Měření chemismu vody

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak často měříte pH vody?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Měření chemismu vody

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 20:27

Shalibaba píše:
Martin Novák píše:Spíše kontroluji vodu, zdraví a apetit jednotlivých ryb.


Poraď jakým způsobem kontroluješ vodu? Docela bych to asi taky měl jednou za čas zkontrolovat (alespoň PH). Dle rady chovatele vždy při výměně vody přidám lžičku sody a soli a zatím to funguje, ale rád bych zjistil, zda to mám dobře. Nejhorší je, že všechny testery jsou tuším že, rozspustit přípravek v odebrané vodě a porovnávat se stupnicí (asi jsem barvo-slepej, ale nikdy se nevyberu jen jeden proužek :shock: ).

Existuje něco jiného?


Já měřím pH, NO3 (dusičnany) a NO2 (dusitany). Tvrdost bohužel nikoliv, protože nemám testy. Akvarijní testy, které fungují na principu porovnávání barevných stupnic jsou ale ty nejlevnější. U těch kvalitních nemám s odečítáním hodnot potíže. Vždy se do té barvy nějak trefím :lol: Vážně to jde. Někdy to chce trochu přimhouřit očko...
Konkrétně používám Nutrafin Test pH 4,5 - 9,0 s přesností na 0,5 pH od firmy Hagen. Stojí něco kolem 120Kč a je na 100 měření. Naprosto ideální. Měření NO3, NO2 provádím jen občas. Většinou vysoký obsah dusíkatých látek poznám ještě dříve než-li stačím vodu změřit :shock:
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Tomáš L./Lifas » 27 dub 2005, 20:36

Nejsem žádnej maniak, ale co jsem měl discuse,tak jsem jel PH denně.
V rodině se osvědčil digitální Ph metr, to je jediná "lepší" věc co máme. Jinak opět klasika jako Martin.
Tomáš L./Lifas
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 08 dub 2005, 14:51
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 20:45

Tak to klobouk dolů! Discuze dělají nejlepší akvaristy. To máš jistě dost zkušeností.

Digitální pH metrie je špička. Je to nejpřesnější způsob. To bych bral také, ale ta cena...
Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 27 dub 2005, 20:55

Au, tak jsem koukal na digitální Ph metr...... brr. nejlevnější 4.000,- kč, tak do toho nejdeme (jak usoudila přítelkyně, za to je polovina balkonových dveří do zimní zahrady :-) ).
Takže asi zítra nakoupím ten Nutrafin.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 27 dub 2005, 21:00

Jo, taky jsem :shock: !
Nutrafin doporučuji. Je to kvalita, i když trochu dražší. Jestli víš orientačně své pH, tak je lepší koupit Nutrafin pH Test 6,0-7,6 nebo Nutrafin Test pH 7,4-8,6. Jsou totiž s přesností tuším 0,1 - 0,2 pH. Ale musíš znát své rozmezí.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Tomáš L./Lifas » 27 dub 2005, 21:04

no zkušenosti nevím, člověk se musí pořád učit :) je fakt, že tuto techniku volíme z praktických důvodů. Říkám volíme, protože jsme na to dva spolu s budoucím tchánem. Mimo klasických akva jedem ještě zahradní jezírka a věci kolem toho...to ale není podstatou této debaty. Takže, investice to sice je, ale pak je to pohoda.
Tomáš L./Lifas
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 08 dub 2005, 14:51
Bydliště: Kladno

Příspěvekod nakatenga » 28 dub 2005, 09:04

Ne ne ne, tohle nikdy nedělám!! :lol: Pokus o žert.
Podám to jinak - neměřím hodnoty vody. Dokud naše kůže bude pořát dost vysušená, tak je voda v pořádku. Teče nám z kohoutku přesně to, co rybám vyhovuje, čili tvrdá voda s vysokým pH. Pokud bych začala měřit hodnoty, časem by ně to možná svedlo k chemické úpravě a tomu se chci vyhnout.
Snažím se o to, aby byla voda čistá, filtry v chodu a ryby celkově dobré pohodě. Žádná věda.
Naposledy upravil nakatenga dne 20 čer 2005, 12:25, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Shalibaba » 28 dub 2005, 11:00

To nakatenga:
tak to jsme na tom stejne. Co mame spolecensky akva, tak tam jsme snad nikdy nic nemerili a rybky docela prospivaji. Docela rikam z toho duvodu, ze osazenstvo jako Tetry, Čichavci, Ancistrusy jsou v pohodě, ale Platy nikdy nevydrzi dele jak pul roku (nastesti se mnozi takovou rychlosti, ze ubytek vubec nepostrehnem.
Ted jsem zaridil jeste jedno male akva s durazem na mnozeni Plat a jeste jednou akva na mnozeni Pavcat. Nasi tlamovci se uz nemuzou dockat, az jim tam vpustime mlade (doufam, ze to pro ne bude namka)
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Vitman » 17 říj 2006, 18:09

Měřím pH, dusitany a dusičnany. Tvrdost neměřím, stejne ji nemám jak upravit a jen by mě to znervozňovalo. Na pH mám test od Rataje a je dost naprd. Mezi pH 7 a 8, kde potřebuju nejvíc meřit jsou barvy skoro shodné. Prostě taková tmavozelená. Mezi 8 a 9 není nic, takže odhad. Viděl jsem digitální pH metr už za 1300,-, stojí za něco nebo je to šunt? Nebo mám zkusit testy od jiného výrobce?
Vitman
přispívatel
 
Příspěvky: 174
Obrázky: 5
Registrován: 17 říj 2006, 16:34
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod nakatenga » 17 říj 2006, 22:55

TO Vitman - a ryby říkají co? Jestli si spokojeně plavčí, baští beze zbytků, netrpí chorobami,
nezjišťuješ žádné náhlé úhyny skupin nebo jednotlivců, nepozoruješ změny na kůži a ploutvích...
....nelámala bych si hlavu právě tvrdostí vody. Mluvím za sebe, taková je moje praxe, rybky
se na nás zatím spokojeně smějou.
Jedinnou starost mám vždy v létě, kdy teplota v kanceláři a tím pádem i v nádrži dosahuje
nebezpečně vysoko.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků