Cyathopharynx foai a furcifer

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

Cyathopharynx foai a furcifer

Příspěvekod Selik » 28 srp 2008, 19:02

Chov Cyathopharynxov

V nasledujúcom článku sa zameráme na chov a odchov cyathopharynxov. Hovorí sa, že cyathopharynxi sú najkrajšie ryby z jazera Tanganyika a právom sa nazývajú podvodné neony :).

Základné predpoklady úspešného chovu:

Ryby:
Cyathopharynxi sa dorastajú do dĺžky 22centimetrov v prípade samcov a 18 centimetrov v prípade samíc. Samce sú v období párenia a stavania svojho hniezda krásne vyfarbené. Nájdeme na nich modrú, zelenú a na niektorých formách aj červenú farbu. Samice sú počas celého života strieborné. Samčekovia majú veľmi dlhé prsné plutvy so žltými koncami.
Cyathopharynxi sa nedávno rozdelili na dve skupiny furcifer a foai. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe života v jazere. Furcifer sa drží pri hladine, zatiaľ čo foai pláva v hlbších vodách a je tmavšie sfarbený. V jazere Tanganyika žijú obidva druhy v skalnato-piesočných oblastiach. Samičky sa zdržujú pri skalách ,zatiaľ čo samčekovia v piesočných častiach, kde stavajú svoje hniezda. Hniezda sú v tvare kruhu a dosahujú priemeru až 70 centimetrov a vyšky až 40centimetrov. Ku hniezdam lákajú samičky prostredníctvom svojich farieb.

Akvárium:
Akvárium musí byť dlhé minimálne 160centimetrov a široké 60centimetrov, čo nie je až tak veľa pre 22 centimetrovú rybu. Nádrž musí obsahovať niekoľko skalnatých úkrytov pre samice a veľkú plochu bez kameňov s jemným pieskom pre samcov. Na tmavšom piesku lepšie vyniknú farby samcov aj samíc. Rastliny moc cyathopharynxi nemajú v obľube. Filtrácia musí byť veľmi efektívna a má prečerpať celý objem nádrže 2 až 4 krát za hodinu. V takejto nádrži sa odporúča chovať dvoch samcov a štyri až osem samíc. Čo je najdôležitejšie samec musí byť pánom akvária. Musí byť najvačšou rybou v akváriu inak stráca sfarbenie a schopnosť rozmnožovať sa. Ako dobrý spoločníci do akvária sa ukazujú menšie formy cyprichromisov (nie Jumba),nie moc agresívne ulitníky a do vačších akvárií je možné pridať nejaké xenotilapie. Ulitníky môžu byť dobrý spoločníci, lebo sú agresívne aj proti cyathopharynxom a tým podnecujú ich vyfarbovanie.

Rozmnožovanie:
Samci stavajú z piesku svoje hniezda, kde lákajú samice na svoje zafarbenie. Samci si dôkladne strážia svoje hniezdo pred ostatnými. Samčekovia začínajú ukazovať svoje sfarbenie a byť pohlavne dospelými vo veľkosti okolo 10 centimetrov. Samček postaví svoje hniezdo a ukazuje svoje najkrajšie farby samičkám. Ak naláka do svojho hniezda samičku plnú ikier, začína sa párenie plávaním dookola. Samička vypustí niekoľko vajíčok a samec spermie. Od tejto chvíle začínajú žlté konce samcových prsných plutiev plniť svoju funkciu. Cez stred hniezda vytŕčajú svoje prsne plutvy, čo provokuje samičky, aby plávali k hniezdu a zozbierali vajíčka. Vo chvíli, keď samička akože zberá vajíčka, samček vypustí spermie pri ústach samičky, čo zabezpečuje dôkladné oplodnenie. Samička produkuje od 10 do 40 vajíčok, čo závisí od jej veku. Doba liahnutia je 18-24 dní.

Potrava:
Potrava musí byť semi-vegetariánska. Cyathopahrynxi sa nemôžu kŕmiť iba rastlinnou potravou, lebo by neprosperovali. Dôležité je kvalitné vločkové krmivo s obsahom spiruliny a planktón. Občas artémia,cyklop,dafnia,mysis. Tieto ryby sú veľmi žravé. Kŕmiť ich treba v menších dávkach 4 až 5 krát za deň.

Rôzne:
Pri kúpe dospelých rýb trvá samčekovi niekedy až rok kým sa začne vyfarbovať. Je to spôsobené stresom z prepravy. Oplatí sa však byť trpezlivý. Väčšinou to však trvá tak 2-3 mesiace.
Zaujímavé je, sledovať ako sa dominantný samec tvári ako samica (,,vypne'' svoje sfarbenie) a takto prezlečený kradne piesok druhému samcovi na zväčšenie svojho hniezda.

Veľa šťastia s chovom. Nech plavú. S pozdravom Tanganyika.sk team www.tanganyika.sk už onedlho :)
Uživatelský avatar
Selik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 312
Obrázky: 38
Registrován: 10 led 2007, 20:51

Příspěvekod Bob » 28 srp 2008, 21:33

Musim pochvalit, pekny clanok :24:
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

re

Příspěvekod jonathane » 29 srp 2008, 09:45

jj fakt moc peknej :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod jerry1 » 29 srp 2008, 09:57

Zajímavý a moc pěkný článek. Díky :24:
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

dakujem

Příspěvekod Selik » 29 srp 2008, 16:57

dakujem velmi pekne. :)
Uživatelský avatar
Selik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 312
Obrázky: 38
Registrován: 10 led 2007, 20:51


Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník