Sázka do loterie

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Sázka do loterie

Příspěvekod nakatenga » 19 pro 2005, 02:09

[align=justify]Někde na fóru jsem zmiňovala, že vlivem neustálých tvrdých soubojů dvou samců Melanotaenia Boessemani (5 a 4 roky), ten starší a dosavadní pán každě situace den po dni ztrácel na svém postu a především na zdraví a kondici. Došlo to až tak daleko, že měl boky zvrásněné okousáním od soka a samosebou ho postihlo jakési onemocnění kůže a následně ploutví. Nedokázala to zaléčit eSHa 2000 a po krátké pauze ani FMC a samozřejmě přetrvávající boje nijak neprospívaly.
Elementku nemám a ani bych ji neměla kam dát - tak jak z toho ven?
Jedinné, co mne napadlo, když jsem si všimla, že samec začíná lehat na bok bylo, že jsem kvapem bafla sí?ku a bez jakékoli přípravy jsem ho přehodila do vedlejší nádrže (z pravého akva, kde jsou vidět oba borci v popředí, jsem ho doslova hodila do levého)[/align]
Obrázek
[align=justify]Prostě jsem ho zbavila neustálého dorážení tč. už dominantního samce s tím, že bude mít klid na boj o život se zraněními a pokud přežije, tak i na rekonvalescenci. Spolu s ním jsem kápla preventivní (nikoli léčebnou) dávku eSHa 2000 a 20 kapiček Sera Fishtaminu. Nezvedla jsem teplotu vody, nemám tam topítko a nezačala jsem víc vzduchovat.
Teoreticky tenhle manévr ryba snad ani neměla přežít, bez aklimatizace se ocitla ve vodě měkčí a hlavně o 4°C chladnější. Šok byl patrný asi 20 minut, neodešla jsem ani na chvíli a rybken se začal rozhlížet, kam by se schoval než padne noc.
Co se ale po zbytek odpoledne a večera odehrávalo, mi docela vzalo dech. V nádrži, do které jsem rybáka vhodila, jsou i další gavúni, ale lososovití, několik okouníků sklovitých, parmičky černopruhé, ancistrus a maličké parmičky duhové. A tyhle parmičky duhové obklíčily velikého gavúna a jemně ho během několika hodin očistily od všeho, co mu odstávalo na těle - natrhané a přizvednuté šupiny, cucky rozdrbanýho kožního slizu, počínající asi plíseň i s krvavými nitkami a okousaly mu tak 0.5-0.7 mm po obvodu všechny ploutve včetně ocasu. Fascinující na tom bylo to, že gavún se prakticky ani nehnul.
Je to už skoro dva týdny, rybken má tělo zcela hladké a zdravé, baští jako o život, laškuje se samci lososových gavúnů a vypadá spokojeně. Jen ploutve dorůstají pomalu, ale až bude ready, vrátím ho zpátky do svého akvárka.
Po celou dobu jsem už nepoužila žádné další léčivo a a ni prevenci, žádná ryba nevykazuje známky nemoci z nákazy nebo něco podobného.
Byla to sázka do loterie. Co si o chování ryb myslíte?[/align]
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Lgaspo » 19 pro 2005, 10:03

Chovanie ryb - nevyspytatelne a fascinujuce !!!
Velmi zaujimava prihoda. Pripomenulo mi to tie morske cistice. Take male pruhovane rybky, ku ktorym sa chodia cistit velke ryby. Casto to davaju v TV ked pustaju dokument o morskych koralovych rybkach.

Zeby som si zalozil jedno akva s parmickami duhovymi :wink:
A ked sa nahodou blazni z malawi dobiju tak ich hodim na par dni do nemocnice k parmickam a potom zasa sup spat do boja medzi malawky :lol:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 19 pro 2005, 18:10

To je fakt super pozorovanie!!! Skoda, ze nemas z toho fotky. Fakt velmi zaujimave. Mozno by sa pustili aj do psoriazy :D
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 19 pro 2005, 20:21

Výborné povídání! Je to vážně zajímavé. V první chvíli mě, stějně jako Lgaspa, napadla myšlenka mořských čističů, ale u těchto ryb bych to ani v nejmenším nečekal.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 14 led 2006, 23:19

Tak po necelých dvou měsících jsem gavůna vrátila zpět do "svého", v plné síle a kondici. Několi dnů doslova visel u stěny akvária, která sousedí s tím jeho a pozoroval, co se děje doma. Tak jsem zase bafla sí?ku, ale ouha - trvalo mi 1/2hodiny, než mi sežral podfuk, podhrábla jsem ho a (opět bez otužovacích procedur - hanba mi) jsem ho vrátila mezi svoje soukmenovce.
Znovu se odehrálo divadlo, při kterém jsem tak nějak zapomínala dýchat hrůzou, jak to dopadne.
Původně vítěznému samci se během pikosekundy vzedmula hruď, přední polovina těla se zabarvila temně modrou barvou a bez okolků se vrhnul na uzdraveného, neaklimatizovaného soka. Bili se asi hodinu, během které ten uzdravený samec tomu o rok mladšímu náfukovi od šupin oholil tak centimetr čtvereční šupin na pravém boku - ten zalezl za kořen a starej dobrej táta se teď točí kolem samic jako by se vůbec nic nestalo.
Tak. A hyn sa ukáže.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod mikro » 14 led 2006, 23:26

Krasa cist tyhle pribehy ;-) Holt stary mazak zvitezil ;-) Sem rad ze to takto dobre dopadlo :-) pravidelne reportuj co se delo dalej :-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Jenda » 16 led 2006, 10:31

Krasny... :lol:
Jak z americkyho romantickyho filmu (nehledejte v tom, pls, ironii!) :oops:
Uživatelský avatar
Jenda
častý přispívatel
 
Příspěvky: 208
Obrázky: 15
Registrován: 09 čer 2005, 14:22
Bydliště: Slany


Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron