jako Pat a Mat

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

jako Pat a Mat

Příspěvekod vav » 11 lis 2008, 00:01

Už si opravdu připadám jako Pat či Mat. Téměř cokoliv na akva udělám, vyvolá v důsledku nutnost nějaké předělávky! Všechno to začalo hned z kraje, když jsem se z ekonomických důvodů rozhodl udělat si většinu věcí na nové akva sám. První problém nastal při obkládání ocelového stojanu laminem. Jak to u svařovaných rámů bývá zvykem, nějaký milimetr nehraje roli, zož prudce kontrastovalo s precizně nařezaným laminem...v důsledku to dopadlo tak, že jsem např. vysekával 1cm tloušťky boční stěny lamina, protože se nedaly zavřít šuplíky a bylo toho opravdu více :) Asi, no určitě, největší komplikace mě provázely při zprovozňování automatické výměny vody. Návrh systému mě stál probděné noci, které se střídaly s katastrofickými sny o vytopení všech sousedů pod námi. Nakonec jsem se rozhodl svěřit práci "odborníkům". Chlapi zvyklí rutinně natahovat vodu od stupaček k bateriím očividně nesdíleli mé nadšení a vycouvali. Další instalatér byl alkoholik, kterého jsem nakonec ani nedokázal přinutit opustit štamgastskou židli :x Nakonec mi nezbylo než půjčit si svářečku na plastové trubky a zkusit to sám. Jelikož jsem neměl nikoho k ruce, a sám mám obě ruce levé, podařilo se mi popálit si hned z kraje prst :cry: :? ... svařovat trubky s popáleným prstem, to bylo masíčko... Na svařování ve stupačkách jsem už "pravou ruku" - pomocnici měl, jenže jsem podcenil chladící schopnost zbytkové vody v potrubí... výsledkem byla nejen mokrá trička, ale také domácnost 2 dny bez vody (vč. záchoda). Na druhý pokus jsem se velmi pečlivě připravil a přineslo to své ovoce (vodu). :D Po nějaké době bezproblémového provozu se téměř naplnila noční můra, když praskla mosazná přechodka, a tlaková voda sprchovala stěnu ve stupačkách, naštěstí těsně před "ranní toaletou", takže sousedi mě ještě pořád zdraví. :oops: Horní kryt z lamina jsem zbouchnul za jedno odpoledne... všechno se zdálo být OK... jenže se ukázalo, proč se na akva dávají krycí skla, případně kryt z jiných materiálů...po dvou dnech horní deska nasákla tolik vlhkosti, že se boční hrany zvedly asi o 2 cm! :? Nezbývalo, než zatížit, a shánět krycí skla...v tom spěchu jsem si je špatně změřil a výsledek je videt v osobní galerii :cry: ... Zatím poslední problém nastal, když jsem si vyrobil osvětlovací rampu pro 2x80W zářivky T5. Celý nadšený z toho, že se něco napoprvé povedlo (nepočítám doručený balík plný střepů, namísto zářivek a problémy s reklamací), jsem rampu umístil do krytu a nechal svítit cca 13 hodin. Už druhý den bylo nadšení vystřídáno rozčarováním, když jsem zjistil, že "teplo umí stavět mosty". Tentokrát se horní deska prohla opačně a já letěl pro alobal, abych vnitřní stěny krytu ochránil před sálavým teplem z osvětlení... Tak se mi zdá, že bych si ušetřil hodně času a nervů, kdybych si všechno nechal udělat "na klíč", a asi by to ani moc dráž nevyšlo, ale jaksi mě hřeje u srdce vlasní práce, i když ve výsledku to většinou není stoprocentní.... Budu rád, když se semnou podělíte o Vaše zkušenosti s kutilstvím v akvaristice a pošlete nějaké komentáře k mému akva, dík... vav :wink:
Uživatelský avatar
vav
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 30
Registrován: 30 zář 2008, 21:31
Bydliště: Český Těšín

Příspěvekod Petr Ruzicka » 11 lis 2008, 10:21

:lol: no jo ona ta svářečka docela pálí ,ale možná lepší když se člověk spálí sám. Já měl popálenou celou ruku od kolegy :? ,ale aspoň jsem měl víc času koukat na rybičky :lol:
Uživatelský avatar
Petr Ruzicka
přispívatel
 
Příspěvky: 120
Obrázky: 46
Registrován: 16 črc 2008, 19:48
Bydliště: Liberec
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

automatické dávkování solí

Příspěvekod vav » 11 lis 2008, 11:23

jj
Nemáte někdo automatické dávkování solí do akva dle pH a UT hodnot? Já musím denně doplňit 2.5 lžíce soli a 1.5 lžíce sody a uvažuji o tom něco vlastního vymyslet...něco na způsob automatického krmítka...
Uživatelský avatar
vav
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 30
Registrován: 30 zář 2008, 21:31
Bydliště: Český Těšín

Příspěvekod Turok » 11 lis 2008, 18:11

tak tohle je opravdů PAT A MAT rulez :))) jen mě to utvrdilo v tom že do podobných akciček se pouštět nemám :lol:
Uživatelský avatar
Turok
uživatel webu
 
Příspěvky: 88
Obrázky: 18
Registrován: 14 úno 2008, 14:29

Re: automatické dávkování solí

Příspěvekod Hroch » 11 lis 2008, 22:08

vav píše:jj
Nemáte někdo automatické dávkování solí do akva dle pH a UT hodnot? Já musím denně doplňit 2.5 lžíce soli a 1.5 lžíce sody a uvažuji o tom něco vlastního vymyslet...něco na způsob automatického krmítka...


Zajímalo by mě jak jsi k tomu došel.
Já mám "průtočnou" spíš "průkapnou" nádrž a novou vodu prostě vedu do krabičky od krmení kde je směs soly, sody a poslední dobou zkouším přidávat i špetku magnezia ( uhličitan hořečnatý) a chloridu hořečnatého . Směska se postupně rozpouští a kape do filtru , není to moc přesné ale funguje to.

Přesnější by byla kapačka nebo peristaltické čerpadlo co používají mořští akvaristé, ale to musíš udělat roztok ....
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

to Hroch

Příspěvekod vav » 12 lis 2008, 08:02

Původně jsem uvažoval o průkapové nádrži napojené na tlakovou vodu, ale nakonec jsem kvůli bezpečnosti (nemám přímé napojení na tlakovou vodu, ale napouštím mikádo, ze kterého jde voda hadicí 0,5" pomalu do akva - výškovým rozdílem hladin) dal přednost trochu jinému systému, který má ale taky své mouchy... V dohledné době se pokusím zveřejnit nějaké foto stupaček, kde je systém vidět.

Dělal sis vodu do akva sám? Jak to máš navržené? Já původně chtěl automaticky regulovat i teplotu vody, ale nakonec jsem rád, že jsem zvolil levnější - mechanickou variantu (směšovací ventil), protože co jsem instaloval 160W osvětlení, tak pouštím do akva studenou vodu, abych ho uchladil alespoň na 27°C.

Uvažuji o nějakém větším zásonbíku, který by vystačil alespoń na týden a dávkoval by určené množství v době přítoku nové vody. Nejsem si jistý, jestli bych mohl použít automatické krmítko - sůl se sodou je přece jenom něco jiného než vločkové krmivo. Nemá s tímto způsobem někdo zkušenosti?

Rád bych se ještě zeptal, kde a za kolik a v jakém množství kupujete zmiňovanou sůl a sodu, příp. ostatních solí.
Uživatelský avatar
vav
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 30
Registrován: 30 zář 2008, 21:31
Bydliště: Český Těšín

re

Příspěvekod jonathane » 12 lis 2008, 08:36

Panove nechci se vam nejak michat do tohoto vlakna, ale z vlastni zkusenosti vim, ze vim vice "technickych vynalezu" v AQ tim je to horsi. Ja davam pri vymene vody (1/3) cca jednou za 14 dni...8 tablet soli Regenit a 2 polevkove lzice sody Bicarbona a dle navodu ? kapek esHA optima....tot vse...a hodnoty vodd jsou pred vymenou vody (merim cca kazdy 3 mesic) v normalu.
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Hroch » 12 lis 2008, 08:41

Vodu k akvárku mám řešenou hadicema . Pod dřezem v kuchyni mám jedem "roháček" na studený navíc a vývod do odpadu . Hadice , 3/4 na odpadní vodu a taková ta opletená na přívodní vodu , na konci je kohoutek na regulaci přítoku, na kohoutku je asi 2m dlouhá tenká hadička která je zavedená do odpadní hadice a zase zpět do filtru. Ta slouží jako tepelný výměník pro ohřev přívodní vody. Obě hadice jsou prostrčený zdí ( zazděná 100 odpadní roura ) .
Je to dost "kutilská práce" ale nemusel jsem nic svářet všechno je to šroubovaný a chodí to asi 2 roky bez problémů.

Uvažuji také o nějaké nádrži , vedle filtru ,pod akvárkem. Množství vody tak 15 l , bylo by to na principu splachovadla . Nádrž by se naplnila , asi den by voda stála, tempesovala by se a provzdušněvala. Časovač by odpustil vodu z filtru do odpadu, jak by klesla hladina ve filtru, hladinové čidlo ( už tam je ) vypne filtrové čerpadlo a zapne čerpadlo v nádrži s čerstvou vodou a přečerpá ji do filtru . Jediný problém vidím že na přítoku by musel být elektro ventil který by blokoval přívod čerstvé vody během čerpání , aby se nemísila odstátá a čerstvá voda . Na tu nádž by se potom dalo dát krmítko které by dávkovalo sodu a soly.

NaCl - kupuju tu nejlevnější sůl do myčky nádobí ( je to čistá NaCL )
Jedlou sodu- pytlíčky asi 100g, v drogérii cca 3Kč ( je to navážené a zabalené to tak snadno nezvlhne)
Chlorid hořečnatý - mám kilovku od známého chemika , ta vydrží dlouho
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Re: re

Příspěvekod Hroch » 12 lis 2008, 09:03

jonathane píše:Panove nechci se vam nejak michat do tohoto vlakna, ale z vlastni zkusenosti vim, ze vim vice "technickych vynalezu" v AQ tim je to horsi.


Vyděl jsi někdy co používají za "strojovny" lidi co dělají moře.
Nebo rostlinkáři - řízení přidávání CO2 přes pH.
Automatizace výměny vody je drobnůstka.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Re: re

Příspěvekod vav » 13 lis 2008, 11:11

Hroch píše:
jonathane píše:Panove nechci se vam nejak michat do tohoto vlakna, ale z vlastni zkusenosti vim, ze vim vice "technickych vynalezu" v AQ tim je to horsi.


Vyděl jsi někdy co používají za "strojovny" lidi co dělají moře.
Nebo rostlinkáři - řízení přidávání CO2 přes pH.
Automatizace výměny vody je drobnůstka.


Na moře jsem se zatím nedíval, ale původně jsem přemýšlel o rostlinném akva - objednal jsem si řídící systém od Martina Šátka (vyvíjí ho na akvarko.cz) - umí stmívat stmívatelné el. předřadníky pro zářivky, řídit doplňování CO2 dle pH, řídit otáčky ventilátoru dle teploty v akva, do budoucna možná NO3 a UT.

PS: Máš to promakané :1:
Uživatelský avatar
vav
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 30
Registrován: 30 zář 2008, 21:31
Bydliště: Český Těšín

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron