Ježci ve vnějším filtru

Diskuze o akvaristické technice, příslušenství a veškerém zařízení!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Ježci ve vnějším filtru

Příspěvekod Shalibaba » 13 dub 2005, 15:59

K čemu slouží tzv. ježci ve vnějším filtru?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 13 dub 2005, 16:07

Někde se lze dočíst, že k biofiltraci, avšak já je příliš nedoporučuji. Hlavním kritériem pro biofiltraci je velikost povrchu materiálu. Když však porovnáte povrch v cm2 u ježků a filtrační polyuretanové pěny, tak převažuje pěna. Je proto k biofiltraci vhodnější. Její účinnost je mnohonásobně vyšší! Ježky lze například použít jako předfiltr, který odbourává z vody hrubé nečistoty. Ale toto zvládne i hrubý písek, který vyjde mnohem levněji. Já pro ježky nemám využití.

Pěnu lze pořídit u firmy Eurofoam TP spol, s. r. o. (http://www.eurofoam-tp.cz./) na zakázku. Jednání je velice solidní. Doporučuji. Pěna nese název FILTREN® TM a je ve čtyřech hrubostech od nejjemnější FILTREN® TM 45 až po nejhrubší FILTREN® TM 10. Pro biofiltraci se mi osvědčila FILTREN® TM 30.
Naposledy upravil Martin Novák dne 19 črc 2005, 17:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Shalibaba » 13 dub 2005, 16:21

Jo jo, pro biofiltr dneska vecer letim, muj soused: http://fytosel.wz.cz
ma vsechny jeho velikosti, tak mi rizne jaky budu chtit.

Jeste jenom jestli jsem to pochopil.

Na vstupni casti filtru necham original molitan od FLUVALu, a nasledne do prvniho kosicku dam hruby molitan, do prostredniho dam orig. keramiku a do posledniho, ktery je rozdelen na dve casti dam stredni a uplne nejjemnejsi? (namisto vaty, kterou nesezenu?)

Jeste dotaz. K cemu je presne ta keramikať
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Martin Novák » 13 dub 2005, 16:39

Koukal jsem na odkaz. Firma Fytosel pěnu nabízí za 36Kč/dm3. To je dost. Myslím, že firma Eurofoam-TP jí nabízí za 23Kč/dm3 + poštovné 124Kč. Vyplatí se pro velké zásilky.

Ano, na začátek je vhodné dát jemnou pěnu, aby zachytila veškeré nečistoty. Kdyby byla na začátku hrubá, tak by se brzo zanášely další biomolitany. Já ve svém celoskleněném biofiltru jemnou na začátku mám, ale také je rozdíl hladin mezi první a poslední komorou 4 cm a musím první jemný molitan čistit každý týden. Rychle se zanáší. Tebou udávaná skladba je v pořádku.

Keramické válečky jsou něco podobného jako ježci. Avšak opět jejich plocha nestačí na biopěnu. Myslím, že někteří výrobci udávají, že nějak blahodárně ovlivňují vodu. Nevím. Jestli však někdo opravdu tyto válečky chce, tak doporučuji mnohem levnější záležitost v podobě nasekaných zahradnických hadic. Jednoduše nasekejte, nařežte hadici po 1 cm. Vzniknou válečky, které budou plnit stejnou funkci jako keramické, ale s podstatným cenovým rozdílem.
Naposledy upravil Martin Novák dne 19 črc 2005, 17:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 14 dub 2005, 09:32

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 14 dub 2005, 09:40

Martin Novák píše:Někde se lze dočíst, že k biofiltraci, avšak já je příliš nedoporučuji. Hlavním kritériem pro biofiltraci je velikost povrchu materiálu. Když však porovnáte povrch v cm2 u ježků a filtrační polyuretanové pěny, tak převažuje pěna. Je proto k biofiltraci vhodnější. Její účinnost je mnohonásobně vyšší!


Martin, v USA robili vyskum, ktore medium najlepsie osidluju bakterie vo filtri a zistuili, ze najlepsie sa k tomu hodia zelene (nefarbene) plastove figurky vojakov, ktore urcite dostat aj u nas, ci u Vas. Porovnavali to s penou, aj plastovymi jezkami, bioballs a pod. Je to prekvapujuce, ale bol to seriozny vyskum (skoda, ze neviem, kde som dal materialy, skusim to niekde pohladat).
Velky povrch PU peny je jedna vec a schopnost bakterii prezit druha. Neznamena, ze ked je v pene mnozstvo dutiniek, ze bakterie maju k svojmu zivotu aj dost kyslika, takze vacsinou prezivaju iba v povrchovych vrstvach. Pena sa okrem toho moze zanasat, co opat znemoznuje zivot bakterii. Tieto biologicke filtre by mali byt poriadne prevzdusnene a to vacsinou nie su.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Shalibaba » 14 dub 2005, 10:06

To Týda:
Ohledně zanášení - asi máš pravdu - včera jsem ho spustil a dneska ráno poloviční průtok (sběrný koš na konci trubky v akva kompletně zalepenej zbytkama kytek).
To mi teda docela stve, protoze v mem africkem akva mam hodne rostlinek - zatim se jich tlamovci nevsimaji, tak doufam, ze to tak vydrzi. Akva bez rostlinek si totiz vubec nedovedu predstavit.

to canart:
ohl. provzdusneni biol. filtru si myslim, ze kdyz se nasava provzdusnena voda (coz si myslim, ze v akva je), tak ze by v tomto zas tak velky problem byt nemusel.
kazdopadne, jdu shanet plastove figurky..... :-))))))
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod nakatenga » 14 dub 2005, 11:19

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:28, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Shalibaba » 14 dub 2005, 11:30

to Týda:
Ten úvodní molitan bych na 100% nejraději vyhodil i já a přesně jak píšeš - použil bych něco na hrubou filtraci. Alespoň, že jde celý ten molitan jednoduše vytahnout (vymáchat v kýblu, a vrátit zpět do filtru).
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod nakatenga » 14 dub 2005, 11:37

uživatel svůj příspěvek smazal
Naposledy upravil nakatenga dne 09 čer 2005, 01:28, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron