Neolamprologus brevis

Diskuze pouze o rodech Lamprologus, Neolamprologus a Altolamprologus!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Neolamprologus brevis

Příspěvekod aaron » 07 lis 2008, 20:55

[align=center]Neolamprologus brevis[/align]

Výskyt: Jazero Tanganjika
Rozmnožovanie: Vytieranie do ulít rodu Neothauma
Voda: 24-26 °C, pH 8, na 50l vody dávam 1 polievkovú lyžicu soli

Popis: Samica je veľká 5cm a samec o niečo väčší. Viem o dvoch formách, Zaire a Ikola Sunspot. Osobne vlastním formu Zaire ktorej základné sfarbenie je svetlo ružové cez ktoré sa tiahnu priečné perleťové pruhy. V lícnej časti možno občas badať modrú farbu a na žiabrach tmavú škvrnu. Pohlavie možno rozoznať tým, že samček je väčší a na cípoch chvostovej plutvy sa nachádzajú pruhy, ktoré samičkám chýba. Forma Ikola Sunspot je tmavšia. V domovine sa rybky zdržiavajú pri dne v okolí ulity rodu Neothauma, v akváriu sa uspokoja aj s väčšími ulitami slimákov.

Chov: Rybičky boli zakúpené v predajni Hornbach Košice. Zaobstaral som si šesť kusov a následne umiestnil do 60l akvária o rozmere 50x30x40 cm (dxšxv), ktoré už obývali pár Ancitrus sp, ktorý sa medzičasom vytrel v tejto nádrži a tri kusy Poecilia reticulata, ktoré zabiehávali toto akva a ktoré sa mi už neskôr nechcelo vylovovať :oops: . Dno tvorí jemný biely piesok, a zariadené je skalami a ulitami slimákov.
Musím povedať že pri vpúšťaní rýb som spravil hlúposť a následne dolial čerstvú vodu z vodovodu, následkom čoho som v priebehu dvoch dní prišiel o štyri kusy :oops: . Ostali mi samec a samica ale tí nevytvorili pár, ba čo viac sa vzájomne odháňali. To ma podnietilo k zakúpeniu ďalších šiestich kusov. Pár hodín po vpustení sa mi vytvoril pár, a to so samcom z prvého zakúpenia a najväčšou samicou z druhého zakúpenia, ktorí ihneď obsadili prázdnu ulitu Ampulárie. Ako sa uvádza v literatúre, tak pár N. brevis obýva spoločnú ulitu. Priam by som povedal, že samček sa snaží držať samičku v ulite. Čo sa týka teritória tak jeho priemer je cca 25cm okolo ulity. Pre spoločný chov väčšieho počtu tohto druhu odporúčam čo najviac rozčleniť dno akvária skalami a ulitami a na dno dať jemný piesok, pretože rybky radi podhrabú ulity.
V mojom prípade nemôžem potvrdiť zvýšenú agresivitu voči príslušníkom vlastného druhu. Je jasné že pár si obhajuje svoj revír okolo ulity ale aby sa vzájomne napádali až kým sok neskoná tak nie. Zatiaľ sa mi pár nevytrel, ale vyzerá to sľubne pretože v poslednej dobe sú viac agresívnejšie aj k prísavníkom, ktoré sa priblížia k ulite. Predtým si ich vôbec nevšímali.
Rybky nie sú v kŕmení prieberčivé. S chuťou prijímajú živé, mrazené ako aj suché krmivo.

Poznámky: Pre kondíciu rybičiek je vhodné meniť starú vodu za čerstvú, ale POZOR!!! Vodu nechať odstáť teda aby chlór vyprchal resp. použiť na prípravky na úpravu vody. Nutná je dobrá filtrácia vody, v mojom prípade ju zabezpečuje čerpacia hlavica s Bioakvacitom.

autor a foto: Marek Jackanič (Aaron)

[align=left]Použitá literatúra:
Klubový časopis Akvárium č.2
http://www.cichlid-forum.com/articles/n_brevis.php
Hodiny pozorovania akvária :) [/align]
Přílohy
2.JPG
2.JPG (46.04 KiB) Zobrazeno 4592 krát
aaron
uživatel webu
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 3
Registrován: 10 bře 2008, 11:39
Bydliště: Porad - Košice

