Zameškaná údržba

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Zameškaná údržba

Příspěvekod Martin Novák » 29 zář 2005, 23:03

[align=justify]Za poslední dobu, kdy času mého bylo velmi poskromnu, jsem vypozoroval takový subjektivní fakt a záležitost. Již několik let čistím své akvária/akvárium pořád stejně - tak nějak jsem si zažil svůj standardní výkon. Údržbu provádím každých 7 dnů a to výměnou 1/3 vody spolu s odsátím dna a vypráním vnitřních filtrů. Toto mě čeká vždy každý týden. Tímto udržuji nádrž v čistotě, filtry průchodné a připravené kvalitně filtrovat. Myslel jsem si, že nemohu pro své rybky udělat více…

Ovšem v poslední době nebyl na tuto údržbu čas a akvárium jsem čistil jednou za 14 dnů. Upřímně, docela jsem se i bál, že vypukne nějaká zlá choroba, která mě připraví o mou radost, ale opak byl pravdou. Ano, nádrž dosáhla nebývalé stability. Dříve i při pečlivé údržbě rybky někdy těžce dýchaly a samci byli velmi agresivní, což mě přivádělo na spekulaci o zvýšeném NO3. Jenže ke vší smůle mi tester došel, takže jsem si svou hypotézu nemohl vědecky podložit. Můj strach ze 14 denní pauzy v čištění byl proto oprávněný. Ovšem na rybách se ani po 14 dnech neobjevovaly výše popsané příznaky. Akvárium bylo viditelně špinavé – sběrné místa oplývala řádnou vrstvou detritu a filtry tlačily vodu přes černé filtrační média, ale rybkám to očividně prospívalo – natož aby jim to škodilo.

Z toho jsem usoudil, že přiliž častá a masivní údržba kompletního zázemí nádrže může být spíše na obtíž. Narušuje se tak přirozená rovnováha miniekosystému, který se v akváriu stačí tvořit v řádech týdnů. Také filtrům (respektive jejich obyvatelům) častá změna chemismu vody neprospívá. Z těchto všech důvodů jsem přešel na 14 denní cyklus údržby. Doufám, že se mi to nevymstí. Chci vás také upozornit na to, že se jedná vážně pouze o subjektivní dojem, nebo? jsem neměl možnost změřit obsah dusíkatých látek ve vodě při 7 a 14 denní údržbě. Tak nějak vždy dávám na vlastní úhel pohledu, než-li na číslo z papírku, ale občas je potřeba si udělat odborný obrázek.

Docela mě tedy zajímá, jaký máte na toto názor či nemáte s tímto podobné zkušenosti?[/align]
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Jerry » 29 zář 2005, 23:29

Já to dělám úplně stejně, čistím 1x za 14 dní - výměna části vody, odsátí, vyprání filtrů. Dříve jsem to také dělal každý týden, ale 1x za 14 dní to dostačuje a ryby jsou v naprosté pohodě. Ze začátku jsem se bál, ale už to praktikuju půl roku a vše je OK.
Uživatelský avatar
Jerry
častý přispívatel
 
Příspěvky: 278
Obrázky: 71
Registrován: 04 zář 2005, 23:17
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod ax » 30 zář 2005, 03:12

No tak ja si prisadim. Do filtru saham vyjmecne (do malych [F404] jednou za cca 2 mesice i min a do velkeho jeste vubec (mesice), ale ten ma predfiltr z keramiky, ktery cistim 1x14 dnu). Odsavani delam 1x tydne s tim, ze minimalizuji zasahy do dna (ryti, vyreni). Po takovem (agresivnim) uklidu se ryby vetsinou ukryvali a pripadali mi dost stresovane (zrychlene dychani napr.). Z pocatku jsem to pripisoval vetsimu obsahu CO2 (voda ze studny a po doplneni bourliva produkce O2), ale pak jsem si vsiml, ze pri "ryti" ve dne se casto uvolnuji bubliny plynu (co to asi muze byt, nebude to nahodou NO3?) a po zmene pristupu se ryby zacali chovat naprosto normalne i po vymene vody. Ostatne nedavno jsem to tu resil s Shalim a jeho divnym narustem NO3 po doplneni vody, kterazto sama ma 0 NO3.
Takze ja jen vysaju dendrit na povrchu a dodam cerstvou vodu.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Bob » 30 zář 2005, 08:10

Pri Malawi som udrzbu robil 1x za 14 dni, ale pamätam si, ze som to sem tam pretiahol na 21 a dokonca raz, ked nebolo casu na 28dni. Ani po 28 dnovej pauze som nespozoroval ziadny problem ani zmenu v spravani ryb a pritom vsetkom som mal 650u filtrovanu dvoma shark3kami, co je nic moc. Tie filtre boli zanesene do jedneho tyzdna a po dvoch voda pretekale mimo molitanu, ktory sa zanesenim znepriechodnil a zdeformoval. Udrzbu v Tanganike som az do predminuleho mesiaca vykonaval 1x za 14dni. Teraz , ked ryby podrastli 1x za 7. Niekto opisuje, ze tyzdenne meni az 50% vody, co je podla mna vele. V nasom regione mame vodu dost mäkku (pH 7,2, KH 6, GH 7, 160-180mikroSiemensov) takze sa vodu snazim upravovat aby rybam vyhovovala. Pri vymene 50% vody by sa dost podstatne zmenil jej chemizmus, co by bolo pre ryby urcite stresujuce, preto sa snazim nemenit viac ako 20% tyzdenne.
Interny filter cistim raz za dva mesiace a externy kanistrovy som prvy krat otvoril po osemmesacnej prevadzke. Je to home-made ex. kanistrovy filter zo skla. Buduci tyzden planujem o tom napisat clanok.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod nakatenga » 30 zář 2005, 08:37

Upřímně řečeno, jsem moc ráda, že konečně došlo k hovoru na tohle téma.
Ze začátku, kdy jsem se fakt bála, že udělám nějakou chybu, jela jsem fakticky "podle návodů" - tedy čistě jen podle rad získaných na fóru u Tropheuse a následně tady a podle zkušeností s klasickou zelenou akvaristikou a podle instinktu.
Z "návodů" jsem zjistila, že péče o malawijské ryby je sice v lecčem jiná, ale Ne složitější.
Takže odkalování a výměnu vody praktikuji už dlouhodobě 1x za 14 dnů, s tím čistím i malý, ale výkonný vnitřní filtr (podporuje pohyb vody správným směrem) a vnější filtr (starý fluval řady 300) 1x za měsíc až 6 týdnů.
Je jasný, tak jak psal Martin, že ke konci 14-ti denního cyklu už je akvárko (malawi, ne rostlinné) viditelně použité, ale co vám budu povídat - zaznamenali jste někdo, že bych řešila stres a nemoci ryb?
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Lgaspo » 30 zář 2005, 08:54

Mam podobnu skusenost a navyse aj overenu meranim!!!
Takze moja voda ma tvrdost v pohode a NO3 z vodovodu je 10mg/l
Spociatku som menil vodu kazdy tyzden. Pred kazdym menenim som meral NOx a dosahoval som taketo vysledky NO2 0,025 mg/l a NO3 25 mg/l. Udrzba spocivala v odkaleni dna, vycisteni filtorv mechanickej predfiltracie a vymene 30 % vody. Po kratkom case som si ale uvedomil, ze menit tyzdenne 200 l vody pri dobrych hodnotach NOx je zbytocne a tak som presiel na dvojtyzdnovy cyklus s tym, ze som zasa pred kazdou vymenou vody meral. S prekvapenim som zistil, ze po 2 tyzdnoch je NO2 0,025 mg/l a NO3 25-30 mg/l. V podstate ziadna zmena oproti tyzdnovemu cyklu takze som zostal pri dvojtyzdnovom. Co ma este prekvapilo bola skutocnost, ze detritu na dne bolo cca rovnako ako po tyzdni. Mam pocit, ze pri dlhsom intervale udrzby akva, sa presne ako hovori Martin, nejakym sposobom ustalia podmienky a vytvori sa rovnovaha medzi tvorbou a rozpadom detritu. Momentalne uvazujem o trojtyzdnovom cykle. Idem to vyskusat pomeram NOx a dam vediet ako to dopadlo. Aha a este som zabudol moj biofilter uz bezi 4 mesiace bez najmensieho zasahu a ani sa nechystam v najblizsich par mesiacoch do nho zasahovat :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 30 zář 2005, 09:41

ax píše:No tak ja si prisadim. Do filtru saham vyjmecne (do malych [F404] jednou za cca 2 mesice i min a do velkeho jeste vubec (mesice), ale ten ma predfiltr z keramiky, ktery cistim 1x14 dnu).


Lgaspo píše:Aha a este som zabudol moj biofilter uz bezi 4 mesiace bez najmensieho zasahu a ani sa nechystam v najblizsich par mesiacoch do nho zasahovat

Pánové, velký filtr také čistím jednou cca. za 3 - 4 měsíce. Mám v první komoře předfiltr (jemný biomolitan), který čistím každý týden (nyní už 14 dnů). Zakročím až když je viditelně plný detritu.

Lgaspo píše:Mam podobnu skusenost a navyse aj overenu meranim!!!

To je fajn, že to někdo měří 8) Já si budu muset koupit nové testy, abych také věděl, jak na tom jsem - hlavně s výchozí vodou!
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 30 zář 2005, 09:44

Tak teď teprve nevim, jestli se nemám červenat - ještě jsem ani jednou neměřila hodnoty vody v malawijské nádrži. Sice jsem tady někde veřejně slíbila, že to určitě udělám, ale....
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 30 zář 2005, 09:53

nakatenga píše:Tak teď teprve nevim, jestli se nemám červenat - ještě jsem ani jednou neměřila hodnoty vody v malawijské nádrži. Sice jsem tady někde veřejně slíbila, že to určitě udělám, ale....

Měřit vodu je sice taková jistota a občas je to zapotřebí, ale když své ryby znáš a vyznáš se v akvaristice, tak poznáš, že se něco děje, ještě než se začne opravdu něco dít. Poznáš běžné a zdravé chování - a také poznáš, když se začnou chovat divně. Až pak je nejdůležitější vodu změřit, aby sis potvrdila nebo vyvrátil svou domněnku o blížících se probémech.

Když je akvárium zdravé - nic mimo normál, tak vodu také neměřím a to vůbec. Možná někdy z nudy nebo když to tady někdo nakousne :) Ale měřím jí často, když jsou problémy (viz. Můj bývalý BIG problem).
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 30 zář 2005, 10:00

:D Díky za dušvní podporu. Sice netvrdim, že se vyznám, ale něco mi občas napoví. Možná mám zatim víc štěstí něž rozumu. Teda u Malawi rozhodně.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron