Testery vody

Diskuze o akva obchodech, burzách, časopisech, literatuře a jiném!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Testery vody

Příspěvekod Mauve » 19 zář 2005, 09:56

Otvírám téma, které se týká testerů vody a vašich zkušeností s nimi.
Po delší době jsem se rozhodl, že změřím hodnoty vody, ve které plavou mé ryby a jsem trochu zaskočen rozdílnými výsledky.

V pátek mi Radim měřil vodu papírky fi. Amtra - viz http://amtra.zde.cz/ - Multi check 5. Co se týká ph, tak jsem se trochu zhrozil, dle VaK u nás teče zásaditá voda o hodnotě cca ph 7,5. Tester amtra ukázal 6,5!
Hodnoty No3 cca 70-80 mg/l což by mělo asi odpovídat provozu mého přerybněného akvária po osmi dnech od výměny vody, výchozí hodnoty dle VaKu by měly být v vodovodním řádu cca 30 mg/l.


Na výstavě v Rychnově jsem si u stánku fi. Aquar - http://www.aquar.cz/ koupil kapky na ph a No3. Dle paní, která mi kapky prodávala, byly chemikálie čerstvě připravené, tato firma je myslím celkem uznávaná u akvaristické veřejnosti - tak jsem to zkusil.
Naměřil jsem - ph 7 a No3 cca 10 mg/l !
Tomu ph bych věřil, tomu No3 moc ne. Zkusil jsem vodu z vodovodu a tam mi to naměřilo dokonce 5 mg/l No3!

Měřil jsem přesně podle návodu, takže bych byl rád, kdbyste se vy ostatní podělili o své zkušenosti a rady.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 19 zář 2005, 12:41

Ja pouzivam na meranie pH pripravok firmy JBL a podla merani sa zhoduje s udajmi VaK

Na meranie NO2 pouzivam tiez JBL a po dvoch tyzdnoch prevadzky akva nameriam tak cca 0.0 az 0,025 mg/l. Raz ked som bol tyzden na dovolenke sa mi odparilo prilis vela vody z akva a pumpa v externom biofiltry chytala vzduch, takze sa vyrazne znizil prietok vody a tym aj funkcia biofiltra. Vtedy som tymto testom nameral 1,5 mg/l (stastie, ze v tom case boli v akva len ancistrusy). Ale po tyzdni normalnej prevadzky filtra to zasa kleslo na 0,025 mg/l

NO3 meriam testom od Rataja (tusim sa vola Azotan) a ten mi dava udaje z vodovodu 10 mg/l a po dvoch tyzdnoch prevadzky akva 25 az 30 mg/l

Ryby rastu a aj sa vyfarbuju, takze si myslim, ze kvalita vody je OK a testom zatial verim :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod omega » 19 úno 2007, 10:40

ja pouzivam produkt firmy ESHA Test 5 in 1 ... zakladni parametry na 1 papirku (pH, GH, KH, NO2, NO3)... jediny problem je u odecitani GH, ktere je komplikovanejsi, ale protoze to neni az tak klicova hodnota, hodnotim kladne....
Protoze se pohybuji v laboratori, tak me to nedalo a srovnaval jsem testy od JBL (pouzival jsem predtim), Esha Test a vyrobky od Rataje se standardy na kalibrace NO3 a NO2... vysledek byl jednoznacny: testy JBL a ESHA se shodovaly se znamou koncentraci na obe latky, kapkovy test Rataj NO2 byl taky relativne OK, ale test na NO3 ukazoval pro oba roztoky ctvrtinovou koncentraci NO3 (je mozne ze jsem je pouzil spatne, to nemuzu vyloucit, ale delal jsem tento test 2x a vysel reprodukovatelne... spatne). Musim byt korektni, testy by urcite neprosly ISO normou kvuli nedostatecnemu poctu bodu (dva roztoky na kazdou latku), ale pro me ucely to stacilo...
Chci se zeptat, videl jsem uz permanentni testy na NH3 a na CO2... jsou i nejake na NO2 a NO3??
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Kruan » 19 úno 2007, 12:12

no ja mam doma nekolik testeru na vsechno mozne,ale podle me jakakoliv metoda ,kde mate barvu vzorku porovnavat s barvou namalovanou na papirku je presna jako kdyby bylo prase zlatnikem :)
kolikrat jsem nenasel shodnou ani podobnou barvu vzorku a papiru..to hlavne pri mereni pH....takze jsem si mohl vybrat od 6-10 ....tak jsem to vsechno prestal merit....proste kdyz je voda do zluta,tak ji menim a ryby krase rostou a mnozi se..
meril jsem to uplne na zacatku,ale ted uz vim ze pokud tam leju vodu z kohoutku,tak to bude OK...vzdy jen pridam sul a sodu a nazdar.....
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod WINNIE » 19 úno 2007, 17:44

Já měřím hodnoty vody papírky od firmy eSHA a nikdy se mi nestalo,že by barva na papírku neodpovídala barvě na obalu.Jsem s nimi max.spokojen.Je pravda,že jsou trochu dražší,ale když je roztřihnete,tak jich máte jednou tolik. :o
Uživatelský avatar
WINNIE
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 10 pro 2006, 15:12
Bydliště: PLZEŇ

Příspěvekod shimie » 19 úno 2007, 19:04

Ja pouzivam na NO2 test od SERA a som snim spokojny je jednoduchy a krasne sa da porovnat farba. Na ph pouzivam TETRA TEST s ktorim som tak isto uplne spokojny, o teste na NO3 to, ale nemozem povedat. Pouzivam tiez TETRA TEST NO3, ale hodnotu ktoru nameram, aj pred vymenou aj po vymene vody, vzdy je rovnaka 50mg/l a taku istu hodnotu mi da aj voda z vodovodu, co sa mi moc nezda, ale mozno to tak je. Opytam sa este ci nie je aj nejaky jednoduchsi test na trhu ako TETRA TEST NO3 ? Zaprve je dost drahy a zadruhe je aj prakticky narocnejsi ako test na Ph, alebo NO2. Musim dat 14 kvapiek z prvej flasticky, potom 7 kvapiek z druhej, dalej lyzicku prasku a nakoniec zase 7 kvapiek z poslednej flasicky. Nieje nieco jednoduchsie?
Uživatelský avatar
shimie
častý přispívatel
 
Příspěvky: 356
Obrázky: 68
Registrován: 14 led 2007, 17:40
Bydliště: Piešťany


Zpět na Akva Obchod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků