Triops australiensis (trilobití akvárko)

Diskuze o všem možném co se do jiných sekcí nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Triops australiensis (trilobití akvárko)

Příspěvekod cZip » 24 led 2007, 10:54

Jen pro zajímavost, čím se bavíme v praci :)
Přílohy
obr13588.jpg
2 dny po vylihnuti z vajicka 3mm
obr13588.jpg (37.4 KiB) Zobrazeno 4499 krát
obr13590.jpg
4 den po vylihnuti z vajicka 6mm
obr13590.jpg (35.95 KiB) Zobrazeno 4499 krát
obr13591.jpg
Krmení
obr13591.jpg (36.01 KiB) Zobrazeno 4499 krát
obr13594.jpg
Triops australiensis
obr13594.jpg (35.27 KiB) Zobrazeno 4499 krát
obr13598.jpg
Triops australiensis
obr13598.jpg (44.64 KiB) Zobrazeno 4499 krát
obr13599.jpg
Triops australiensis
obr13599.jpg (48.28 KiB) Zobrazeno 4499 krát
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod zencakd » 26 led 2007, 08:20

fuj tajbl, co to je? :-) Vyroste to ještě? Kdyby se to rychle množilo, dalo by se tím krmit :-) Máš o "tom" víc informací? Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod zencakd » 26 led 2007, 08:20

fuj tajbl, co to je? :-) Vyroste to ještě? Kdyby se to rychle množilo, dalo by se tím krmit :-) Máš o "tom" víc informací? Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Mauve » 26 led 2007, 08:36

Nedávno jsem zahlédl tvé pojednání o těchto krásných zvířátkách na jiném webu, možná bys to sem mohl nakopírovat (?)
Mně se to moc líbí.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod cZip » 26 led 2007, 10:09

Pokusné akvárium pro chov Triops australiensis (listonoh australský), prozatím bez rostlinek.

Na internetu jsem našel prazvláštního živočicha, opravdu „pra“ je na místě, jelikož je se jedná o druh starý 250 miliónů let. Žije v periodických vodách a to i u nás v České republice (druh: Triops cancriformis – Listonoh letní) , nicméně je označen jako kriticky ohrožený druh. Jediná smutná věc je věk kterého se listonoh dožívá, je to jen 30-90 dnů. Za tuto neuvěřitelně krátkou dobu se vylíhne z vajíčka o velikosti 0,2 mm a dorůstá do délky 7-9 cm. Rozmnožování je další zvláštností tohoto živočicha, to že klade vajíčka již z textu vyplývá, ale pokud není poblíž sameček a samička pro oplodnění, dokáže vajíčka oplodnit hermafroditicky. Výdrž vajíček je opět něco extra, vajíčko přežije mrazy až -30°C a listonohové se z nich můžou vylíhnout i po třiceti letech. Stejně jako raci se svlékají z „kůže“ a to i několikrát do týdne.

No a jelikož jsem hračička, tak jsem si řekl že to vyzkouším. Když jsem se o tom zmínil v práci, tak jsem toto nadšení vnesl i mezi ostatní. Dali jsme dohromady nějakou korunu a objednali si vajíčka 3 druhů listonoha (australiensis – austrálie, cancriformis – evropa, longicaudatus – amerika ) z jednoho německého eshopu (btw: nikdo v CZ mě to nebyl schopný sehnat ). Po 3 týdnech mě kamarád tuto zásilku přivezl.

Po překladu manuálu z němčiny do námi srozumitelnější češtiny, jsme začali s „chovem“. Zařídili jsme akvárium 60x30x30 a v něm menší akvárium jako líheň (pro líhnutí je třeba dodržet maximální množství vody: 3l). Ve velkém akváriu byla voda a topítko + filtr napojený na vzduchování, voda v akváriu následně temperovala vodu v líhni. Nasypali vajíčka do líhně a čekali…

Cca po 2 dnech se nám vylíhli nauplie ( asi 0,2mm velcí živočichové ) nicméně po 2-3 dnech nám vše uhynulo :( začali jsme pátrat kde jsme udělali chybu…

Na nic zásadního jsme dle přiloženého manuálu nepřišli, minimálně zvláštní nám připadlo, že všude na internetu se píše, že se pro líhnutí má použít destilovaná voda (případně voda kojenecká nejlépe něco jako Evian), zvláštní…

Zkusili jsme druhou várku, tentokrát půlku sáčku s vajíčky ( mimochodem, nikde není uvedeno kolik vajíček se v dodaném sáčku s pískem vyskytuje ), do destilované vody jsme přidali podíl obyčejné vody z akvária která tam byla cca 3 týdny filtrovaná. A čekali… Bohužel situace se opakovala.

Pokus číslo 3. už dopadl lépe, dali jsme do líhně vodu z akvária, žádnou destilovanou vodu, dali vajíčka a čekali. Bylo to na víkend. V neděli mě to nedalo a jel jsem se do práce podívat na stav našich drobečků. Čekal mě velký šok, v akváriu se sotva motalo jedno stvořeníčko, a bylo vidět že moc nemůže, v tu chvíli mě to docvaklo. Bohužel zbytečně pozdě. Do líhně jsem dal vzduchovací kámen a pustil vzduchování naplno, cca po 2 minutách poslední tvoreček výrazně ožil a začal běhat po líhni. Asi si všichni říkáte „to jsou ale magoři nedát tam vzduchování“. Na naši omluvu bych rád přiložil kousek manuálu přiloženého k vajíčkům:
„Pokud chcete používat akvarijní vzduchování, dejte ho do líhně až po 3 dnech, co se vylíhnou nauptie, ale nastavte jej tak, aby jen jemně perlilo, jinak se vajíčka naplaví na okraj a nauptie se nevylíhnou!“
Asi to bude tím začátkem toho textu: „Pokud chcete“ takže jsme měli strach aby se vylíhli a vzduchování jsme tam nedali… Bohužel.

V tuto chvíli (28.11.2006) se nám prohání po akváriu pět „trilobitů“ a je úžasné je pozorovat.

Již víme že zkušenost je nepřenosná a návod na chov Listonoha taky za moc nestojí, ale podařilo se nám vychovat pět jedinců Listonoha australského a mají se k světu.

Fotky které přikládám nejsou nic moc, to víte mobil… Navíc tvorečci mají jenom 1,5 - 2 cm a nikdy nepostojí, pořád běhají, takže bez pořádné foto výbavy asi pořádný fotky nebudou.

DODATEK k 25.1.2007: V teto dobe mame 3ti generaci, po 2 a 3 kusech se jich podarilo odchovat 17 kusů :)
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod Waldik » 26 led 2007, 11:16

Zdravím cZipa. Sledoval jsem tyhle potvůrky v jeho akva a jsou to zajímaví živočichové.
Možná by jsi sem cZipe mohl dát odkaz na webkameru, až budeš v práci. Sledování těch potvůrek je docela zajímavé :o
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod mikro » 26 led 2007, 12:05

Tyblaho to jsou potvory :shock: :shock: to chcu videt, Zipe dej odkaz na webkameru prosiim :-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

WebCam

Příspěvekod cZip » 26 led 2007, 12:35

jejda, to bych rad, akorad ted neni v praci, takze pokud si kolega vzpomene ju vzit, tak pristi tyden.
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod tapisleca » 26 led 2007, 14:51

teda cZipe všechna čest, akorát Zencakde to bys měl asi hodně drahé krmení co :lol:
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha


Zpět na Mimo jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků