Aulonocara jacobfreibergi

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Aulonocara jacobfreibergi

Příspěvekod Marc Elieson » 31 srp 2006, 19:59

Aulonocara jacobfreibergi


Aulonocara jacobfreibergi má výstižnú prezývku „African Butterfly Peacock“ 1). Existuje niekoľko variantov tohto chovateľmi obľúbeného druhu Aulonocary, ako napríklad „Eureka“, „Mamela“, „Otter Point“, „Hongi Island“, „Cape Kaiser“, „Lemon Jake“ a iné. Spomínané varianty by v žiadnom prípade nemali by? chované spolu, pretože môže ľahko prís? k ich kríženiu. V jednom akváriu by sa mal chovať len jeden geografický variant.


Obrázek


Samci tohto atraktívneho druhu sa od samcov väčšiny ostatných druhov „pávov“ odlišujú širokými dúhovo sfarbenými okrajmi chrbtovej a chvostovej plutvy. Naproti tomu samice sa svojím nevýrazným šedo-hnedým sfarbením, priečnym pruhovaním a zaoblenými chrbtovými a chvostovými plutvami podobajú na samice ostatných druhov. V porovnaní s ostatnými druhmi je A. jacobfreibergi taktiež väčšia, dosahuje dĺžku až okolo 20cm, pričom pohlavne dospieva často už po dosiahnutí polovičnej dĺžky. Ďalším odlišným znakom vzhľadom na ostatné Aulonocary je stredne až značne vykrojená chvostová plutva, pripomínajúca lastovičí chvost.

A. jacobfreibergi je na rozdiel od iných Aulonocar temperamentnejšia. Nebýva taká mierumilovná, je skôr bojovná a háji svoje teritórium pred všetkými votrelcami. Kým väčšina príbuzných druhov obýva otvorené piesčité oblasti, býva A. jacobfreibergi na takýchto miestach pozorovaná potápačmi len zriedka. Je to preto, že tieto cichlidy trávia väčšinu času v tmavých veľkých dutinách, alebo v ich blízkosti.


Obrázek


Aulonocary sa vo voľne prírode živia prevažne zooplanktónom – larvami hmyzu a kôrovcami. V akváriu z toho dôvodu potrebujú potravu bohatšiu na proteíny ako ryby skupiny Mbuna 2). Odporúčam kŕmi? tieto ryby „európskou kreve?ou zmesou“ 3), ktorá je lacnejšia ako komerčne pripravované krmivá pre ryby a pritom práve tak výživná. Nutričná hodnota je dôležitá, dostatok vitamínov zabezpečí, že ryby budú krásne sfarbené jasnými žiarivými farbami. Tento druh by nemal by? chovaný v nádržiach menších ako 200 litrov, ešte lepšie v 300 a viac litrových.

1) „africký motýlí páv“. Názvom Peacocks (angl. Pávy) sa označujú hlavne ryby rodu Aulonocara, niekedy aj príbuzné rody ako Lethrinops, Alticorpus, …

2) Mbuna - názov skupiny endemitných rodov cichlíd z Malawi prebraný z jazyka domorodcov. V preklade znamená niečo ako „skaly obývajúce ryby“. Ide o haplochromidné druhy cichlíd žijúce v skalnatých biotopoch popri pobreží jazera živiace sa z prevažnej časti riasami a zooplanktónom.

3) Nevedel som inak preloži? „European Shrimp Mix“ - pod týmto názvom sa rozumie krmivo vymyslené a pripravované európskymi chovateľmi. Recepty na jeho prípravu je možné nájs? na viacerých stránkach – napr. (angl.)Cichlid Food Recipes


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a ... ibergi.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod MilaKH » 31 srp 2006, 21:14

Je to super článek.,mos díky za překlad!!!
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod kodas » 15 pro 2008, 14:08

A šlo by 1samec na 3 samice do 170L?
kodas
 


Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron