Co k tlamovcům z Malawi? (zebra apod.)

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Co k tlamovcům z Malawi? (zebra apod.)

Příspěvekod Shalibaba » 11 dub 2005, 08:17

Mám 250l akva a v něm 17 tlamovců (jména přesně neznám, jen co se mi to povede dobře nafotit dám do fóra s žádostí o identifikaci).
Pak jsou tam ještě 3 ancistrusy. Jde mi o to, že všichni tlamovci využívají pouze doloní polovinu nádrže a k hladině připlavou pouze pokud je tam něco k snědku :).
Otázka 1.
kolik v takovém akva může být tlamovců?

Otázka 2.
jaký další druhy by šli k těmto dát? (Uvažuji o kančíkách, ale ty budou asi taky plavat pouze ve spodní části nádrže).

Díky všem za tipy.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 11 dub 2005, 11:13

Počet ryb se určit objektivně nedá. Je lépe použít obecné pravidlo: 1cm dospelé rybí délky na 1 litr vody. Tzn., když by všech 17 ryb dorůstalo max. do 10cm, tak se v pohodě dají chovat ve 170 litrech. Toto říká odborná literaturu. Praxe je opět něco naprosto jiného. Já osobně choval ve 100 litrech vody 20 ryb (cca. 220 cm). A šlo to. Akvárium bylo ale silně přerybněno a díky biofiltru mi vše procházelo. Ryby byly zdravé a plodné. Je ale rozhodně lepší jim dopřát dostatečný prostor a litráž.
Co dát k tlamovcům? No, já bych řekl tlamovce, ale jinak bych aspoň zachoval čeleď (cichlidae). Kančíci jsou dosti agresivní (jak který druh a jak kdy..viz. tření). Ale mnohdy se pospolu chovají. Není to problém. Obecně lze k tlamovcům dát jen nebojácné ryby přibližně stejné velikosti.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 11 dub 2005, 12:42

Myslim, ze v prvom rade treba brat ohlad na potravne naroky. Pocet ryb kludne 30, mladych spociatku aj viac. Ako pise Martin, treba vykonnu filtraciu a hlavne pravidelnu tyzdennu vymenu zhruba 30% vody. Co sa tyka obsadzovania dna rybami, je to celkom normalne, ked je v akva malo ryb. Kazda sa snazi si najst svoje teritorium. Ak pridas ryby, trocha sa to rozhybe.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Shalibaba » 11 dub 2005, 13:22

Díky za odpovědi. Myslíte, že když zvýším počet ryb, že se trošku sníží jejich vylekanost? Stačí když projdu okolo akvária abych se na ně podíval trošku blíže a všichni okamžitě vezmou dráhu a zmizí do úkrytů, ze kterých vylezou až po dlouhé době. Jedině kdy se nebojí je v ten moment, když jim něco dobrého sypu na hladinu. Ještě jsem v prvním příspěvku zapomněl uvést, že výška akva je 60cm :-( (bohužel, pro tlamovce asi není ideální, ale už bohužel je).
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod canart » 11 dub 2005, 13:50

Cim viac ryb, tym menej su ryby lakave, takze urcite to pomoze. Ale niekedy sa stava (neviem preco), ze aj zvyknute ryby, ktore sa spravali uplne normalne a nebojacne, su zrazu vylakane a pri nejakom pohybe pri akva ihned miznu v ukrytoch a akva vyzera ako prazdne. Po par tyzdnoch sa to vsak vzdy vrati do starych kolaji.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod nakatenga » 11 dub 2005, 18:18

Asi bych k nim nemíchala nic. Když, tak bych jen zvýšila počty druhů ryb, které už tam máš, pozdvihneš jejich životní pohodu a plachost by se měla omezit taky. Dokud se mají všechny ryby kam schovat, budou hodně plaché, ale pokud se budeš snažit to v AQ zařídíš tak, aby ukrytů bylo vždycky o něco méně než je ryb, pak ryby zaměstnají šarvátky o schovku natolik, že pohybu před nádrží nebudou věnovat tolik pozornosti.
Naposledy upravil nakatenga dne 20 čer 2005, 11:59, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 11 dub 2005, 19:26

Ano, mně z počátku také trápila jejich plachost, ale při větším hejnu (zvláště ryb stejného druhu) tato vlastnost prakticky vymizela. Avšak, stejně jako Canart, i já pozoruji občas jejich nevysvětlitelné chování (plachost), která se vrací nikdy nevím proč. Celé hejno je najednou velmi lekavé a každý pohyb nutí jednotlivce k chaotickým úprkům hlava nehlava do úkrytů.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 11 dub 2005, 20:55

to Martin - jo, tohle pozoruju u našich malawek taky a měla bych teorii, proč to tak možná je.
Ryby máme v kanceláři v tiskárně, AQ stojí u papundeklové zdi, za kterou taháme pale?áky naložené tunami papíru, mašiny taky podlahou posílají dost vibrací a otřesů, ale to rybám nevadí. Stačí ale, aby okolo rampy probručel kamion nebo v patře nad námi někdo popoběhl jako slonice a ryby jsou v transu.
Chci tim říct, že budovami bloudí spousta ruchů, chvění, otřesů - ani je nevnímáme, no vemte si, jaký dokonalý vodič zvuku voda je. Napus?te si vanu, ponořte uši a uslyšíte dění dvě patra nahoru i dolů.
Naposledy upravil nakatenga dne 20 čer 2005, 12:05, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 11 dub 2005, 23:04

To je pravda. Může to být i těmi otřesy. Dobrý postřeh, Týdo :)
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 12 dub 2005, 08:59

Díky za rady. Je to možné protože pod námi bydlí takový mentosové, který snad neumí normálně zavřít dveře. Ve druhém společenském akva se ale zdá být vše v pohodě - ovšem to je hustě zarostlé a nepřeberné množství rybek jak se to tam nezřízeně množí :-)
Každopádně psal jsem tropheusovi, tak snad se ozve co by měl na prodej, a už se těším až k němu vyrazím a něco přivezu na posílení - taky bych to viděl zase na nějaký pseud. zebry (z teter mám hejno, tak ho udělám i z tlamovců).

Ještě takový dotaz: Jaký druhy žijí v jezeře Victoriať Ví někdo?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron