Stránka 1 z 1

Cyathopharynx furcifer

PříspěvekNapsal: 22 kvě 2008, 09:51
od Marc Elieson
Cyathopharynx furcifer


Zřejmě nejznámější a nejpopulárnější živočišný druh jezera Tanganyika, C.furcifer , se proslavil svými živými, neonovými barvami, a při svých dvaceti centimetrech stojí skutečně za shlédnutí! Naopak samičky mají stříbrné zabarvení a jsou o něco protáhlejší než jejich samčí protějšky. Tento druh se nedávno rozdělil na dvě větve a došlo vzniku Cyathopharynx foai.O těchto dvou větvích budu v této práci mluvit jako o jedné, protože rozdíly mezi nimi jsou skutečně malé a způsob jejich pěstění a chovu v akváriích se v podstatě neliší. Popravdě řečeno, mnozí akvaristé nazývají oba druhy jednoduše furcifer.


Obrázek


Oba tyto cichlidy, C. furcifer i C. foai, pocházejí z jezera Tanganyika. Snad jediné větší rozdíly mezi nimi bychom našli ve způsobu, jakým obývají vody jezera. C furnifer se drží spíše hladiny, kdežto C.foai se nachází blíže dnu a charakterizuje jej tmavší neonové zabarvení, Některé Foai jsou dokonce téměř úplně černé (například v zátoce Ndole). Navzdory těmto malým rozdílům byly klasifikovány jako rozdílné druhy také z důvodů těch, že se s nimi setkáváme na stejných místech, se vzájemně se překrývajícími teritorii. Následující dva obrázky pod textem níže vyobrazují C.foai, zbytek galerie ukazuje C.furcifery z Ruziby.


Obrázek


Oba tyto druhy se objevují v oblastech mezi skalkami a písečným dnem, v hloubkách mezi třemi až dvaceti metry. Samičky se zdržují ve skalnatých oblastech, kdežto samečci pobývají poblíž hnízd u písečného dna, které ze všech sil brání. Obří hnízda v jamách , která staví sexuálně aktivní muži, jsou asi podobně působivá jako zbarvení furciferů. Nacházejí se ve velkých shlucích (od padesáti do sta), a jsou od sebe vzdálena jen několika málo metrů. Bývají pečlivě budována a mají 60 centimetrů v průměru. Kupříkladu druhy v oblasti Rutunda staví svá hnízda na vodorovných kamenných plochách ve větších hloubkách.

Jeden můj přítel zažil zvláštní příhodu se svým prvním furciferem: Po několika měsících začalo být zbarvení samečka výrazné a on začal stavět velké hnízdo, které připomínalo sopku. Nosil do akvária písek, aby se mohlo hnízdo dál stavět a přitom ponechával půlku akvária úplně bez písku. Později přidal dalších 20 kil, která byla také rychle zužitkována a opět zůstala druhá půlka akvária prázdná. Pořád a dokola tento přítel přidával písek a furcifer dál stavěl svou věž, dokud nedosáhla několik desítek centimetrů nad hladinu!

Co se týče obrany teritorií, samci jsou agresivní a energičtí; z tohoto důvodu potřebují tyto druhy mnoho místa. Akvárium by mělo mít na délku alespoň metr a půl, v nejlepším případě metr a tři čtvrtě a víc. Je nezbytné, aby obsahovalo nějaké větší kameny, aby se samičky mohly v případě potřeby "schovat“ před samečky. Na dně by měl být písek, doporučují se především tmavší odstíny, aby vynikla barva samečka. Dno by mělo být široké a otevřené a zhruba 30 až padesát procent by měl tvořit pouze písek. Harmonie dosáhnete nejlépe, když bude v akváriu jeden dominantní samec, jeden nedospělý samec a pět či více samic.Mladší sameček bude v dospělém probouzet snahu častěji zazářit svými barvami. Když si udržíte několik samic, nebude mezi rybami zdaleka taková agrese. Když ryby dopívají, tři nebo čtyři nedospělé samice se mohou navzájem tolerovat.


Obrázek


Přestože se jedná o divoké cichlidy, neměly by se ponechávat společně s vysoce energickými či agresivními rybami, neboť v opačném případě hrozí u samečků ztráta barev a schopnosti plodit potomky. Jestliže má tato ryba úspěšně přežívat, potřebuje být "králem“ akvária. Ostatní ryby by neměly měřit více jak 7 a půl centimetru.

Tyto druhy si zvyknou v podstatě na jakýkoli druh potravy. Samečkům bohatě postačí samotná vločková strava, pokud ovšem budete chtít, aby se samičky staly rodičkami, budete muset sáhnout i po jiné stravě nežli po vločkách. Artemie, cyclop a mysis jsou doporučovány jako doplňky stravy, které vytvoří nejvhodnější podmínky k plození potomků. V přírodě se samičky obyčejně živí planktonem nebo podobnou potravou, kterou si uloví ve vodním sloupci. Samečci se na druhou stranu živí řasami v horních vrstvách písku. Téměř celou rostlinu polknou, ovšem téměř vůbec nestráví, což vede k enormním vyměšování v krátkém časovém horizontu.

Jak C.furcifer, tak i C.Foai, "rozsvěcují“ či "zhasínají" své zbarvení jako lampa (jak můžete vidět na videu). Pronásledovaní samečci například dokáží rychle změnit svou barvu a splynout buď se samičkami, nebo se svým okolím. Ve chvílích, kdy ryba barevně září, je nádherná, ovšem přinutit samečka k "rozsvícení“ zabarvení není vůbec jednoduché.V případě, že jste zakoupili dospělého jedince, to chce skutečně trpělivost. Dospělé druhy těchto ryb mají problémy zvládat stres spojený s přepravou a potřebují určitý čas, aby se akumulovaly s novým prostředím vašeho akvária. Tento proces může trvat celý jeden rok, ale mějte trpělivost. Stojí za to si na barevnou podívanou počkat. Na druhou stranu jedinci, kteří se v akváriu už narodili, vás svým zbarvením potěší již v útlém věku.

Obrázek


Plození u těchto druhů má svůj specifický rituál. Nejprve sameček naláká svými pohyby samičku dolů ke svému hnízdu. Samička naklade do hnízda několik vajec a po celou dobu je poblíž přítomen i sameček. Když se obrátí, aby je posbírala, sameček propluje asi 10 centimetrů nad vajíčky. Ve chvíli kdy proplouvá se jeho prodloužená břišní ploutev dotkne písku. Její neobvykle žluté zabarvení na konečcích upoutá pozornost samičky a ona za ní připlave a snaží se ji uchopit v domnění, že se jedná o vajíčka. Jakmile o ploutev ztratí zájem, vezme pravá vajíčka do tlamky. Mezitím sameček tato vajíčka oplodní.

V hnízdě je průměrně patnáct až čtyřicet vajec a líhnutí trvá přibližně čtyři týdny. Budoucí rodičky by měly být odděleny od samečka a přeneseny do volné odchovné nádrže. K tomuto přenosu by mělo dojít v noci a ve chvílích, kdy samička spí, v opačném případě je chytání samičky do sítě stresující záležitostí jak pro vás, tak i pro rybu. K izolaci dochází zejména z důvodů eliminace stresu, kterým divoký sameček působí na samičku. U samiček v izolaci klesá pravděpodobnost, že by vyplivly či polkly vajíčka.


VIDEO: C. foai "Moliro" preparing his nest. [velikost souboru= 2.8 MB]. Laskavě poskytnul Lee McLeod.

Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Jan Grossmann
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/c_furcifer.php

dakujem

PříspěvekNapsal: 22 kvě 2008, 18:15
od Selik
Dakujem za clanok! Je super. Chystam sa zakupit tieto krasne ryby a kazdy clanok naviac mi pomoze pripravit im dobre podmienky. Ester az dakujem! pd

re

PříspěvekNapsal: 22 kvě 2008, 22:55
od jonathane
Tez krasny preklad...diky