Příspěvekod aaron » 03 led 2009, 01:09

po nejakom case som sa rozhodol aktualizovat tutu temu... po prepocitani brevisov v akva som zistil ze mam sest a nie pät kusov tychto ryb ako som pisal v inej teme a to v pomere 3samci a 3 samicky... ostatne dva kusy zahynuli v dosledkuochorenia vnutornym parazitom a aagresivitou samceka ktory ho ubil... ako sa uvadza v literature teneto druh by mal vytvarat pary ale prekvapilo ma zistenie ze v mojom akvariu ma samcek 2 samicky... musim povedat ze ma to dost zaskocilo pretoze tu druhu samicku striktne odhanal zo svojho teritoria napriek tomu ze ona sa mu sama nukal na spolocne vytieranie... co sa tyka nazivania tohto trojuholnika tak kazda samicka ma svoju ulitu a samcek striedavo navsetevuje ulity samiciek... ostatne kusy nevytvorili v nadrzi vlastne teritoria...
aaron
uživatel webu
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 3
Registrován: 10 bře 2008, 11:39
Bydliště: Porad - Košice

Příspěvekod Karpatska » 03 led 2009, 10:27

Dik si ma potešil, lebo stále riešim dilemu Lamprolgini :D
Karpatska
častý přispívatel
 
Příspěvky: 348
Obrázky: 39
Registrován: 23 črc 2008, 20:05
Bydliště: Martin

Příspěvekod sarka.x » 29 pro 2009, 17:34

Ahoj Všem,
potřebuji radu, nevíte kde v Praze (nebo od koho) sehnat Neolamprologus brevis?Prošla jsem různé inzerce a nějak se mi nepodařilo na ně "narazit".
Děkuji předem (kdyby je někdo měl napište prosím SZ)...
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod aaron » 29 pro 2009, 21:41

s polutovanim musim oznamit ze uz nemam brevisi :cry: skosila ich choroba... konkretne neviem aka.. ale niektorym s zacali rozpadavt plutvy.. ine mali nekordinovane pohyby akoby im "odisiel" vzduchovy mechur :(
aaron
uživatel webu
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 3
Registrován: 10 bře 2008, 11:39
Bydliště: Porad - Košice

Příspěvekod wladys » 30 pro 2009, 11:53

Šárko škoda,že jsi až z Prahy.Mám prcků dost.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod sarka.x » 30 pro 2009, 14:51

wladys píše:Šárko škoda,že jsi až z Prahy.Mám prcků dost.


To je fakt škoda, Wlado..., pan Čuhel je má taky, ale ta dálka ....Tím Vaším směrem jste všichni nějak líp zásobený.....
Ještě mě napadly nějaký julidochromisy, ale to bude asi ten samý problém .... :(
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod Ondra » 30 pro 2009, 15:17

zrovn v Praze by ti nemusel být takový problém sehnat tyto ryby. Stačí jen hledat a chodit po akvaristikách a někde se určo něco najde...
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod sarka.x » 30 pro 2009, 15:22

Ondra píše:zrovn v Praze by ti nemusel být takový problém sehnat tyto ryby. Stačí jen hledat a chodit po akvaristikách a někde se určo něco najde...


Na chození po akvaristikách nemám opravdu čas, ale hlavně když vidím chudinky rybičky v některých akvaristikách, tak bych si tam žádné ryby nekoupila.
Ty nakupuješ ryby v akvaristikách......?
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod Ondra » 30 pro 2009, 15:30

:D Já nakupuju ryby z importů :lol: Je fakt, že ryby z akvaristik jsou někdy v celkem hrozném stavu... :(
Ale určitě se dají najít solidní brevisi v nějaké akvaristice...Pak se nediv, že je neseženeš...

Rybku v akvaristice jsem si nekoupil snad už tak 5 nebo 6 let...a to jsem tehdá ryby kupoval ve vyhlášeném brněnském obchodě Sklorex. (tam brevisy občas maj a aji celkem pěkný)
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Další

Zpět na Akva Tribut Lamprologini

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron