Proč právě Afrika?

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Proč právě Afrika?

Příspěvekod Skol » 16 pro 2005, 16:31

Proč právě Afrikať

[align=justify]Jsem nová členka Vaší „rybí společnosti“ a chtěla bych Vám povyprávět v kostce náš akvapříběh, jen tak, taky mám ráda, když o druhém vím aspoň něco. Jsme s mužem rybičkáři od nepaměti a jak se říká tělem i duší. 25 let společného života jsme prožili v osmém patře paneláku spolu s 2 400l vody různě rozmístěné po 78m2 a naše děti návštěvám svorně tvrdili, že máme rybičky raději než je. Nemáme vyložené favority, nemáme nej rybu, není o nic těžší při dodržení jejich přírodního prostředí a pravidelné péči chovat tropheuse nebo terčovce, proto s námi střídavě bydlely nádrže typu malawi, duboisy, oskaři, terčovci, čtverzubci a taky pokus o pravého holanďana(rostlinná nádrž jen s minimem malých ryb).

Jednoho dne děti vylétly z hnízda, podnikání už konečně přineslo pár korun a my si řekli postavíme si vlastní malý dům na důchod. Jak to asi funguje v každé pořádné rybí rodině, nejdřív bylo na papíře to vysněné megaakvárium , a pak se obstavělo „zbytečnými“ nutnými obvodovými zdmi. S sebou jsme si chtěli vzít jen naši šestistovku, se kterou jsme se nemohli rozloučit (bohatě zarostlá dvoumetrová nádrž se čtyřletými altumy,čichavci a hejnem rodostomusů), všechno ostatní se prodalo nebo rozdalo kamarádům.

U každého je mega někde jinde,u nás to znamenalo 4m délky, 1m šířky a 0,8m hloubky. Našimi dlouholetými oblíbenci byli totiž terčovci a ti mají rádi vyšší sloupec vody. Dům jsme plánovali rok a půl, stavěli další rok a půl (v místě nádrže se spádovala podlaha, na zahradě je 14-ti kubíková nádrž na deš?ovku jen pro terčovce, rozvody vody a odpadů jsou taky docela sranda a máme je roztahané po celém domě, co kdybychom chtěli jednou hobbypěstírničku, že-vždy? Vás to tady spousta zná).

Doma nám zatím po celou dobu stavby v pětistovce rostlo 30-ti hlavé hejno hnědých terčovců. Každý, kdo si doma vychovával ryby od malých, mi dá za pravdu, že k nim má podobný vztah jako k dětem-jestli jsou nabaštění tím úplně nejlepším krmením, jestli dobře kakají, jestli nemají odřenou šupinku, jestli netrucují v koutě…zkrátka dělali jsme možné i nemožné, aby nám dva roky prospívalo 30 ryb narostlých do cca 15cm v pro ně pidinádrži. Znamenalo to např. skladovat si deš?ovku v barelech a každé 3 dny měnit část vody, no užili jsme si, ale podařilo se a jednoho dne se kluci stěhovali do nového bydlení.

Naše meganádrž se trochu scvrkla, protože cena čtyřmetrového skla byla pro nás nereálná, zůstali jsme tedy u 3,20m a k ní je zboku přilepen 0,8m filtr. Má to své výhody, odpadl výtlak čerpadla, voda nikam nepadá a nedělá případný hluk.

Kluci si zvykli na volný prostor, všechno bylo parádní, studniční voda z vrtu míchaná s deš?ovkou jim vyhovovala, užívali jsme si to.
Přišla první zima, venkovní sběrná nádrž se odpojila a my museli vystačit se studniční tvrdou vodou. Skoro celou zimu se nic nedělo, jen nám ryby připadali nějaké plašší, občas některá ztmavla, ale jen nakrátko. Postupně jsme ale začali objevovat na rybách zježené šupiny a příznaky zaplísnění. UV nepomáhalo, zvednout teplotu v bezmála 3000l vody na 35oC moc nejde, v karanténě se vždycky pár ryb spravilo a sotva šly do velké nádrže, „osypaly“ se znova. Byli jsme bezradní, zkoušeli obvolávat terčovcové kamarády, co nás to vlastně postihlo, no, když jsme přišli asi o třetí rybu, muže napadlo nechat udělat znovu rozbor vody pro jistotu(byl potřeba pro kolaudaci studny a byl v pořádku). Jaké bylo naše zděšení, když hodnoty byly alarmující. Nemá cenu popisovat, co se stalo a proč, je to nadlouho, hrozilo nám udělat nový vrt někde jinde, s vodou se všechno nakonec podařilo vyřešit, ale stálo nás to úmrtí 19 ryb během třech týdnů a utracení zbytku v různých stádiích nemocí. Obrečela jsem to asi víc než odchod kdekterého příbuzného.

Tohle se stalo v březnu 2005.
Nějak u nás přestala být vůle něco s naším gigantem dělat. Prohánělo se v něm doteď pár tetřiček na zkoušku, testovala se voda, rostly rostliny. Po půl roce oddychového času na vzpamatování se začalo řešit, co do nádrže. Mohly tam jít altumy z šestistovky, kterým se mimochodem vůbec nic nestalo nebo nová osádka. Ale jaká? Manžel rezolutně zavelel, terčáci už ne. Takže zbývá holanďan, americké cichlidy, africké cichlidy, Asie. Jestli je tu mezi Vámi nějaká ženská, co se týden co týden stará o čištění a dokáže si představit lépe než chlap, co to znamená ponořit se do zhruba 75cm vody, odstřihnout uvadající lísteček na dně a nezmáčet si přitom přední polovinu hrudníku i s vlasy, pochopí, proč já zase nechtěla holanďana.

K mým ranním radostem patřilo uvařit si kávu, pustit internet a nalistovat www.diskusportal.de. Celou dobu, co jsme měli terčovce mne mrzelo, že něco podobného není u nás, pár lidí, co mají stejného koníčka, co jsou ochotní kdykoliv poradit, co se i sejdou u kafe na čumendu a pokec třeba i s celou rodinou. U nás asi nadšenci přes terčovce nejsou a nebo nemají potřebu komunikovat, kdysi tu diskuze byly, ale to je dávno. Při brouzdání jsem narazila na akvamalawi. A bylo rozhodnuto.

Je s kým pokecat, je se kde pochlubit, je kde volat o pomoc a radu, je kde získat spoustu informací a nezištných kontaktů, web je živý, spousta nadšenců, přesně to, co mi scházelo u terčáků.

Takže u nás kameny jsou nachystané, pozadí podle Danouše udělané, dneska došla zásilka z Ternocolour Třebíč a budeme natírat, po Vánocích volám do pěstíren a k mým ranním radostem teď patří uvařit si kávu, pustit internet a nalistovat www.akvamalawi.com. Díky Vám všem.[/align]

Hana Skolková
Přílohy
když byl klukům rok.jpg
když byl klukům rok.jpg (33.31 KiB) Zobrazeno 7548 krát
můj muž a náš kůň.jpg
můj muž a náš kůň.jpg (39.42 KiB) Zobrazeno 7548 krát
Uživatelský avatar
Skol
uživatel webu
 
Příspěvky: 49
Obrázky: 6
Registrován: 15 pro 2005, 19:28
Bydliště: Pejškov u Tišnova

Příspěvekod Lgaspo » 16 pro 2005, 17:03

Ahoj Skol, vitam Ta tu u nas !!!

Mrzi ma co sa Vam stalo s diskusmi :(
Drzim Vam palce pri africkych cichlidkach !
Vo Vasom obriom akva sa budu doslova citit ako ryby vo vode :wink:

To akva vyzera priam impozantne!
Uz sa tesim na jeho fotecky ked bude hotove a osidlene cichlidkami ::s27::
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 16 pro 2005, 17:15

Moc hezké povídání, Hanko! Vítej mezi námi.

Vaše zkušenosti jsou jistě bohaté, oba jste si asi prošli chovem skoro všeho co má ploutve. Nynější nádrž vypadá tedy úžasně. Ten objem, něco kolem 2500 litrů, je také úžasný. Rád bych se podíval na více fotografií! Jistě máš nějaké ulité ještě.

Jsem rád, že právě AkvaMalawi.com Tě přimělo pořídit si africké cichlidy a návštěva webu patří mezi Tvé pravidelné činnosti. Jsem také rád, že je to pro dalšího akvaristu zábava :-D

Přeji tedy mnoho štěstí a zdravých ryb!
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Jenda » 16 pro 2005, 17:39

Ahoj Hanko,
krasnej prispevek, smutnej a veselej zaroven, vitej mezi nami a at se dari!!! :roll:
Tlamovci se u Vas budou mit moc dobre, ta nadrz je primo kralovska, tak at se vsechno povede a at to funguje a koukej sem dat urcite i starsi fotky, jo?

A pro Vas vsechny... Diky za akwamalavi.com! Je mi tady s Vama dobre ::s27::
Uživatelský avatar
Jenda
častý přispívatel
 
Příspěvky: 208
Obrázky: 15
Registrován: 09 čer 2005, 14:22
Bydliště: Slany

Malawi

Příspěvekod tom.brezna » 16 pro 2005, 19:28

Dobrý den,no to jsem ještě nikde neobjevil tak velké akvárko.Prostě žasnu.Na kolik taková sranda příjde?
Jsem s Třebíče,tak by mě zajímalo jaké barvy budete používat od zmíněné firmy?
Doufám že se v dohledné době dočkáme fotek,zařízeného akvárka.Budu se těšit.Hodně uspěchů. :shock:
Uživatelský avatar
tom.brezna
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 27
Registrován: 21 zář 2005, 12:20
Bydliště: Třebíč

Příspěvekod mikro » 16 pro 2005, 19:38

Krasa Krasa krasa. Skoda je to trochu smutne, ale Cichlidky budou moooc spokojene ;-)

A take samozrejme podekovat tymu akwamalavi :-) zato ze je :-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Radim Zídek » 16 pro 2005, 21:33

Také Vás vítám na našem webu, příspěvek je velice smutný a každého zapáleného akvaristu musí trhat za srdce. Jsem moc rád, že vás tato nepříjemnost neodradila od akvaristiky. Akvárium které vám po vašich miláčcích zbylo je naprosto úchvatné a až bude zařízené bude to fantazie, pekfektně zapadá do interiéru. Hlavně to bude chtít postupovat obezřetně a nic neuspěchat co se týče stavby interiéru akvária a skladby ryb.

Přeji mnoho mnoho úspěchů s realizací a příjemný pokec na tomto webu.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod nakatenga » 16 pro 2005, 22:49

Jéje, to bylo ale počtení!
Díky za, by? smutný, ale přesto krásný příspěvek!
Vítej, Skol, mezi námi, jsem moc ráda, že jsi zabloudila k nám a navíc, jak to tak vypadá, budeme Tebe a jistě i manžela, potkávat v "hovoru" častěji a to je moc dobře.
Terčáci na fotce jsou nádherní a věřim, že jejich postupný odchod bolí ještě teď. Myslím, že až připravený bazén zabydlíte Afrikou, smutek Vás brzy opustí.
Ani nevíš, jak moc mne rozchechtala zmínka o tom, proč jsi rezolutně odmítla péči o mamuta na holandský způsob - přesně z toho důvodu jsem začala s malavijkama já a někde tady v příbězích jsem to i psala - jo, přesně Ti rozumím.
Tak hodně moc Vám držim palec, aby se dílo podařilo a buď si jistá, že hodně lidí už čeká na další a další fotky. Chlubení se vyžaduje.
Mějte se a někdy ráno u kafe........ Iva
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 16 pro 2005, 22:53

Taky prispevok bol naozaj dobry "zapis" na toto forum. Myslim, ze nielen Ty od nas, ale aj my od Teba sa urcite nieco dozvieme a poducime. Sme radi kazdemu novemu hlasu, ktory sa tu ozve a prispeje k zivotu na tomto foru, kde je myslim velmi priatelska atmosfera, co sa tak casto na CS/SK forach nestava. Iba budem opakovat po ostatnych - paradna nadrz a bola by to nadhera zariadovat ju napr. pocas sviatkov, ci 2 tyzdnov volna medzi sviatkami a po nich ;) ....no a potom vyberat jej obyvatelov z vod Malawi alebo Tanganiky.

Tak vitaj a prajem vela stastia pri zakladani akva a tiez zabavy na tomto fore.

Este by som sa spytal...aky problem bol vo vode? Predpokladam dusicnany (?).
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Skol » 16 pro 2005, 23:33

No, zas to nepřehánějte, chtěli jsme zapadnout a taky vypovídat se, díky.
To Tom. Brezna: barvy jsou hobby lak od zmíněné firmy podle návodu Danouše. Zvolili jsme růžový a bílý polystyrén od firmy Bachl, darovala nám ho stavební firma jako svoje zbytky, tak byl grátis (asi si na stavbě domu vydělali dost, potěšilo to) a technologii nanášení barvy jsme volili: 2 nátěry tmavě šedou a 3tí vrstva "fixírkou" drobné tečky, vypadá to docela fajn. Bohužel si syn při stěhování odnesl i fo?ák, ale Ježíšek už klepe na dveře.
To canart: bydlíme teď ve vesničce, kde je nás 29 občanů plus drobotina plus 18 víkendových chalup, celkem 34 popisných čísel. Jsme poslední dům prakticky ve volné přírodě, a tak jsme spravovali polňačku, aby se po ní dalo denně jezdit. Přitom se narazilo na 1,5m širokou skruž echt před domem nad vrtem, firma ji vyndala, tím se asi uvolnil bordel ve skružích léta skladovaný (starousedlíci říkají, že tu před lety jezeďáci skladovali močku) a začal nám prosakovat do vrtu.Z kojenecké vody jsme měli doslova břečku, bohužel zpočátku ne na pohled ani zápach, nárůst byli všechny hodnoty, nejvíce dusičnany a různé bakterie- nějak se je nedařilo ničit savem. O vyčištění se nejvíce zasloužila hydrogeologická firma, co vrt dělala, postavili se ke všemu čelem, fakt v dnešní době nevídané.Vlastně nemáme zjištěno, co terčovcům tolik vadilo, podle mne to spíš byly různé bakterie. Nejvíc zajímavé je, že to vůbec nevadilo altumům a já je osobně považuji za mnohem rozmazlenější ryby. Víte, už nějaká doba uběhla a dnes si říkám, že nám vlastně možná terčáci zachránili menší či větší zdravotní problémy, že to holt odskákali první.
Uživatelský avatar
Skol
uživatel webu
 
Příspěvky: 49
Obrázky: 6
Registrován: 15 pro 2005, 19:28
Bydliště: Pejškov u Tišnova

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron