jak velké akvárium

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

jak velké akvárium

Příspěvekod vlasta » 12 dub 2005, 10:31

Zdravím vás tu vąechny,

asi před rokem jsem zase začal s akvaristikou. Tenkrát jsem si zařídil (z více důvodů) pouze 60 litrů akvárko a vidal se cestou holandskéoho tipu. Teď jsem ale změnil názor a úplně hrozně se mi začali líbit tyto africká akvária. :o

Rozhodl jsem se rychle, udělám si ho taky. Ale půjdu pěkně pomaloučku abych něco nezkazil. Hned na začátku se chci zeptat na velikost akvária. :!:

Kolik litrů je pro takovéto africké malawi minimum? Jde mi o to, ľe bydlím v pronájmu ve stařąím cihlovém domě ve třetím (posledním) patře. Takľe je třeba najít kompromis, aby to stálo za to, ale aby jsem akvárko nedaroval sousedce pod námi. Bral bych nějakých 400l jako maximum, ale s technických důvodů budu muset jít zřejmě níľ. A zase jde o to jak níľ, aby to pak zase mělo cenu. :?:

Omlouvám se za obsáhlost, mám občas problémy se stručností na úkor pochopení.
Děkuji vąem kdo mi nějak poradí.
vlasta
 

Příspěvekod Shalibaba » 12 dub 2005, 11:11

Já mám akvamalawi zatím krátce, takže nemohu nějak radit, ale z vlastní zkušenosti mohu řici, že já jsem použil starší nádrž o objemu cca 250 litrů a začínám zjiš?ovat, že to asi ono nebude. Když se tam umístí pár kamenů, různých úkrytů a pod. tak už moc prostoru a objemu na ryby nezbývá.
Jenže zase větší akva znamená výkonější a hlavně objemnější filtr, větší nároky na osvětlení apod.
Stále doufám, že se mi doma povede prosadit do nově vznikající zimní zahrady alespoň 500l akva. To už by stálo za to.
Tím apeluji na všechny - nemáte se zimní zahradou někdo nějaké zkušenosti? (vytápění, konstrukce apod.)?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod vlasta » 12 dub 2005, 14:27

Je je, ja myslel tak 200 - 300 litrů. S větším množstvím vody (tedy větší váhou) bych měl možná neklidné spaní.
vlasta
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Registrován: 12 dub 2005, 14:23

Příspěvekod Shalibaba » 12 dub 2005, 15:10

Váhy bych se nebál. Když se udělá širší stojan aby se váha rozložila a dát to někam ke zdi, tak bych neviděl problém. Já mám v jednom stojanu 250l, 150l a 2x 80l a nic se neděje. Rozměr stojanu - délka 150 cm, šířka 60 cm. Bydlím v prvním patře, strop tuším že z "hrdisků - anebo jak se to jmenuje".
I když nikdy nikdo neví z čeho a jakým způsobem je ten konrétní dům postaven, že? To by chtělo někde zjistit.
Spíše bych měl strach s tím pronájmem. Nedovedu si představit, že bych třeba za dva roky se musel vystěhovat (jak stěhovat akva, který ani dva lidi prázdný neunesou apod).
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod vlasta » 12 dub 2005, 16:07

Zkusim neco zjistit, ten podnájem me taky stve. Sice máme prislibeno ze driv jak za pet deset let odtamtud urcite nepujdem (je to pres znameho a ten tvrdil ze tam mozna i dozijem :) ) ale clovek nikdy nevi. A pak bysme popripade radi do vlastniho. Bylo by lepsi nekolik let splacet pujcku nez do nekonecna nekomu platit najem.

Na to akva zatim stejne nemam :( ale mel bych za chvili nasetrit a do te doby zjistim co tam muzu dat za vahu. On ten barak je prece jen starsi... ale na druhou stranu driv se veci delali peclive...
vlasta
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Registrován: 12 dub 2005, 14:23

Příspěvekod Shalibaba » 12 dub 2005, 16:13

Tak držím palce ať to vyjde!
Akva plné afriky je bomba - to jsou úplně jiné ryby než co mám v ost. akva.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 12 dub 2005, 19:44

Takové obecné psané minimum je 200 litrů. Ovšem je to dost málo. Jak správně podotkl Shalibaba, tak po přidání potřebných kamenů a písku je z 200 litrů záhy 140. Nic moc tedy. Ideální je opravdu alespoň těch 400 litrů. Já jsem spokojen. Ikdyž, mnozí budou souhlasit, velikost akvária nemá hranici, aneb čím větší, tím lepší! :P
Technické zábrany jsou věc druhá. Nosnost stropů je důležitá informace. Tady si není radno zahrávat. Nejsem stavař, takže nemohu dávat rady, al e pro klid duše bych to také nepřeháněl. Tato situace se ale dá vyřešit. Koukni na stránku http://www.akva.cz/php/popis.php?item=technika&akce=ukaz&id=130, kde se popisuje výroba stojanu ve starém domě. Autor použil metodu převedení hmotnosti akvária do nosných stěn. Váhu tedy nenese podlaha, nýbrž zeď. Technické podrobnosti viz článek.
Naposledy upravil Martin Novák dne 15 črc 2005, 18:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 12 dub 2005, 21:32

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Radim Zídek » 12 dub 2005, 22:06

ahoj Vlasto, pro malawijské ryby bych pořídil akvárium alespoň 400L a více, přeci jenom jsou to ryby větší a temperamentní a potřebují pro zdárné žití dost prostoru a místa pro plavání. Váhy bych se rozhodně nebál, ale pro jistotu a klidný spánek bych dal na rady nějákého statika a nechal si spočítat nosnost stropů a pak bych šel na maximální doporučené zatížení. /třeba klapne akva i 1000L/ :D To by už byla opravdu podívaná :roll:
Naposledy upravil Radim Zídek dne 18 čer 2005, 13:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod nakatenga » 12 dub 2005, 22:14

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron