Stránka 1 z 1

Aethiomastacembelus elipsifer

PříspěvekNapsal: 20 srp 2006, 12:03
od Marc Elieson
Aethiomastacembelus ellipsifer 1)


A. ellipsifer, známy aj pod názvom „Tanganyikan Leopard Eel“ (tanganický leopardí úhor (u nás hrotočelec), je zaujímavým spestrením pre takmer každé tanganické akvárium. Je krásne sfarbený, veľmi aktívny a môže dosiahnu? dĺžku až 45cm. Naneš?astie, o jeho rozmnožovaní nie je dodnes nič známe, takže všetky v akváriách chované jedince sú z odchytu.

Pri chove tohto hrotočelca by malo by? dodržaných niekoľko bezpečnostných opatrení. Predovšetkým je nutné zabezpeči? všetky prepady, odtoky, atp. krytmi, alebo sitkami, aby sa zabránilo prípadnému úniku vášho cenného chovanca z nádrže do filtra. Rovnako nevyhnutné je zabezpeči? akvárium krytom, v opačnom prípade môže dôjs? k nečakanej smrti pri vypadnutí na podlahu. Už sa to stalo viackrát ako by ste boli ochotní uveri?, dúfajme, že nikdy dvakrát tomu istému chovateľovi. Hrotočelci sú zvedavý a vždy ochotný preskúmavať nové miesta.


Obrázek


Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú treba brať do úvahy, je zariadenie akvária - nového biotopu hrotočelca. Táto ryba, rovnako ako väčšina hrotočelcov, či úhorov, sa rád skrýva v substráte, preto by mal by? ako substrát použitý buď piesok, alebo niečo podobné bez ostrých hrán. Skaly, ako napríklad honeycomb limestone 2), ktoré majú množstvo jaskyniek vhodných na ukrývanie a preskúmavanie, taktiež prispejú k tomu, aby sa hrotočelec cítil v nádrži lepšie. Vzhľadom na veľkos? tohto druhu je lepšie chovať ho v aspoň 350l nádrži, ešte lepšie 450l príp. väčšej. Aj napriek tomu, že tieto ryby nie sú agresívne voči cichlidám a sumcovitým, môžu by? agresívne v rámci druhu. Vo voľnej prírode si A. ellipsifer vytvára teritóriá o rozlohe niekoľko štvorcových metrov, takže sa snažte zabezpeči? mu dostatok miesta k pohybu.

Pokiaľ ide o potravu, je A. ellipsifer dos? prispôsobivý a môže si navyknú? na akýkoľvek potravu, vrátane vločkového krmiva. V prírode sa živý prevažne larvami hmyzu a iných bezstavovcov vyskytujúcich sa v piesku. Na privyknutie vášho hrotočelca na potravu, ktorou kŕmite cichlidy, budete potrebovať nejaký čas, hlavne ak ho chováte spolu s vegetariánmi ako sú napr. Tropheus spp., alebo mbuny. Je to preto, že aj po odchyte bol pravdepodobne kŕmený cyklopmi, drobnými kôrovcami 3), krilom, a žiabronôžkami. Takúto potravu ale zrejme nie je vhodné podávať, ak je hrotočelec chovaný spolu s Tropheusmi. Ak sa chystáte chovať tento druh v spoločnej nádrži s rastlinožravými cichlidami, pokúste sa zadováži? si jedince dlhšie ako 15cm, inak môže by? prechod na novú potravu značne náročný. Čiastočne je tomu tak preto, že tento požierač živočíšneho planktónu vyhľadáva potravu prevažne v noci. Dá sa tak usudzovať aj podľa jeho slabého zraku. Pri vyhľadávaní potravy sa teda musí spoliehať hlavne na svoj čuch. Vzhľadom k týmto faktom, berúc ešte do úvahy skutočnos?, že má by? chovaný spolu s cichlidami, je jasné, prečo by mohla by? adaptácia menšieho hrotočelca na rastlinnú potravu problematická.


Obrázek


Mal by som ešte doplni?, že aj keď A. ellipsifer nie je agresívny voči cichlidám, môže spôsobi? vymiznutie všetkých rýb, dostatočne malých na prehltnutie. Klaunov 4) je ľahké chyti? a sú vždy vítaným sústom.
Samcov od samíc je možné odlíši? preskúmaním genitálnej papily 5), podobne ako aj u cichlíd. Navyše samice zvyknú mať viac zaokrúhlené brušká a bývajú mierne nižšie ako samci.

Ako hrotočelca chyti?? Nuž, na to treba hlavne trpezlivos?. Najlepšou metódou je umiestnenie väčšej PVC trúbky alebo dierovej tehly pred jeho úkryt (prípadne ešte do nej dať nejakú potravu) niekoľko dní pred plánovaným odchytom. Nechajte mu dostatočný čas na privyknutie na prítomnos? pasce. Akonáhle vojde hrotočelec do takto pripravenej pasce, uzavrite oba konce a premiestnite ju z nádrže. Nezabudnite potom nádobu, do ktorej rybu premiestnite, prikry? vhodným krytom!
Na záver je ešte nutné spomenú? dve veci. Ak bude nutné v akváriu použi? formalín, alebo malachitovú zeleň, premiestnite najskôr hrotočelca (a takisto aj perovcov Synodontis), pretože tieto látky neznáša dobre. Ak plánujete chovať hrotočelce spolu s väčšími predátormi, ako napr. C. frontosa, je lepšie zaobstarať si jedince aspoň 15cm dlhé (alebo viac ako 1cm v priemere), inak by mohli by? predátormi pokladané za dobrú príležitos? na občerstvenie!

1) V súčastnosti je platný názov Mastacembelus ellipsifer

2) honeycomb limestone (doslovný preklad „plástový vápenec“) zámy aj pod názvom „holey rock“, čiže „deravá skala“ - nepoznám slovenský/český názov - prípadne doplnte, pls

3) Mysidae

4) Gobies – ryby rodov Eretmodus, Spathodus, a Tanganicodus.

5) malý mäsitý otvor medzi análnym otvorom a análnou plutvou, ktorým sú vypúš?ané ikry-mlieč u niektorých druhov rýb a podľa ktorého je možné urči? pohlavie (zvyčajne sa vyskytuje u litofilných rýb = t.j. rýb kladúcich ikry na pevný kamenný podklad)


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a_elipsifer.php