JAK JSEM PODRUHÉ POTKALA RYBY aneb život vedle akvária

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

JAK JSEM PODRUHÉ POTKALA RYBY aneb život vedle akvária

Příspěvekod nakatenga » 14 kvě 2005, 12:55

Už jsem se o kousek výš zmínila o akvárku, které jsem v srpnu 2000 objevila v domě mého nynějšího manžela. Bylo to v době pro mne velice
složité a nynější manžel, vzácný člověk, který mi tolik pomáhal všechno zvládnout, mne i s dětmi tehdy vzal na týden ke své mamce do západních Čech, na odpočinek.

V obýváku v rohu stálo obří (z mého pohledu tehdy) rohové, 300litrové akvárium a v něm plno ryb, které jsem nikdy neviděla - čichavci perle?oví, ancistrusi, kančík červenooký, pancéřníci, BlackMolly a neonky. A plno rostlinek, které kvetly pod vodou - prostě nádhera, která mi šmahem vzala dech. Vzápětí se mi vybavilo, jak jsem pečovala o své akvárium jako dítě a neodolala jsem otázce - kolik to zabere času vypustit každý týden vodu, vyprat písek, přesadit kytky, naaranžovat zpátky kořeny....
Nikdo se mé neznalosti nesmál, manžel s maminou mi vysvětlili, jak se v dnešní době o akvárka pečuje, ukázali externí filtr, odkalovací zvon a najednou to přišlo! Do ruky se mi dostala dlouhá krabička od topítka a na ní fotka Melanotaenia boesemani. Jsem člověk pravoúhlého vkusu, takže jednoduchá kombinace modré a žluté mne opravdu uchvátila. Nabyté znalosti o tom, jak probíhá moderní péče o AQ nastartovaly doslova honbu za získáním alespoň obecného přehledu o rybách, začala jsem rodinu (mezitím jsem poslala do háje prvního manžela a vzala si akvaristu zachránce) terorizovat neustálým očumováním v akvaristikách a studiem knih o akvaristice s tím, že jednou se mi jistě Melanotaenia boesemani podaří sehnat a že si založím vlastní akvárko tady na Mělníku. Na podzim 2001 jsem si vydupala předčasný dárek k vánocům - akvarijní komplet 112litrů (víc jsem v žádném případě nechtěla, aby se nepropadla podlaha... cha cha cha) a už jsem se v tom vezla. Založila jsem standardní zeleninovou nádrž, M.boesemani jsem sehnala v Domažlicích, postupně jsem doplňovala ostatní - pancéřníky, ancistrusy, parmičky duhové.

Obrázek

Neminula mne obvyklá začátečnická chyba - vyvařený, ještě teplý kořen jsem umístila do nádrže a zahájila velkochov nálevníků. Během roku, jak ryby rostly a nechcípaly a já jsem zjistila, že podlaha se nepohnula, napadlo mne, že to byla pěkná blbost koupit tak malé akvárko! Chtěla jsem ho prodat a koupit velké, ale takové kšefty jsou prodělečné. Spásně mne napadlo pořídit ještě jedno takové a postavit ho vedle.

Obrázek

Trochu jinak osadit, obydlet jinými rybami a kochat se 160cm širokou panoramou. Záměr vyšel dokonale.

Obrázek

Jen to začalo vyžadovat trochu víc času na údržbu, takže se mi jednou ve spěchu povedlo zapnout filtr aniž bych měla napojené hadice a jednou se mi povedlo prohodit hadice a když jsem pochopila co jsem spletla, odpojila jsem je od filtru a zjistila pro změnu, jak ohromnou rychlost dokáže voda vyvinout, otevřu-li jí cestu pro zpětný chod...
Inu, chybami se člověk učí. A to jsem ještě netušila, že se jednou budu starat o manželovu 300litrovou nádrž a pouhý fakt, že jsem malá,
mne dovede až k malawijským cichlidám.....
Naposledy upravil nakatenga dne 19 čer 2005, 23:35, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 15 kvě 2005, 14:47

Ty fotografie jsou fakt nádherné! :lol:
Hlavně ta panoramatická je úžasná. Jsem sice "afrikář jako poleno", ale rostlinné nádrže mají také něco do sebe. Já bych sice asi neměl nervy se piplat s rostlinkami, světlo, řasa - řasa, světlo, atd..., ale když to někdo má hezké, tak se na to s radostí koukám a líbí se mi to. :P
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 15 kvě 2005, 15:03

to Martin:
nejenom svetlo-rasa..., ale i esteticnost apod.
Ja kdyz se doma podivam na ten prales.... Hned to jdu trosku zredukovat :-))
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 15 kvě 2005, 15:09

No právě!
Nejvíce by mi asi vadilo, že bych nemohl pořádný ryby. Rostlinky vyžadují klid a ryby co nepapaj zeleninu :P
Nakatenga má ideální řešení. Má afriku i zelené akva. Když už jí bolí oči z té zeleně, tak přejde k tmavým kamenům. Asi je to pohoda 8)
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 15 kvě 2005, 15:20

Určitě je to paráda!!! My třeba v jídelně máme totálně zarostlou nádrž a v ní zatím všehochu? - postupně proměňuje pouze na rájovce a čichavce no a v pracovně mám akva jen pro tlamovce (pořád se je snažím přesvědčit, že zivé rostlinky se nepapají) :-)
Jde o to, co myslíš pod pojmem pořádné ryby (jestli velikost, tak to čichavci i rájovci, pokud je kvalitně krmíš, splňují, ale pokud myslíš jejich chování a házení "ksichtů", tak to jiné ryby fakt neznám.....)
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 15 kvě 2005, 15:30

Jde mi přesně o tlamovčí chování a inteligenci. Nezažil jsem podobné ryby. Prostě tlamovci mají své kouzlo a i svůj způsob života. Je to něco jiného než ostatní rybky. Přijdou mi i zábavnější. Postupem času se je naučíš trochu chápat a pak dokonale poznáš jednotlivé vztahy v nádrži. To se mi na jejich chovu asi nejvíce líbí.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 15 kvě 2005, 15:43

Ještě se vrátím k řasám v rostlinných nádržích - pokud máte zelené akva, všechno prospívá, ryby jsou spokojené, rostliny rostou, kvetou, množí se a přesto vás trápí řasa, pořiďte si Crossocheilus siamensis.

Obrázek

Obrázek

Parmička černopruhá je absolutně jedinečný, pracovitý a hlavně nevybíravý likvidátor řas. Koupíte je 3 cm dlouhé a tihle cvrčci vypucují akvárko během několika dnů. S podivem je, že si vždy nechávají malý kousek zařaseného místa na některé tuholisté kytce. Jinak normálně baští naprosto libovolné krmení s ostatními rybami.
Naposledy upravil nakatenga dne 13 čer 2005, 23:59, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Lgaspo » 16 kvě 2005, 08:51

Martin Novák píše:Jde mi přesně o tlamovčí chování a inteligenci. Nezažil jsem podobné ryby. Prostě tlamovci mají své kouzlo a i svůj způsob života. Je to něco jiného než ostatní rybky. Přijdou mi i zábavnější. Postupem času se je naučíš trochu chápat a pak dokonale poznáš jednotlivé vztahy v nádrži. To se mi na jejich chovu asi nejvíce líbí.


Uplny suhlas s Martinom!!!
V minulosti som uz akva mal a boli to klasicke zalezitosti gupky, mecunky, gurami a pod. Potom som u znameho uvidel cichlidy a dostali ma. Zial na dlhsi cas som z roznych dovodov nemohol mat akva a az teraz sa mi vlastne plni moj sen - budem mat velke malawi akvarko :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Peter » 10 led 2006, 16:41

aj tento pribeh sa mi paci ! a uzasne napisany !
Uživatelský avatar
Peter
uživatel webu
 
Příspěvky: 79
Obrázky: 19
Registrován: 22 pro 2005, 16:39
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Mut.be » 10 led 2006, 16:53

O těch rybkách (Crossocheilus siamensis) jsem na netu už četl docela dost. Vzhledem k tomu, že mě stále otravuje "štětičková řasa", a kdesi jsem četl, že tento druh ryby ji papá, tak si ji asi někde seženu, nechám ji vyluksovat mé akvárko a poté ji někomu daruji. Jen se bojím, že proti tomuto druhu řas to nepomůže.. Ale zkusit se má všechno
Uživatelský avatar
Mut.be
uživatel webu
 
Příspěvky: 62
Obrázky: 6
Registrován: 11 lis 2005, 18:12
Bydliště: Hranice na Moravě

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků