. Za chvilku se do toho dostanete a pak jsou fotografie jako víno.
Naposledy upravil Martin Novák dne 29 čer 2005, 11:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 20 kvě 2005, 12:39

Mauve píše:Roberte, na tebe tu čekám, jakoľto můj vzor, připojíą se? :)

Samozrejme :) Bol som 2 dni v Kosiciach, preto som sa odmlcal. Pekne fotky Lubos! Prva je paradna :shock: , 2. mierne mimo focus, ale pekna, 3. trocha prepalene. Si dobry!

Fotenie ryb, najma niektorych cichlid z Malawi a Tanganiky je naozaj dost problematicke kvoli ich pohyblivosti. Clovek sa ukaze pri akva alebo staci, ze vojdem do izby a zaregistruju ma zo 4 m. Zhrnu sa do rohu, plavaju ako sialene a stratia farby (Tropheusy). No a za tychto podmienok urobit ostre fotky je nemozne.

Takze treba si posediet pri akva niekedy 1-2 hodiny a cvakat, cvakat a cvakat. Pri digi fotakoch to omiela kazdy - zo 100 fotiek 1 poriadna. Je to tak. Treba proste skusat nastavenia, ak sa nejedna samozrejme o plnoautomat.

Ja mam Konica Minolta DiMage Z2. Nastavenia su mozne rozne, aj predvolene rezimy, aj priority, aj plny manual, vyvazenia bielej atd atd. Podobne, ako Lubos (Mauve), nevyuzivam vsetko. Fotil som aj bez blesku, aj s bleskom....vysledky su casto celkom dobre aj bez, ma to vyhody - nie je tien. Najdolezitejsia vec je dostatok svetla, aby sa dal pouzit co najkratsi cas. Hoci mam 4x36W, nestaci mi to a len niekolko fotiek je naozaj dobrych. V druhom akva 4x25w, po asi 2 rokoch pozorujem slabnutie svietivosti trubic a teda sa mi foti horsie.

Pri foteni s bleskom fotim tak, ako Lubos, objektiv tesne na skle akva, vacsinou nastavim aj nejaku redukciu blesku, aby neboli niektore casti tela ryby prilis prepalene. Najcastejsie zapinam aj makro rezim. Fotenie s predbleskom sa mi tiez nezda, pretoze aj Shalibaba ma tie iste skusenosti ako ja - ryba proste po predblesku necaka na expoziciu. Exponovat je prave potrebne v momente a casto su reakcie digi fotakov pomale. Moja Z2 je dost rychla.

Nechcem pisat prilis vela, takze skor mozme reagovat na jednotlive podnety. Pripajam jedno foto, posudte ;) Zial nemam tu v praci original (kopia nema EXIF) a uz si napamatam nastavenie. Ale mozem pozriet doma, ak chcete.

Obrázek
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Další

Zpět na Mimo jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron