Dimidiochromis compressiceps

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Dimidiochromis compressiceps

Příspěvekod Marc Elieson » 19 pro 2008, 14:59

Dimidiochromis compressiceps


Dimidiochromis compressiceps běžně známý jako "Malawi Eye-Biter" je velký a impozantní predátor žijící ve volné vodě. Tato ryba je neustále na lovu, a proto není teritoriální, jen pokud se chystá třít. Vzhled je obvykle bělavo-stříbrný s jediným hnědým horizontálním proužkem na straně. Pohlavně zralí samci jsou velmi pestře zbarveni: elektrická modrá s fluorescenční červenou a oranžovou na ploutvích. Je to spíše dost výrazná ryba, u které je samotná tlama přibližně jednou třetinou její celkové tělesné délky. Díky této obrovské tlamě jsou samice D. compressiceps schopny mít až 250 mláďat najednou! Pokud jste někdy viděli jednu z těchto příšer otevřít svá ústa, pochopíte jak je možné, že má tolik mláďat.



Obrázek



Za poznámku take stojí jeho unikátní lovecký styl: Dimidiochromis compressiceps, jehož název je odvozen z anglického “smrštěné tělo”, využívá své velmi úzké tělo jako výhodu k napadení kořisti ze zálohy. Loví s hlavou skloněnou dolů, úzké tělo a jeho obrys je otočeno směrem na kořisti, aby se minimalizovala jeho viditelnost. D. compressiceps je často krutý ke své kořisti, kterou chytí, zmrzačí a pak nechá kořist zemřít. Tato ryba je neuvěřitelně rychlá a může vystartovat své dlouhé tělo jako blesk. Také dávají přednost otevřené vodě a mají tendenci držet se v horních částech akvária, pravděpodobně proto, že je více otevřená a méně chráněna skalami nebo rostlinami.



Obrázek



Pokud máte v plánu chovat jeden z těchto velkých predátorů, je zde několik věcí, které bychom měli vzít v úvahu.
V prvé řadě minimalizovat akvarijní dekorace protože dává přednost otevřenému a neomezenému prostoru.
Za druhé, respektovat, že tato ryba dorůstá poměrně velké velikosti (9-12 palců - tzn. 22-30 cm) a to vyžaduje velké, dlouhé akvárium.
Za třetí a nejdůležitější, mějte na paměti, že tato ryba je dravec od přírody. Menší ryby, jako jsou např. ryby rodu Pseudotropheus by neměly být chovány společně s D. compressiceps. Naučil jsem se této lekci tvrdě po tom, co se mi pokusil D.compressiceps polknout pět mých velmi cenných Pseudotropheus. Naštěstí všech pět uniklo (byly příliš velcí na spolknutí) a byli zachraněni. V divoké přírodě jsou kořistí těchto ryb jine cichlidy, většinou druhy Pseudotropheus a Aulonocara a mohl by se snadno vrátit k této praxi v akváriu, pokud nejsou přijata preventivní opatření.



Obrázek



Jako doporučovaná potrava jsou granulovaní garnáti, krevetky, plankton nebo mlži. Mohly by být rovněž krmeni rybami v případě, že nádrž neobsahuje žádné mbuny nebo jiné menší ryby, protože ryby, které slouží jako potrava, by je mohly učinit agresivnější vůči jiným menším akvarijním spoluobyvatelům. Můžete alternativně krmit i kousky tresky nebo file, i když toto krmivo je méně výživné než mušle nebo krevety.

Některé zdroje uvádí, že "Malawi Eye-Biter" neútočí s větší frekvencí než je tomu u jiných druhů ryb, ale já bych s tím nesouhlasil. Přišel jsem o dva podobně velké nedospělé Labidochromise poté, co byly uchovávány po krátkou dobu se dvěma velmi malými mladistvými compressicepsy. Nemůžu prokázat, kdo to udělal, ale nikdy předtím se mi nic takového nestalo. A s takovou přezdívkou, jako je tato, mám silné tušení, kdo zde zaútočil.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Jerry1
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/d ... siceps.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron