Výroba pozadí z přírodního kamene

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba pozadí z přírodního kamene

Příspěvekod Martin Novák » 15 říj 2005, 20:06

Výroba pozadí z přírodního kamene


Stále jsem chodil po obchodech a žádné provedení akvarijního pozadí se mi nelíbilo. Až jednou, když jsem si v jednom obchodě prohlížel břidlici a samozřejmě se mi hned kousek v ruce odlomil, mě napadlo, že bych to z ní mohl zkusit.
- typ akvária: biotopní, 90 x 40 cm výška 50 cm
- materiál: břidlice
- lepidlo: akvarijní silikon
- nástroje: ostrý majzlík, kladívko, hadr, vysavač



Obrázek



Obrázek



Nakoupil jsem odhadem 10 kg břidlice balených po 2 kg v co největších plátech. Doma jsem vzal ostrý majzlík a malé kladívko a začal si hrát na kameníka. Nebylo to zrovna jednoduché, ale výsledek určitě stál zato. Břidlicové pláty lze poměrně snadno loupat na tenké kusy a tak jsem je naloupal na tak tenké jak to jen šlo. Ne všechny pláty se podaří naloupat stejně silné, ale to nevadí, protože účelem je nestejnoměrné pozadí. Trvalo to téměř celý den, než jsem to všechno nalámal. Nakonec byly pláty břidlice silné asi 5 až 10 mm.



Obrázek



Pak jsem vzal předem koupený akvarijní silikon, dal ho do vytlačovací pistole a šlo se na to. Předem upozorňuji, že jsem vnitřek akvária ani samotné kameny nečistil žádnou chemikálií, jen vše omyl důkladně vlažnou vodou a nechal pořádně uschnout. Lepit úlomky břidlice na zadní sklo akvária šlo velice snadno. Začal jsem od zdola směrem nahoru. Tam kde nepřesností ploch vznikly ostrůvky nepokrytého skla jsem přelepil další kus kamene a díru tak zakryl. Právě takové výstupky na pozadí působí velice efektně.



Obrázek



Vždy jsem si nejdříve promyslel kam jednotlivý kus kamene umístím. Potom stačilo na zadní stranu udělat vytlačovací pistolí jednu nebo dvě housenky lepidla a pak přiložit břidlici na sklo a lehce přitlačit. Asi po třech vteřinách tlaku to drží samo. No a za necelou hodinku byly všechny úlomky břidlice na svém místě. Pak již stačí jen čekat až lepidlo uschne a vypaří se z něj rozpouštědlo. Z toho silikonu to teda byl opravdu silný pach octa. Však jsem nakonec spotřeboval jednu a půl tuby. Výsledek je pak vidět na obrázku v pravo.



Obrázek



Pak už stačí jen otřít hadrem místa, která se při lepení umazala od lepidla. Protože ta místa by se potom nepokryla řasou a zbylé kousíčky kamene vyluxovat vysavačem. Celé pozadí mě vyšlo něco kolem 400,- Kč za kameny a lepidlo. Výsledná plocha zadní strany akvária je v mém případě 90 x 50 cm.
A takto to vypadá hotové:



Obrázek



Obrázek



Obrázek


Jen pro informaci uvádím dva následující obrázky jak pozadí vypadá zezadu po nalepení břidlice (to samozřejmě nebude vidět) a jak pak vypadá z boku:



Obrázek



Obrázek



Na závěr bych ještě dodal, že vlatní pozadí opravdu není moc tlusté a tudíž nezabírá příliš mnoho místa v akváriu a dokonce bych řekl, že nakonec není ani příliš těžké.


Text i Foto: Dali © 2005


Originální publikace na: Akvarko.cz

Autorova domovská stránka: Daliborova akvária
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Platejz » 19 říj 2005, 16:48

Je to pěkný možná by nebylo špatný vršek pozadí udělat "tlustěší" víš jako převis, ale jinak pěkný.
Uživatelský avatar
Platejz
uživatel webu
 
Příspěvky: 32
Obrázky: 12
Registrován: 23 čer 2005, 15:17
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Jerry » 20 říj 2005, 10:25

Tak po tomhle jsem na váškách jestli se mám pustit spíš do polystyrenu nebo do kamení :-) Líbí se mi to. No kdo ví... třeba zkusím něco co tu ještě nebylo.
Uživatelský avatar
Jerry
častý přispívatel
 
Příspěvky: 278
Obrázky: 71
Registrován: 04 zář 2005, 23:17
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod Bob » 20 říj 2005, 12:50

Jerry píše:Tak po tomhle jsem na váškách jestli se mám pustit spíš do polystyrenu nebo do kamení :-) Líbí se mi to. No kdo ví... třeba zkusím něco co tu ještě nebylo.


a co tak skusit kombinaciu oboch. Kamenim zvysis hmotnost pozadia a zaroven znizis vztlak polystyrenu. Ak sa s tym pohras, moze to vyzerat dobre :wink:
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Jerry » 20 říj 2005, 17:42

Bob píše:a co tak skusit kombinaciu oboch.

Tak nad tím jsem zatím nepřemýšlel, ale vezmu si to k srdci a začnu dumat, jak by se to dalo udělat :D
Uživatelský avatar
Jerry
častý přispívatel
 
Příspěvky: 278
Obrázky: 71
Registrován: 04 zář 2005, 23:17
Bydliště: Lanškroun


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků