nitrifikace

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

nitrifikace

Příspěvekod paba » 21 čer 2010, 16:59

Zdravím.
Hodně se zde píše o zajíždění akva s rybama.
Pokud zakládám akva,vybavím jej dle svých představ,nakonec doplním vodou.Je omyl,že je voda čistá a prostá života ba naopak,divili by ste se co voda z vodovoda obsahuje,přímo hýří životem a za pár hodin je to přímo "kaluž"-trepky ,nálevník a jiné potvory.Tyto potvory stejně jako ryby vylučují no2 a vydrží v takto zaneřáděném akva úplně v pohodě a snesou mnohem víc než jsou samy schopny vyprodukovat.Ale co nás zajímá je to,že pokud kálejí a že teda kálejí,produkují no2 což přírodu vyprovokuje k tomu,že se tam usadí nitrifikační bakterie,které to no2 milují a pokud ho mají dostatek tak se množí a vytvářejí kolonie a o to nám jde.Tyto kolonie jsou zpočátku malé a nestabilní a proto není vhodné v akva při záběhu cokoli jiného dělat,protože pak tyto kolonie kolabují.
Svítit můžeme ,rybama to rozhodně neurychlíte,krmením také ne,nepoužívejte po tu dobu UV,nerýpejte do filtru,neměňte a nedolívejte vodu,nepoužívejte chemii.
Komerční nitr.bakt.je kravina,stačí když si dáte sajrait kde tyto bakterie jsou pod mikroskop a budete koukat na ty macky,pak vemte jakékoli komerční a nebudou tam žádné-není divu,jak je uchovat?? to prostě nejde.Dávat sajrait z již zaběhlého akva takyé nic neurychlí-nemáte je čím krmit!!! a rychle zmírají!!
Prostě-musí se ve vodě vytvořit přirozeně podmínky aby mohly žít a fungovat jak mají ,a aby snesly bez problému rychle domnožit jak tam dáme ryby a nebo jak se tam rýpeme a doplňujeme vodu a používáme UV a čistíme filtry....To dovede jen silná zaběhlá kolonie která je ve dně,ve filtrech a vodě a na skle a na kamenech ....
Nic nejde urychlit,ale vše jde snadno ve vteřině posrat
Omluvte hrubky
Ahoj
paba
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2010, 15:13

Příspěvekod wladys » 21 čer 2010, 18:46

paba...."sajrajt z filtru" to rozhodně urychlí.Filtrační náplně jsou plné nitrifikačních bakterií,které jsoou k přeměně No2 na NO3(nastartování nitrifikačního procesu) potřeba jako sůl.A že nemají co žrát? zdá se ti ,že v tom bordýlku z filtru je pro ně málo krmiva? Jinak s tím,že se nemusí dávat záběhové ryby souhlasím.Pak také není nutné krmit.Svícení bych ze začátku omezil k vůli nálevníkům(to jsou právě ty trepky a spol).A samozřejmě hodně vzduchovat. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod paba » 21 čer 2010, 19:37

wladys píše:paba...."sajrajt z filtru" to rozhodně urychlí.Filtrační náplně jsou plné nitrifikačních bakterií,které jsoou k přeměně No2 na NO3(nastartování nitrifikačního procesu) potřeba jako sůl.A že nemají co žrát? zdá se ti ,že v tom bordýlku z filtru je pro ně málo krmiva? Jinak s tím,že se nemusí dávat záběhové ryby souhlasím.Pak také není nutné krmit.Svícení bych ze začátku omezil k vůli nálevníkům(to jsou právě ty trepky a spol).A samozřejmě hodně vzduchovat. :o

No asi si nerozumíme,ať budeš dělat co chceš tak to neurychlíš-jestli mi rozumíš,prostě pokud se v daném akva nevytvoří stabilní a silné kolonie tak to nevede k ničemu a ty se vytvoří i bez sajrajtu,ve stejném roč.období,stejně velké akva,stejná voda ap a všechny metody a vždy se to vše ustálilo zhruba stejně tak mi všechny návody připadají naprosto zbytečné a celkově to mislím tak,že ukvapená práce vede jen k průšvihu.Přeci tam nebudu dávat cokoli(sairait,ryby,kupované přípravky ap.)když to k ničemu nevede(jako k nějakému urychlení).Nálevníci... jsou pro začátek důležití a po zajetí jsou v normě a pokud pak používám UV tak je to OK.S tím světlem je to jen pokud potlačuješ nálevníka nebo cokoli jiného léčivy kdy se akva zatemní ,ne proto aby nálevník ap.pošel,nýbrž proto aby léčivo ůčinkovalo co nejdéle a nejůčiněji bo se samo nemá se světlem rádo(na světle rychleji oxiduje-odbouráva se).
Normálně to napustím vše zapnu,nedávám ryby ap. po určité době se vše stabilizuje a je hotovo.A ta doba je různa 1měsíc až dva a to podle filtrace,objemu,teploty ap. Pokud bychom závodili ve stejných podmínkách a za různých metod dojdeme ke stejnému cíli tak proč do toho tahat ryby-stím ty a i mnoho dalších souhlasí je to trochu týrání a proč to "jako" nějak urychlovat když to je k ničemu? a může bto naopak vše prodloužit.
Jo jěště,snad to nevyzní jako hádka -to bych nerad Ono psaný text může vyznít všelijak,jsem kliďas a akvaristiku mám moc rád x let
Také se rád poučím!
Pamatuji doby kdy ¨ze zveráku člověk donesl tak akorád krupičku,pán v modrém plášti co loni dělal ještě v mototechně neporadil,internet nebyl,telefon byl jen na Národním výboře a jakákoli sešlost i akvar.byla brána málem jako rozvracení.Tak jsme zkoušeli vše a o nějaké nitrifikaci jsem neměl ani šainu,ryby se hrbyly a kulili oči a akváriem proto prošlo plno léčiv ani nevím na co.Štěrk jsem 1xza čtvrt roku vyvařoval a filtr jsem bral jen jako mechanický čistič(voda byla čistá,tak co)Ten kdo nedělal nic po čase zjistil,že to najednou vše funguje .Po čase jsem se něco dočet o té nitrifikaci a už tehdá se tam podobně vše řešilo a nakonec vše vedlo k tomu ,že spěchat se nevyplácí.Mnohdy tu zabrouzdají ti co začínají nebo chcou začít, tak bych jim doporučil trpělivost a pokud mají vše připraveno tak teprve dodat rybky.Z některých dotazů jsem pochopil,že žádají jak to urychlit,nejlépe vyřešit do hodiny bo tam už daly rybky,a na to recept není,bohužel.
Ahoj
paba
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2010, 15:13

Příspěvekod bedna » 21 čer 2010, 22:35

paba píše:
wladys píše:paba...."sajrajt z filtru" to rozhodně urychlí.Filtrační náplně jsou plné nitrifikačních bakterií,které jsoou k přeměně No2 na NO3(nastartování nitrifikačního procesu) potřeba jako sůl.A že nemají co žrát? zdá se ti ,že v tom bordýlku z filtru je pro ně málo krmiva? Jinak s tím,že se nemusí dávat záběhové ryby souhlasím.Pak také není nutné krmit.Svícení bych ze začátku omezil k vůli nálevníkům(to jsou právě ty trepky a spol).A samozřejmě hodně vzduchovat. :o

No asi si nerozumíme,ať budeš dělat co chceš tak to neurychlíš-jestli mi rozumíš,prostě pokud se v daném akva nevytvoří stabilní a silné kolonie tak to nevede k ničemu a ty se vytvoří i bez sajrajtu,ve stejném roč.období,stejně velké akva,stejná voda ap a všechny metody a vždy se to vše ustálilo zhruba stejně tak mi všechny návody připadají naprosto zbytečné a celkově to mislím tak,že ukvapená práce vede jen k průšvihu.Přeci tam nebudu dávat cokoli(sairait,ryby,kupované přípravky ap.)když to k ničemu nevede(jako k nějakému urychlení).Nálevníci... jsou pro začátek důležití a po zajetí jsou v normě a pokud pak používám UV tak je to OK.S tím světlem je to jen pokud potlačuješ nálevníka nebo cokoli jiného léčivy kdy se akva zatemní ,ne proto aby nálevník ap.pošel,nýbrž proto aby léčivo ůčinkovalo co nejdéle a nejůčiněji bo se samo nemá se světlem rádo(na světle rychleji oxiduje-odbouráva se).
Normálně to napustím vše zapnu,nedávám ryby ap. po určité době se vše stabilizuje a je hotovo.A ta doba je různa 1měsíc až dva a to podle filtrace,objemu,teploty ap. Pokud bychom závodili ve stejných podmínkách a za různých metod dojdeme ke stejnému cíli tak proč do toho tahat ryby-stím ty a i mnoho dalších souhlasí je to trochu týrání a proč to "jako" nějak urychlovat když to je k ničemu? a může bto naopak vše prodloužit.
Jo jěště,snad to nevyzní jako hádka -to bych nerad Ono psaný text může vyznít všelijak,jsem kliďas a akvaristiku mám moc rád x let
Také se rád poučím!
Pamatuji doby kdy ¨ze zveráku člověk donesl tak akorád krupičku,pán v modrém plášti co loni dělal ještě v mototechně neporadil,internet nebyl,telefon byl jen na Národním výboře a jakákoli sešlost i akvar.byla brána málem jako rozvracení.Tak jsme zkoušeli vše a o nějaké nitrifikaci jsem neměl ani šainu,ryby se hrbyly a kulili oči a akváriem proto prošlo plno léčiv ani nevím na co.Štěrk jsem 1xza čtvrt roku vyvařoval a filtr jsem bral jen jako mechanický čistič(voda byla čistá,tak co)Ten kdo nedělal nic po čase zjistil,že to najednou vše funguje .Po čase jsem se něco dočet o té nitrifikaci a už tehdá se tam podobně vše řešilo a nakonec vše vedlo k tomu ,že spěchat se nevyplácí.Mnohdy tu zabrouzdají ti co začínají nebo chcou začít, tak bych jim doporučil trpělivost a pokud mají vše připraveno tak teprve dodat rybky.Z některých dotazů jsem pochopil,že žádají jak to urychlit,nejlépe vyřešit do hodiny bo tam už daly rybky,a na to recept není,bohužel.
Ahoj


S prominutím, připomíná mi to jednoho "pána", nechi tě urazit, ale když to tak čtu, je to krásná pohádka :-) A opět, zase jsem dnes urýpaný, ale ať napíšeš jakékoliv opravdové moudro, tak to zhazuješ tou češtinou... Jinak zbytek toho, co jsi napsal tu už je dávno. A z vlastní zkušenosti, nemohu s tebou 100% souhlasit. Hlavně s tím "sairajtem" z jiného akva, jak píše Wladys.
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Příspěvekod A+I » 22 čer 2010, 00:08

Paba, to, co tady pises si nejak odporuje. Za prve delka zabihani akvaria nema absolutne vubec nic spolecneho s velikosti akvaria, tzn. ze 50 litrove akvarko se bude zabihat stejnou metodou uplne stejne dlouho jako 5000 litrove akva. A za druhe pises, ze kdyz se nasadi do noveho akva zajety filtr, tak je to k nicemu, protoze tam bakterie odumrou nebot nemaji se na cem zivit. A ted mne, prosimte, rekni, jak to dopadne, kdyz zabihas mesic az dva (jak uvadis) akvarko bez ryb, akva se zabehne - zbalancuje se na prazdne akva a ted tam pridas hejno ryb. To ma ta utvorena trosicka nitrifikacnich bakterii, ktera dokaze udrzet v rovnovaze prazdne akva zvladnout ten napor cpavku, ktery se tam behem kratke doby s rybami vytvori? :?
Nevidim zadny duvod zabihat akvarium 1-2 mesice, kdyz jde zabehnout hned, pokud mas k dispozici patricne velke fungujici akva. My sami jsme zabihali uz tolik akvarii malych i velkych, takze vim, o cem pisu. Napustime co nejmene vody do akvaria z vodovodu, tato voda musi byt odchlorovana a zbavena stlacenych plynu !! Upravime pH tak, aby bylo stejne jako pH vody z akva, kterou tam budeme pridavat. Pak akva doplnime co nejvice vodou ze zabehleho(ych) akva a bud dame zabehly filtr a nebo do noveho filtru nalejem vodu, ve ktere jsme vymachali filtracni naplne ze zabehleho filtru. Samozrejme, ze tyto zabehle filtracni naplne musi byt adekvatne velke pro zabihajici se akva. Ryby tam pak vpustime jeste ten den (jen jednou jsme vpousteli ryby az na druhy den), aby pridane nitrifikacni bakterie mohly zacit pracovat a prvni den nekrmime vubec a pak zaciname krmit jen po malickych davkach. Vodu testujeme na cpavky, NO2 a pH a vse je vzdycky uplne v poradku. Jeste se nam nestalo, ze bysme dostali pri zabihani do akva nalevniky. Zabihana akvaria byla ruzne velka od 40 litru do 900 litru a bylo jich urcite aspon 50.
Takze tohle je zase nase prakticka zkusenost se zajizdenim novych akvarii. :)
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod paba » 22 čer 2010, 08:04

Hoši,pardon,čeština není můj r j. a hrubky a nesmysly asi psát budu psal jsem to a za češtinu se omlouvám.
O velikosti akva v souvislosti se zabíháním si nejsem vědom,že bych psal něco o tom že to má vliv.Určitě má vliv velikost filltračních náplní .
Vaše rady a zkušenosti jsou bezva a vím,že se touto problematykou zabíváte dlouho a vaše rady jsou k nezaplacení a vážím si jich.
Taky chápu,že máte víc akva a je tím pádem vámi popisovaný postup logický.Ale pokud nemáte možnost sajrajtu a nechcete tam něco tahat z akva souseda o kterém prd víte a můžete akorát ledaco pohnojit,nezbívá než čekat na zabíhání normálně a ryby bych do toho netahal,uměle bych nekrmil a komerční nitr.bakt. také ne(nebo někdo znáte přípravek co účinkuje??) Je to tak ne?? Stalo se vám někdy,že jste zaběhly akva bez ryb a po nasazení ryb se vše vrátilo na začátek??
Pokud a to je moje zkušenost-je kolonie bakterií silná tak zvládne jak přírustky ryb tak naše jiné zásahy.
Psal jsem ,že vše zkomletuji,napustím a pustím ,měřím po čase no2 a čekám.Bez ryb a možnosti sairaitu. Je to možné?U mne to nějak jde.
Raději bych si někam s váma sedl a pokecal bo touto formou se mi blbě komunykuje
Ahoj a dík za odpovědi
paba
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2010, 15:13

Příspěvekod A+I » 22 čer 2010, 11:26

paba píše:Hoši,pardon,čeština není můj r j. a hrubky a nesmysly asi psát budu psal jsem to a za češtinu se omlouvám.
O velikosti akva v souvislosti se zabíháním si nejsem vědom,že bych psal něco o tom že to má vliv.Určitě má vliv velikost filltračních náplní .
Vaše rady a zkušenosti jsou bezva a vím,že se touto problematykou zabíváte dlouho a vaše rady jsou k nezaplacení a vážím si jich.
Taky chápu,že máte víc akva a je tím pádem vámi popisovaný postup logický.Ale pokud nemáte možnost sajrajtu a nechcete tam něco tahat z akva souseda o kterém prd víte a můžete akorát ledaco pohnojit,nezbívá než čekat na zabíhání normálně a ryby bych do toho netahal,uměle bych nekrmil a komerční nitr.bakt. také ne(nebo někdo znáte přípravek co účinkuje??) Je to tak ne?? Stalo se vám někdy,že jste zaběhly akva bez ryb a po nasazení ryb se vše vrátilo na začátek??
Pokud a to je moje zkušenost-je kolonie bakterií silná tak zvládne jak přírustky ryb tak naše jiné zásahy.
Psal jsem ,že vše zkomletuji,napustím a pustím ,měřím po čase no2 a čekám.Bez ryb a možnosti sairaitu. Je to možné?U mne to nějak jde.
Raději bych si někam s váma sedl a pokecal bo touto formou se mi blbě komunykuje
Ahoj a dík za odpovědi

Nejenom, ze po zabehnuti akvaria bez ryb se muze dostat akva na zacatek po vpusteni ryb (viz napriklad uplny zacatek tohoto vlakna). Ale akva se muze dostat na zacatek i kdyz uz je zabehnute a je v provozu s rybama treba 3 roky. Pokud tam znicehonic hrcnes hodne zradla nebo nove ryby, muze se rovnovaha rozhodit, protoze akva je zbalancovane presne na to, co v nem prave je. Proto se doporucuje, aby kdykoliv po pridani novych ryb se akva prvni den az dva nekrmilo, protoze uz i tak v nem bude narust odpadnich latek z dalsich ryb natoz kdyby se jeste krmily. Akva zvladne vsechno, ale musi se na neho pomalu a opatrne, jinak je velky maler na svete!
Jak jsi se ptal, tak jedny nitrifikacni bakterie pro zajizdeni akvarii, ktere jsou otestovany uspechy, uz na svete jsou.

paba píše:... A ta doba je různa 1měsíc až dva a to podle filtrace,objemu,teploty ap. ..

Ja Te nechci chytat za slovicka, ale podle toho, jak jsi to tu napsal, to vubec nevypadalo, zes myslel ze je to podle obejmu filtrace. Napsal jsi podle filtrace, objemu, teploty ap. Tak se pak nediv.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Lgaspo » 22 čer 2010, 11:47

Ono si treba uvedomit ako cely cyklus nitrifikacie funguje, a ze na rozklad exkrementov a zbytkov krmiva az po NO3 su potrebne tri hlavne druhy bakterii.
Prva skupina rozklada exkrementy na NH3.
Druha NH3 oxiduje na NO2 a tretia NO2 na NO3.

Pri zabiehani musite ratat s tym, ze najskor sa musia namnozit prve bakterie, ktore pripravia potravu (NH3) pri nasledujuci druh v retazci, atd.
Preto pri zabiehanom akva je najskor kulminacia NH3, potom s casovym odstupom kulminacia NO2 a nakoniec NO3.
Zabiehane akva v prvom mesiaci prejde tymito tromi vrcholmi a je "relativne pripravene" na prijatie ryb.

Co sa vsak stane ked do mesiac zabehnuteho povedzme 300 l akva pridame zrazu 20 ryb.
Prva skupina bakterii sa zacne mnozit lebo ma zrazu vela potravy a zacne produkovat vela NH3 (navyse ryby NH3 vylucuju z tela aj priamo!).
Druha skupina v retazci zacne postupne reagovat na prisun NH3 ale s casovym opozdenim. Vysledkom je, ze ryby su vystavene po nejaky cas vplyvu NH3.
Podobne je to aj pri NO2, ked bakterie oxidujuce NO2 na NO3 s casovym opozdenim reaguju na vrchol NO2 - vysledkom je vystavenie ryb vplyvu NO2.

Tomuto vplyvu NH3 a NO2 sa v podstate neda pri klasickom zabiehani akvaria vyhnut, otazka je len aky velky a ako dlho bude trvat vrchol NH3 a NO2.
Odporucam do zabiehaneho akvaria davat ryby postupne (napr. po tretinach). V takomto pripade su vrcholy NH3 a NO2 nizke a trvaju kratko co ryby zvladnu.
Ak sa to postupne neda, zostava len starostlivo kontrolovat NOx a menit casto vodu (1/3 az 1/2) pokial sa bakterie nenamnozia.

Uplne ina situacia je, ked sa do zabiahaneho akvaria pouzije voda z ineho uz zabehnuteho akva, alebo este lepsie ked sa pouzije filtracna napln z uz zabehnuteho akva.
Vtedy je dobre ryby nasadit hned aby dodane bakterie do noveho akva mali stali prisun potravy a v podstate plynulo pokracovali vo svojej praci v novom akvariu.
Tym, ze sa do noveho akvaria pridalo mnozstvo vsetkych troch druhov bakterii, tieto dokazu plynulo reagovat na pripadne kolisanie NOx a vrholy NOx su zanedbatelne, ak vobec nejake su.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod paba » 22 čer 2010, 13:17

Спасибо
Díky Lgaspo :idea:
paba
uživatel webu
 
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2010, 15:13

Příspěvekod bedna » 22 čer 2010, 13:29

paba píše:Спасибо
Díky Lgaspo :idea:


Proč děkuješ rusky? :D
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron