Nova etika

Diskuze o všem možném co se do jiných sekcí nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Nova etika

Příspěvekod yossarian » 07 lis 2008, 12:46

Knihu Tlamovci v akvariu od Miroslava Krauta už mám v knihovně(je super), ale až teď jsem koukal na autorovo stránky a při čtení několika řádků jeho prezentace se mi na svět dere, dost pro zbytek akvaristické populace, netradiční názor. Autor píše, cituji: Téměř všechny mé chovné skupiny pocházejí z odchytu v jezeře. Díky tomu jsem schopen případnému
zákazníkovi jednoznačně zaručit původ, standardní kvalitu a druhovou či rasovou čistotu nabízených odchovů. Konec citace.

To je opravdu šlechetné pro zákazníky, ale co pro ryby? Každý import za sebou nechá desítky nebo stovky ne-li více uhynulých rybek, které cestu (deportaci) z afriky nepřežijí, a to kvůli jakési rasové čistotě. Já vím teď si asi klepete na čelo co to píšu za blábol, ale tenhle názor vznikl čistě z lásky k těmto zvířatům a není na tom nic špatného přemýšlet do hloubky o etice v rámci domestikace těchto tvorů. Tohle není mířeno na pana Krauta, spíše tak všeobecně. Naopak si myslím, že pan Kraut vytvořil rybkám opravdu hezké prostředí, o tom se může rybkám u většiny velkochovatelů jen zdát. Mě čistě jen inspirovala k napsání tohoto příspěvku jeho věta viz citace.

Tento problém není zase tak černobílý, jak ho zatím popisuji, rád bych uvedl, že pro velkou část domorodců je lov akvarijních rybek pro import jediným zdrojem obživy a díky bohaté fauně v jezeře Malawi a Tanganyika a následné poptávce, se zatím nevysadily průmyslové ryby jako např. v jezeře Viktorino, které by asi zregulovaly počty druhů cichlid na minimální čísla, navíc v jezeře Tanganyika žije 260 druhů čistě endemických a to by mělo opravdu katastrofální následky. To ale neznamená ze je etické
Dovážet za každou cenu ty to rybky jen aby oživili chov,plně postačí vyměna mezi chovateli.

Důvod proč jsem si nenechal tohle kontroverzni téma pro sebe a tím pádem bych se ušetřil laviny útočných odpovědí, které si myslím, ze po přečtení budou následovat, je takový, že mě zajímají Vaše názory na tohle tema a hlavně ty, které si budou obhajovat urputně import ryb za každou cenu. Rád bych ještě tímto poprosil administrátory jestli by nevytvořili nové tema ETIKA. Myslím, že plno lidi chová své rybky v nevyhovujících podmínkách a je odpovědností nás všech, aby se tomu zabránilo tím, ze se to bude viditelně řešit. Yossarian
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod Hroch » 07 lis 2008, 14:23

Rozumím tvým výhradám a podobný důvod mě vede k tomu že neuvažuji ani v budoucnu o mořském akváriu.
ALE

V případě sladkovodní akvaristiky a konkrétně v případě že dovozy směřují k chovateli, je to trochu jinak. Rybolov je v oblasti jezer důležitou součástí živobytí a těch několik procent ryb co neskončí na talíři ale v evropském, americkém nebo asijském akváriu určitě populace neohrozí.
Vyhynutí druhu obvykle nezpůsobí lov, a lov pro potřeby zájmového chovu asi nikdy, ale změna prostředí. Právě to že někteří lidé v Africe budou živy, nebo dokonce zbohatnou, z toho že v jejich zemi žijí unikátní ryby, může ochránit jezero od pohrom typu Tilapia ve Viktor.jezeře.

Chovatelé kteří importované ryby rozmnoží mnohonásobně, naopak dalším třeba i masovým a třeba i některé populace ohrožujícím importům spíše předcházejí ( porovnej ceny importů a odchovů ). Nepovažuji jednání chovatele který ryby chce rozmnožit, za nějak eticky problematické, pokud si pořídí importy. Jinak to vidím u "hobysty" který by si importy pořídil jen pro svůj dobrý pocit nebo "masírku" a odchovy ho celkem nezajímají, nebo nemá dost zkušeností aby je zvládnul.

"Rasová čistota" která se může zdát jako nesmysl, zvlášť v dnešní době, je velmi zajímavá pokud považujeme ryby v zajetí za jakousi genetickou zálohu pro případ zkázy přírodní populace druhu. Jedinec "rasově čistý" má pro reitrodukci druhu daleko větší hodnotu pro zachování biodiverzity.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Turok » 07 lis 2008, 21:33

"rasová čistota" ano ale pokud je místo vyskytu zničeno tak jsou ryby vlastně v čisté linii nanic.. o reintrodukci pak nemůže být řeč.
Uživatelský avatar
Turok
uživatel webu
 
Příspěvky: 88
Obrázky: 18
Registrován: 14 úno 2008, 14:29

Příspěvekod A+I » 07 lis 2008, 23:53

Muj nazor je ten, ze kdyz se tu hrstka akvaristu na tomto foru domluvi, ze nebudou chtit odchytove ryby z vyse popisovanych duvodu, ke zlepseni stavu to nepovede. Kdyz je nekoupis Ty, koupi je nekdo jinej. To by se musel vyhlasit nejaky zakon pro vsechny, kteri na vylovu a importu ryb delaji penize. A zakony se obchazi, ryby se budou lovit a vyvazet dal nacerno a budou mit jeste horsi prepravni podminky nez ted. Nekterych druhu ubylo tolik, ze se momentalne nesmi lovit a vyvazet.
Ja osobne si myslim, ze ryby chovane v akvariich by po vpusteni do jezera neprezily. Nemyslim ani tak ten sok z velkeho prostoru kolem nich a nebo nahlou zmenu v potrave, ale v jezere jsou predatori, ktere v akvariu vubec nepoznaly a nejsou zvykle byt neustale ve strehu.
To je treba jako kdyz mate kote, ktery se narodi a zije venku okolo baraku. Roste a zvyka si postupne na svet. Ale zkuste vypustit 2 roky doma chovanou kocku ven.
V prirode jsou nektery druhy ryb skoro na vyhynuti a je hezka myslenka vratit ryby zpet do prirody z nasich akvarii, ale mam strach, ze to nebude fungovat. Navic kdyz jsou na vyhynuti, tak proc asi? To by se muselo zmenit vse, co je k tomu vyhynuti vedlo, jinak by se to akorat o nejakou dobu jen oddalilo. V Africe maji jejich vlastni zakony a na ty jsme, bohuzel, kratci.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Hroch » 08 lis 2008, 19:05

Reintrodukce určitě není jednoduchá věc, ale je možná a velká část ryb v našich řekách a jezerech pochází z umělých odchovů nebo jejich předkové byly odchovány uměle. Zvláště u jednodušších živočichů a býložravců je návrat do míst původní výskytu nejednodušší. Pokud je původní lokalita zničena je to samozřejmě problém, ale může vyhuben konkrétní druh nebo druhy, např. ekologická nehoda a lokalita se za nějaký čas vyčistí obnoví. Není to vždy jednoduché ale pokud nebudou k dispozici ryby např. od akvaristů není o čem mluvit.

I ta katastrofa ve Viktoriině jezeře se dá pravděpodobně napravit, existují metody jak zdecimovat cíleně populaci jen určitého druhu např. invazivní Tilápie a navrátit původní druhy - pokud jsou např v těch akváriích

Můj názor: odchyty jen pokud jste zkušený chovatel ryby množíte a dáváte dál (prodávate)

Není potřeba být tak pesimistický, demasonky, vzhledem k jejich omezenému rozšíření už se odchytávat nesmějí. I Afričané vědí že je to jejich bohatství , že se na tom dají vydělat peníze ale jen pokud ty ryby v jezeře zůstanou. A prachy jsou vždycky nejlepší motivace i k ochraně přírody.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Turok » 09 lis 2008, 13:29

Hroch pravda peníze jsou největší motivaci!!
Uživatelský avatar
Turok
uživatel webu
 
Příspěvky: 88
Obrázky: 18
Registrován: 14 úno 2008, 14:29

Příspěvekod A+I » 10 lis 2008, 09:16

Demasoni neni jediny druh, ktery se nesmi v africkych jezerech lovit a vyvazet. Tak budme optimisticti, ze to africanum vydrzi. Nemuzu sice tvrdit, ale zda se mne, ze se na tomto seznamu podili i Ad Konings. Vi totiz presne, o ktere druhy se jedna.
Jeste k te reintrodukci - docela by me zajimalo, jak by se s tou velkou zmenou vyporadal imunitni system ryb chovanych od narozeni v takrka sterilnim akvarijnim prostredi.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Turok » 10 lis 2008, 14:53

A+I píše:Demasoni neni jediny druh, ktery se nesmi v africkych jezerech lovit a vyvazet. Tak budme optimisticti, ze to africanum vydrzi. Nemuzu sice tvrdit, ale zda se mne, ze se na tomto seznamu podili i Ad Konings. Vi totiz presne, o ktere druhy se jedna.
Jeste k te reintrodukci - docela by me zajimalo, jak by se s tou velkou zmenou vyporadal imunitni system ryb chovanych od narozeni v takrka sterilnim akvarijnim prostredi.



no těžko říct to bys musel vyzkoušet :D ale je vysoká pravděpodobnost že by selhal a ryby by pomřeli. v těchto situacích je důležitá postupná aklimatizace... jiná situace by byla kdyby se jednalo o ryby chovatelu z blízkosti jezera kterí používají zdejší vodu :)
Uživatelský avatar
Turok
uživatel webu
 
Příspěvky: 88
Obrázky: 18
Registrován: 14 úno 2008, 14:29

Příspěvekod Hroch » 10 lis 2008, 23:42

Nevím jak vaše akvária, ale moje teda sterilní není, ani se o to nesnažím.

Voda v jezerech je např. na dusičnany je v kvalitě kojenecké vody.
Imunitní systém ryb bude nejmenší problém, jezero je mnohonásobně větší a tím stabilnější systém, ryba může alespoň částečně měnit stanoviště, nemocnou rybu hned něco sežere a tím se snižuje infekčnost prostředí, ryby nebude nikdo přecpávat bílkovinami a tuky...
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod A+I » 11 lis 2008, 23:38

Nemam na mysli kvalitu vody ani prekrmovani. Ale myslim si, ze imunitni system ryb chovanych v akva je precejenom slabsi nez u divoce zijicich ryb. Vetsina akvaristu vyvari pisek, kameny, nebo se vse desinfikuje savem, voda se pridava osetrena vodarnou atd. I v jezerech s "kojeneckou" vodou jsou vsak paraziti, viry, plisne... a ryby z jezera jim urcite budou lip odolavat nez ryby, ktere s tim neprisly nikdy do styku. To je asi podobne jako kdyz si drzite dite od narozeni doma a pak v 6 letech ho poslete do skoly. Pak je ve srovnani s deckama co chodily do skolky daleko castej "na hromade". Nektere importovane ryby se musi napred prelecit nez se dostanou k prodeji, protoze byvaji napadeny ruznymi parazity, casto mivaji roztrepene ploutve. A transport jejich onemocneni pravdepodobne nastartuje, protoze ryby jsou stresovane.
Jak pise Hroch, v prirode preziji jen ty nejsilnejsi kusy. Nevim, zda ryby z akva budou ty nejsilnejsi... nechci byt skeptik, je to jen obava. Presto si vsak preju, aby to fungovalo, aby nase ryby z akvarii mohly treba nekdy v budoucnu, v pripade potreby, pomoct.
Ale at se vratim k puvodni myslence tohoto tematu. Ani ja nejsem zastance masovych vylovu z jezer. Ale nevim, jak dlouho a kolik generaci se budou ryby v zajeti mnozit bez ruznych defektu a degeneraci. Tkze mne nevadi, kdyby nekolik dobrych chovatelu, kteri ryby mnozi pro ostatni a umeji se o tyto ryby dobre postarat, by je melo z odchytu. Proste na obcasne oziveni chovu tech urcitych druhu.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11


Zpět na Mimo jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron