Pohrobci

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Pohrobci

Příspěvekod jip » 16 srp 2005, 12:27

Tahle historka je poněkud zvláštní a také se ze zcela zvláštní situace zrodila. Téměř každý jsme pravděpodobně již někdy ve svém akvaristickém životě zažili situaci, kdy jsme buď vlastní chybou, neopatrností nebo jen nedopatřením způsobili v akváriu někdy menší a někdy větší pohromu.

Chovem akvarijních ryb zabývám od svých deseti let a dodnes vzpomínám na svoje první „akvárium“, jímž byla osmihranná láhev, jen vzdáleně se podobající pozdějším litým elementkám a první paví očka, tehdy ještě v původním divokém zbarvení, protože barevné a závojové variety se objevily až později.

Za ta dlouhá léta se pamatuji na to, jak jsem pro ohřívání vody v akváriu z odporů, zkumavky a křemičitého písku vyráběl topítko a jak jsem musel hlídat teplotu, abych ryby neuvařil, pokud nebylo správně dimenzováno. S takovýmhle vybavením se občas stalo, že se něco neuhlídalo a už tady byla katastrofa.

Později se technika kolem akvaristiky neustále vylepšovala a také se dařilo při občasném zájezdu do tehdejší NDR koupit silikonové lepidlo Cenusil a slepit si první vlastní akvárium a dovézt si rybky, které ještě na chudém českém trhu nebyly. Takhle jsem si přivezl své první halančíky a také první tlamovce z východoafrických jezer, u nichž jsem nakonec zůstal a věnuji se jim už více než dvacet let.

V současnosti mám akvárium o rozměrech 270 x 65 x 70 cm, osvětlení s hodinami, řídícími jeho zapínání a vypínání, se dvěma externími filtry Eheim s ohřívačem a termostatem. Vzduchování nepoužívám, protože v akváriu je dostatek rostlin, hladina je dostatečně velká a jeden z filtrů „běhá“ v cyklech (tj. filtrační náplně jsou v průběhu cyklu chvíli zaplavenu vodou a chvíli na vzduchu). Vzduchování a neočkování nepoužívám. Akvárium mám umístěno v pracovně – trucovně. Osazenstvo tvoří cca 150 – 200 malawijských cichlid ve velikosti od nejmenších čerstvě vypuštěných potěrů až po dospělé „generační“ ryby. Tedy tvoří – teď už to zase budu moci říci, protože se už zase nový potěr objevil. Ale ještě před měsícem jsem o takovém stavu mohl hovořit jen v minulém čase.

Ptáte se proč? Na to platí staré české přísloví „Práce kvapná, málo platná“ a byla by to historka pro zasmání, kdyby její následky tak nebolely.

V dubnu jsem se chystal vyrazit na potápění do súdánských vod Rudého moře a protože to bylo skoro na tři týdny, bylo nutné provést v akváriu takovou údržbu, aby nedošlo po dobu mé nepřítomnosti k nějaké nečekané události. Poslední víkend před odjezdem jsem se tedy vrhl do akvária, vypral náplně v jednom z filtrů, vypral vnitřní předfiltr, tvořený velkou kostkou bioakvacitu, který je vložena v polystyrénovém pozadí, odsál veškerý volný detrit ze dna nádrže, vyměnil cca čtvrtinu vody v nádrži a zkrátil rostliny na minimální délku, aby měly dostatek prostoru pro následující tři týdny.

Tohle všechno jsem stihnul v sobotu a ještě večer jsem vše znovu nainstaloval, nakrmil jsem ryby a s pocitem dobře vykonané práce jsem usínal s tím, že v neděli si ještě přichystám vše na dovolenou.

Když jsem v neděli ráno přišel k akváriu, abych nakrmil a zkontroloval, zda vše funguje jak má, myslel jsem, že ještě spím. Jenže to nebyl sen. Všechny dospělé ryby pluly v akváriu při hladině břichem vzhůru. Rychlý pohled na techniku ukázal, kde se stala chyba. Teplota v akváriu ukazovala skoro 33°C a topení v obou filtrech „pracovalo“ naplno. Rychle jsem vypnul topení a zatímco jsem zapojil hadici, jíž jsem vypouštěl z akvária vodu do odpadu, nečekal jsem až bude hadice volná a kbelíkem jsem souběžně lil studenou vodu do akvária. Když jsem tímhle způsobem nanosil do akvária asi 30 kbelíků vody, teplota klesla zase ke 28°C a já jsem začal zjiš?ovat škody.

Byla to situace, při které bych se raději neviděl. Každý akvarista tenhle pocit jistě pochopí, i kdyby podobnou situaci nezažil. Zatímco ryby ve velikosti od 1 cm do 6-7 cm už zase normálně plavaly po akváriu, všechny dospělé ryby s výjimkou dvou samiček Ps. lombardoi a jedné M. estherae RB už byly mrtvé nebo odcházely v průběhu záchranné operace. Mezi uhynulými byly všechny rybky včetně mladých od Ps. demasoni, které jsou zřejmě choulostivější na takovéto kritické situace. Při záchranné misi jsem zjistil že několik ryb sice plulo břichem vzhůru, ale ještě pohybovaly skřelemi. Ty jsem honem dal do malého akvária se silným vzduchováním a doufal, že přežijí.

Bohužel, postupně odcházely jedna po druhé a já jsem je přidával do kbelíku k ostatním. Bylo mezi nimi spousta samiček s jikrami v tlamkách. Nakonec bylo těch ryb půl kbelíku, když jsem ještě rozebral všechny skalky a prohlédl jeskyňky a úkryty, aby uhynulé ryby nezůstaly v akváriu. Jednou z posledních ryb, kterou jsem z malého akvária odstraňoval, když přestala jevit poslední známky pohybu skřelí, byla samička Aulonocara sp. Red Rubin. Jak jsem ji odkládal do kbelíku, vykoukl jí z pootevřené tlamky kousek ocásku. Vzal jsem ji znovu do ruky a otevřel tlamku. Představte si že tlamka byla plná již vykuleného potěru. Hned jsem ji vložil do malého akvária a pod vodou jí znova naplno otevřel tlamku, ze které postupně vyplulo do vody osmnáct rybiček s již stráveným žloutkovým váčkem. To byly ale jediné zachráněné ryby. Vše ostatní už bylo nenávratně ztraceno. Kdo někdy viděl dospělé nádherně vybarvené ryby v plné síle, které jsem svou neopatrností takhle připravil o život, jistě pochopí mé pocity.

Jak se to stalo? Když jsem totiž vkládal oba digitální termostaty na jejich místo mezi akváriem a zdí, nevšiml jsem si, že při vkládání jsem nepozorností pootočil kolečkem nastavení teploty vysoko nad 30°C místo obvyklých 26°C. Obě topení celou noc vydatně ohřívala vodu a filtry ji rozmís?ovaly vytrvale a rovnoměrně po celém akváriu. Tento faktor společně s tím, že jeden filtr a předfiltr byly čerstvě vyprané (by? ve vodě z akvária), rostliny byly silně zredukované (by? v noci asimilace neprobíhá) a zřejmě společně s faktem, že teplá voda pravděpodobně zahubila i část bakterií z filtrů, způsobil, že akutní nedostatek kyslíku ve vodě nepřežily právě dospělé ryby, jejichž aktivita (tření, nošení jiker a potěru v tlamkách, vzájemné půtky a souboje o potravu) je vyšší než u drobného potěru a mladých ryb poschovávaných v úkrytech.

Další průběh už mi nové překvapení nepřipravil a já jsem po příslušných instrukcích rodině za dva dny odletěl na dovolenou. Samozřejmě že jsem celou dobu trnul co mne asi při návratu čeká. Bohužel byl jsem celou dobu na moři a mobil neměl signál a tak jsem nemohl ani esemeskovat. To byl ale napnelizmus! Když jsem se po třech týdnech vrátil, akvárium bylo už zase zarostlé (pod hladinou cca deseticentimetrová houština propletených vrcholků rostlin), mladé ryby zdravé a čilé a potěr aulonocar, které jsem nazval pohrobky, plaval v malé osmdesátilitrové nádrži, do které jsem ho před odjezdem umístil a měl se čile k světu. Dnes už jsou samozřejmě všechny rybky umístěny ve velkém akváriu a největší sameček Red Rubin se začíná vybarvovat. A já se chystám, že pár aulonocar odlovím a daruji je někomu, aby ji nebylo v akváriu tolik. Zredukoval jsem stejným způsobem nadbytečné ryby ostatních druhů, aby počet dospělých či dospívajících ryb od každého druhu nebyl vyšší než v průměru deset ryb. Mladé rybky ostatních druhů již také dospívají a samečci jsou v někteří zcela (Cop. borleyi Kadango, M. estherae RB a OB) a někteří téměř vybarveni (Sc. fryeri, M. auratus a další). Některé rybky se začínají třít, první samičky nosí jikry v tlamkách a před třemi dny už jsem zahlédl první mrňousky vykukovat mezi kameny a z rostlin. To je už veselejší konec celé té smutné události, který ukazuje, že život jde dál.

Přeji všem aby neudělali stejnou chybu, jakou jsem udělal já a to je důvodem, proč jsem se rozhodl napsat tenhle článek. A také poznání, že život a příroda nás občas překvapí také mile.
Přílohy
Akva 12.8.2005 123a.jpg
aktuální stav z 12.8.2005
Akva 12.8.2005 125a.jpg
aktuálně z 12.8.2005
Naposledy upravil jip dne 16 srp 2005, 14:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Mauve » 16 srp 2005, 13:51

Zdravím Jiří,
je to moc smutná historka a je určitě dobře, že jste ji sem napsal. Člověk prostě vidí, jak drobná nepozornost spustí řetězec katastrofálních následků. Opatrnosti není nikdy dost. Zrovna nedávno se mi stala drobná patálie (proti té vaší to bylo nic), ale rozhodí to člověka raz dva.
Při pravidelném propírání filtračních médií ve Fluvalu jsem při uzavírání filtru trochu polevil v pozornosti, zavíral jsem filtr bez řádného přimáčknutí a jedna packa mi praskla.
Tak jsem se vydal pro jinou (mám to 10 minut pěšky). Ovšem Fluval změnil uzavírací spony a rok starý filtr je najednou out. Tímto chci vyjádřit velké poděkování pí. vedoucí z fi. Zooexpert vedle Intersparu v Pcích, která mi zajistila půjčení packy u jejich pobočky v OD Grand v centru Pardubic. Packu jsem si vymontoval (náročná operace) a zároveň objednal dvě náhradní packy. V prodejně jim zbyl starší model s jednou packou (tudíž neprodejný) a teď už v Zooexpertu ( a já také) s napětím čekáme, zda fi.Plaček v Poděbradech sežene do vyběhlého typu filtru, který je stále v CZ normálně v prodeji, náhradní díl za pár desítek Kč, bez kterého je celý filtr nefunkční.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 16 srp 2005, 14:17

Ufff, tak to je naozaj smutny pribeh ale na druhej strane poucny. Musel si sa citit totalne blbo ked Ti umierala jedna rybka za druhou.
Ja som vcera nasiel jedneho P. saulosi uviaznuteho za pozadim a stale si vycitam, ze som to trosku podcenil a poriadne som nepozapchaval vsetky diery. Dnes to idem urobit - ked je uz kapanek pozde. Ale treba sa z toho pucit a ako pises Jip - zivot ide dalej !!!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Jenda » 16 srp 2005, 16:58

Smutny, ale krasny pribeh. Je to jak z filmu, mohli by podle toho udelat kreslenou pohadku :wink:
Jinak to AQ je vazne vyvedene. Ja kytky do afriky vubec neplanuji, ale libi se mi, jak to u Tebe funguje vsechno dohromady a tvori to zajimavy celek.

Jeste jednou diky za hezke cteni!
Uživatelský avatar
Jenda
častý přispívatel
 
Příspěvky: 208
Obrázky: 15
Registrován: 09 čer 2005, 14:22
Bydliště: Slany

Příspěvekod Radim Zídek » 16 srp 2005, 19:13

Článek je to překrásně napsaný a bohužel velice smutný i když se š?astným koncem. Každá takováto situace která nastane je tak akorát zralá na mašli. Mě se zhruba před rokem a půl začalo vybíjet třiceti hlavé hejno Tropheusů což je situace se kterou prakticky nejde nic udělat jenom přihlížet a denně lovit ubité ryby. Tenkrát to dopadlo tak, že mě zbyla jediná ryba a byl jsem 100% přesvědčen, že s těmito úchvatnými rybami končím. Uplinul nějáký čas trochu jsem se otrkal a ejhle........dál už to znáte :-)
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Kruan » 15 úno 2006, 14:00

tak to byl dost smutnej pribeh.... :(
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Paldo » 15 bře 2006, 20:46

:cry: :cry: :cry: :!:
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod Jerry » 15 bře 2006, 20:59

Opravdu pěkný článek. Mě se stalo něco podobného v akváriu s 20 litry a tlamovci ve velikosti cca 2-3 cm kde mi teplota vystoupala až na 36 - 37° Při tomto zjištění nám s přítelkyní vstaly vlasy hrůzou a bleskurychle začalo ochlazování. Kupodivu většina rybiček přežila.
Uživatelský avatar
Jerry
častý přispívatel
 
Příspěvky: 278
Obrázky: 71
Registrován: 04 zář 2005, 23:17
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod memeo » 15 bře 2006, 21:07

Tak tohle se moc vesele nečte,i přes ten š?astný konec.Ale jednu "výhodu" to má.PONAUČENÍ,a to asi nejen pro autora,ale každého akvaristu,který si tohle přečte.
Jinak hlavně ať se znovu daří,a vše je,jak má být. :24:
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod jip » 19 bře 2006, 15:47

To memeo:
dík za přání, už dávno je vše zase ve starých kolejích, akvárium se jen hemží mladými rybkami a já se je snažím včes odchytávat a podarovávat dalším, kterým mohou udělat radost.
Tak ať vám to všem, kdo mi vyjadřovali podporu, roste a prospívá!
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron