Výroba 3D pozadí z XPS polystyrenu

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba 3D pozadí z XPS polystyrenu

Příspěvekod cZip » 02 led 2007, 14:58

Výroba 3D pozadí z XPS polystyrenu


Díky internetu a stránkám jako je tato (tímto všem lidem kteří se podílí na těchto stránkách děkuji) opět zakládám akvárko.

Akva set 180l přinesl Ježíšek a k němu filtr TetraTec EX700.

Sháněl jsem informace jak na pozadí a díky webu Akvamalawi.com a článkům od Waldika s Danouše jsem našel jak na to. Výše uvedeným tímto děkuji za inspiraci jak na 3D pozadí z XPS.

Nebudu postup výroby moc rozvádět, napsáno toho zde bylo hodně, ale jenom pár fotek a postřehů.

Akvárium:
- objem 180l
- rozměr ŠxVxH – 100x45x40

Nákup:
- 1x XPS polystyren rozměry 120 x 60 cm, tloušťka 5cm, cena 190,-
- 3x barva Balakryl UNI MAT ( černá, bílá a světle hnědá ), cena 3x cca 160,- tj. 480,-
- 1x akvaristický tmel DenBraven, cena 175,-
- 1m2 perlinky ( menší kus mě neprodali :D ) – sítko před filtr, cena 17,-

Něco z domu:
- kuchyňský nůž 28cm
- lámací nůž
- pájka + cu drát průřez 2,5mm (domovní rozvody 220V) na očka
- štětec
- kus betonu pro vytvoření struktury skály

Popis:
Pozadí je koncipováno jako kus skály s tím že za pozadím bude umístěno sání a výtok z externího filtru a skryté topení.

Rozvržení techniky:
Za pozadím je technika umístěna následovně:
- vpravo nahoře je výpust z filtru
- vlevo cca v 1/3 ode dna akvária je sací otvor za kterým je umístěno topení a teprve za topením je sání filtru

Práce:
- seříznutí pozadí na šířku a výšku požadovaný rozměr, hlavní blok o šířce 84cm umístěný excentricky více vpravo

Obrázek
pozn. obrázek zobrazuje ještě starší rozloženi, techniku jsem prohodil výstup filtru vpravo, topení a sání vlevo


Obrázek
nařezání dílů pro zakrytí techniky


Obrázek
nařezání a umístění prostorových dílů ve středu pozadí



Obrázek
slepení dílu pozadí akvaristickým tmelem



Obrázek
vypálení otvorů pro sání a výtok z filtru pomocí pájky



Obrázek
dále bylo vyřezávání a tvarování



proces bouchání kusem betonu do polystyrenu (vytvoření struktury skály). Jelikož jsem neměl po ruce hodně členitý kus kamene, použil jsem kus betonu kterého se kolem domu vyskytuje dostatečné množství :D


Obrázek



základní barvení pozadí, smícháním různého poměru výše uvedených barev


Obrázek



barvení patiny kamenů k realistickému vzhledu. Vzal jsem barvu pozadí a přimíchal větší množství bílé barvy. Světlejší odstín základní barvy jsem štětcem s troškou barvy (štětec byl skoro suchý!) lehce nanášel na vystouplé hrany "kamenů"


Obrázek



Hotové pozadí, z několika pohledů


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek


A co závěrem…
…asi to, že jsem z toho měl docela strach, takže jsem měl v záloze ještě jedno řešení a tím bylo koupení hotového pozadí.
Ale myslím, že se dílo podařilo a pokud máte cokoliv určitě mě napište, rád uvítám jakékoliv připomínky, poznámky, rady a kritiky.

Vlastně mám i jeden dotaz, jak moc ( jaké množství a na jakých místech ) je potřeba toto pozadí fixovat k akváriu??? Díky za vaše rady.

Pokud bych dělal další pozadí byl bych chytřejší a například u výtoku z filtru bych nedělal tak velký prostor s vodou za pozadím, ale jednoduše bych udělal jenom výřez přímo pro výtok… atd.

Nu což třeba příště u VĚTŠÍHO akvária :D
Naposledy upravil cZip dne 02 led 2007, 15:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod Kruan » 02 led 2007, 15:19

vypada to zajimave...pekna prace !
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod wladys » 02 led 2007, 15:43

Vypadá to moc dobře......sice jsou ty čáry(pukliny) moc pravidelné,ale i tak je to fajn.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod richard » 02 led 2007, 15:49

Vypadá to dobře. Po naskládání kamení, napuštění a zarostení řasou to bude fakt super. Jen bych možná trošku rozšířil ty praskliny, aby se měly kam schovávat mladé - pokud je chceš uchovat a ne jen používat jako živé krmivo pro zpestření stravy. Já jsem teď přeskládával kameny a i odrosteljší mladé byly požrány. Budu muset počkat na další snůšku, jestli se nějaká mladá dobře schobvá a přežije.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod cZip » 02 led 2007, 16:23

Diky všem za reakce, jenom na konci clanku asi zapada muj dotaz :)

ten zni:
Jak moc ( jaké množství a na jakých místech ) je potřeba toto pozadí fixovat k akváriu?

TO richard: zatim s malawi rybkami budu zacinat takze vubec nevim jak to bude vypadat s mladyma, ale urcite budu udelam i male schovky, uvidime.

Pro zacatek bych asi poridil 2+6 ( nebo 3+9 ) Pseudotropheus saulosi na 180l to asi bude akorad :)
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Příspěvekod richard » 02 led 2007, 16:40

cZip píše:Diky všem za reakce, jenom na konci clanku asi zapada muj dotaz :)

ten zni:
Jak moc ( jaké množství a na jakých místech ) je potřeba toto pozadí fixovat k akváriu?

TO richard: zatim s malawi rybkami budu zacinat takze vubec nevim jak to bude vypadat s mladyma, ale urcite budu udelam i male schovky, uvidime.

Pro zacatek bych asi poridil 2+6 ( nebo 3+9 ) Pseudotropheus saulosi na 180l to asi bude akorad :)


Přilepil bych to silikonem, a pořádně. On ten polystyren ma hodně velkou schopnost vyplavat. Bacha na to.

S těmi rybkami, pokud budes mít 180 litrů vody, tak klidně můžeš jít až na 18 rybek (ps. saulosi mají 10 cm, počítá se litr vody na 1 cm ryby).Pokud máš dobrou filtraci. Samci se opravdu hodně perou, takže potřebují dost úkrytů.Kupoval jsem si je domů mladé (do mix akva) ze 4 rybek se vyklubali 4 samci, v současné době mám již jen 1 samce, ostatní se pobili a zdechli.Ale jinak jsou pěkní. Tak jsem zvědavý, když budeš kupovat mladé, jestli se ti podaří udržet kombinace, které píšeš.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod richard » 02 led 2007, 16:41

Teď jsem si ještě všiml, pokud vidím správně - to topení máš u odtoku vody do filtru? Dej to k návratu vody do akva. Zbytečně ti půjde teplá voda z akva pryč.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod simir » 02 led 2007, 17:37

Ahoj s tou perlinkou opatrně :?: dělám ve Vertexu kde perlinku vyrábíme jsou to skelná vlákna natužená speciální látkou)alkalicky odolnou) obsahuje mimo jiné čpavek chemické stabilizátory a jiné chemické přísady aby ti to neměnilo výrazně chemismus vody :( Jinak pozadí vypadá moc pěkně ať plavou a množej se. :24:
Uživatelský avatar
simir
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 srp 2005, 12:00
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Příspěvekod MilaKH » 02 led 2007, 18:23

Vypadá to dost pěkně, sám se v nejbližší době pokusím o nějaké takové pozadí a ty si mi dal zas nějakou inspiraci..Akorát já vůbec nevím kam dám nasávání+vývod z exterňáku..Poněvadž hořejší lišty jsou až do krajů takže abych to dával až za ně a to je nějakých 8-10cm od rohu akva.. :roll:
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod cZip » 02 led 2007, 18:42

simir píše:Ahoj s tou perlinkou opatrně :?: dělám ve Vertexu kde perlinku vyrábíme jsou to skelná vlákna natužená speciální látkou)alkalicky odolnou) obsahuje mimo jiné čpavek chemické stabilizátory a jiné chemické přísady aby ti to neměnilo výrazně chemismus vody :( Jinak pozadí vypadá moc pěkně ať plavou a množej se. :24:


Diiky za info, s tou perlinkou jsi me dostal, mozna by nebylo od věxi poptat se ostatních...


... halo vsichni, co pouzivate za material na mřížku do pozadi aby vam za pozadi neplavaly ryby
Uživatelský avatar
cZip
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 7
Registrován: 06 pro 2006, 17:08
Bydliště: Brno

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron