Jak 6 Pavich ocek zachranilo hejno Gibberos

Diskuze o životě s rybami a nejen s africkými!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak 6 Pavich ocek zachranilo hejno Gibberos

Příspěvekod A+I » 30 čer 2010, 06:38

Cyphotilapie jsme nikdy neplanovali chovat, ba prave naopak jsme je chovat nikdy nechteli. Ale velka nahoda rozhodla za nas uplne opacne. :?
.... Zkratka, minule Vanoce se u nas ocitlo 31 malickych Mob. :shock: :shock:
Rybky mely kolem 2.5 cm a byly v malem 80 l akvarku. Pomalu jsme zatim vyrobili podstavec pod dalsi akvarium, nachystali pisek, kameny, filtr, prikoupili Mobikum zivotni kamarady 6 ks Gnathochromis permaxillaris a zacatkem brezna jsme je vsechny prelovili do 680 l akvaria. Jenze se stalo neco, co se nam do te doby nestalo nikdy, s cim jsme ani nechteli pocitat a nebo jsme to spis podcenili. Do te doby cile, s chuti zrave, zdrave a ochocene rybky se vylekaly z velkeho prostoru a bylo s nimi zle. Schoulily se do jednoho hejnicka na dne v rohu, a nic nejedly. Doufali jsme, ze je nebude bavit dlouho hladovet, ale po par dnech se zacaly vsechny strasne otirat o pisek a oci se jim potahly kalnym povlakem. I Gnatici, kteri se pred tim v malem akvarku porad popichovali, stale luxovali a buldozerovali dno a jedli s velkym apetitem, ted jen sedeli nehnute na pisku se zakalenyma ocima a nesezobli sebemensi kousek zradla. Asi za 10 dni zacaly mit snad vsechny rybky tenke prusvitne dlouhe hovinka a jakehokoliv zradla se stale ani nedotkly. Mela jsem strach, ze ze stresu dostaly vsechny nejake strevni parazity a zacala jsem je pro jistotu lecit. Ryby postavaly cele dny mezi kameny a krome ustavicneho otirani nejevily zadne znamky pohybu. Po dvou tydnech zacaly nektere slabnout a mit problem s udrzenim rovnovahy. Zacaly umirat. Jedna Mobicka, druha, Gnatik. Napsala jsem panu Krautovi a zeptala se ho, jestli s tim ma nejakou zkusenost. Okamzite mi odpovedel pridat k nim velke hejno nejakych ryb, nejlepe 40-50 dospelych Cyprichromis leptosoma, aby je rozplavaly. Tyto ryby mame v hojnem poctu ve dvou akvariich, ale nechtelo se mi je tam davat, protoze vsechny Moby i Gnatici meli stale na ocich ten zakal a v akvariu bylo 4. den lecivo metronidazole. Tenkrat mi pan Kraut odpovedel at si vyberu co preferuju vic - mozna zakalene oci i u Cyprichromisu a nebo pravdepodobne vymrene cele hejno Gibberos. A uz jsme drzeli sitky a prelovovali 40 dorostencu Cyprichromis z maleho akva do velkeho. Jenze se stalo to, ze i Leptosomy se vylekaly z toho preloveni do mnohem vetsiho prostoru nez byly zvykle (byly do te doby nahusto v malem akvariu) a pridaly se k Mobam. Schoulily se do stojiciho hejna na druhe strane akvaria a do rana 3 umrely. Nasledujici den nejedly a bylo na nich videt, ze jsou ve stresu. Pan Kraut psal, ze to je porad malo ryb na tak velke akva, tim spis, ze nejsou uplne dospele a ze kazda pridana dospela ryba bude prinos. A tak jsme premysleli, co mame delat nebo co k nim jeste pridat. Nevedeli jsme, jak to bude pokracovat dal a manzelovi se uz nechtelo riskovat dalsi Cyprichromisy - mel strach, ze 10 nebo 20 dalsich nedospelcu by mozna ani nepomohlo, ze by to chtelo nejake ostrilene dospelaky, ale zaroven nechtel obetovat chovne hejno dospelych Leptosom. Zacala jsem myslet na 6 puvodne krmnych Pavich ocek, ktere manzel kdysi koupil uplne malinkate pro Tretocephaly, ale ti je tenkrat nesezrali a tak s nima rybicky vyrostly (viz jiny rybi pribeh o Neolamprologus tretocephalus). Takze tato Ocka, privykle na tanganyickou vodu, skoncily jeste ten vecer ze 150 litroveho akvarka v necelych 700 litrech vody. Prvni pulhodinu se tvarily trochu vyjevene, ale pak si zvykly a rozplavaly se po nadrzi. Napred plavaly tesne pod hladinou, ale pak, az zjistily, ze jim tam zrejme nic nehrozi, sly dolu hledat nejake dobrutky do pisku. Za dve hodiny jsem zkusila hodit trosku krmiva a Ocka to zacaly chytat. Vsechny ostatni ryby je se zajmem sledovaly a zacaly se aspon trosku pohybovat. Druhy den, pri nasypani nekolika malych granulek, se pridala k Ockam nejmin polovina Cyprichromisu a vecer nesmele i nekolik Mob. Dalsi den bylo na rybkach videt, ze se uz tak neboji, zacalo jich vylezat cim dal vic z ukrytu a pomalu se snazily chytat jidlo. Dokonce uz i Gnatici se zacali pohybovat po dne a neobratne zkouseli pro sebe neco ulovit. Lepsilo se to kazdy den a my jsme meli obri radost z kazdeho jejich noveho normalniho bobku :D . Behem neceleho tydne byly vsechny rybky bez zakalenych oci, vsechny byly rozplavane po celem akvariu a zacaly bastit s obrovskou chuti.
Za ty 3 a pul mesice, co jsou Moby ve velkem, uz o poradny kus povyrostly a akva se uz vubec nezda byt pro ne velke. A az povyrostou jeste vic, pujdou do vetsiho .... :o
Přílohy
7 Moba s.JPG
7 Moba s.JPG (140.57 KiB) Zobrazeno 4808 krát
3 Moba s..jpg
AQ po 3 mesicich
3 Moba s..jpg (42.01 KiB) Zobrazeno 4808 krát
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 30 čer 2010, 07:12

Álo, co příběh, to nervy drásající čtení. :shock: Hlavně, že to dobře dopadlo. Je to velmi zajímavé a poučné. To by člověk neřekl, co dokáže udělat velký prostor s rybama. :shock:
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 30 čer 2010, 07:20

brova píše:Álo, co příběh, to nervy drásající čtení. :shock: Hlavně, že to dobře dopadlo. Je to velmi zajímavé a poučné. To by člověk neřekl, co dokáže udělat velký prostor s rybama. :shock:

Broviku, ani nemluv - cim vic akvarii, tim vic pribehu, ... ale mene casu :3: .
Ja vim, ze se tu parkrat psalo, ze se nemaji davat ryby naraz do prilis velkeho prostoru, ze by se mohly "zaseknout" v rustu. Kdyz jsem se zeptala co to znamena, tak pry by si neumely najit v tom velkem prostoru krmeni a tak by mene jedly. No .. ha ha .. nase hltave zrajici Moby a Gnatici ze by nechteli jest ??? A navic kdykoliv jsme prelovili ryby z maleho akva do velkeho, tak to bylo vzdy bez sebemensich problemu vcetne obojich Tropheusu. Tyhle nas vsak dostaly. :( :cry:
P.S. Ja nebrecim, ze nas dostaly, ze by dostaly nase sebevedomi, ale ze musely kvuli nam nektere umrit :cry: .
Snad to tady nekomu v budoucnu muze pomoct.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 30 čer 2010, 07:27

To si ani nedokážu představit......že gibberosy nežerou. Hlavně, když se mrknu doma na ty svoje nenažrance. :lol: Docela jsem zvědav, jestli gibberosy ty svoje zachránce jednou nesežerou, páč těm mojim blbounům....paví očka velmi chutnají. :shock: Ani nevím, co bych dělal já...kdyby se mi to stalo. :?
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 30 čer 2010, 07:48

brova píše: .. Ani nevím, co bych dělal já...kdyby se mi to stalo. :?

Nas zachranil napred pan Kraut s tou radou a pak jeste ty Pavi ocka :D .
Ja myslim, ze driv nez se Ocka vejdou Mobikum do pusy, tak umrou ty Ocka na stari. Uz maji skoro 2 roky a navic jsou dost velke, nejsou nijak slechtene a tak jsou odolnejsi a taky vetsi. Takovou mordu Moby zatim nemaji :lol: .
Horsi to bude s tema Cyprichromis, pac tyto ryby jsou v jezere jejich prirozena a skoro jedina potrava. Budeme sledovat a uvidime. :)
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 30 čer 2010, 07:55

No Álo, už jsem se i setkal s tím.......že frontíci a Cyprichromis spolu žily bez problémů. :lol: Tak, kdo ví, jak to dopadne? Třeba to bude bez problémů. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 30 čer 2010, 07:59

No ja nevim .. vetsina Leptosom jsou "jumbo", ale ty nase nee. M. Kraut ma taky Frontiky a Leptosomy dohromady, ale ma rovnez jumbo.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 30 čer 2010, 08:01

Uvidíš, třeba to opravdu bude bez problémů. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 30 čer 2010, 08:07

To je pravda, ze uvidime. My jsme tam ty Sardinky stejne vpousteli s tim, ze to bude jen na docasnou dobu. Ale kdyby jim to spolu "klapalo", tak bysme je tam nechali. :o
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Lgaspo » 30 čer 2010, 08:54

V akvariu je to velmi zvlastne co sa tyka vztahu predator korist.
Cca rok som mal spolu v akva takmer dospele aristochromisy s dospelymi manganami. Vsetko bolo OK a ryby sa navzajom tolerovali bez akehokolvek naznaku utoku.
Az prisiel jeden tyzden, pocas ktoreho mi hlavny samec zozral dve samice maingan velke cca 8 cm. Videl som z oboch samic uz len chvost trciaci z aristakovej tlamy.
Avsak po tychto dvoch utokoch sa situacia opat ukludnila a aristaci nechali maingany na pokoji.
Neviem ci im prestali chutit alebo co, pravda vsak je, ze odvtedy nezozrali ani jedno maingano.

Dravce su nevyspytatelne a osobne by som cyprace nenechaval s dospelymi, resp. dospievajucimi frontozami.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na Akva Příběhy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron