Malátné ryby - NO2

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Malátné ryby - NO2

Příspěvekod goofy » 06 lis 2010, 15:17

Ahoj všem,
mám zhruba 7 měsíců nádrž 400 litrů, filtr vnější Eheim profesionel II kapacita až do 650l. První osádka (směs ps. a l. 27 kusů) si žila po zaběhnutí bez problému 3 měsíce. Po této době, zhruba jak začala velká letní horka postupně přestali žrát a vyhubli. Zkoušel jsem léčbu Entizolem atd, postupně stejně všichni vymřeli. Během léta bylo akva témař prázdné, pouze se stabilní osádkou 3 ks Ancistrus a 1 ks Blackmoly (takový omyl při odchytu :-) Všichni žili spokojeně.. akva sice růst řasy, ale parametry vody OK. Před týdnem jsem se rozhodl znovu zarybnit a pořídil 40 ks menších rybekcca 5 cm velkých (10 ps.acei, 10 ps. Hongi, 10 L. yellow a 10 red zebra). Před zarybněním parametry akva v pořádku, odkalil jsem si dno, vyměnil cca 40% vody v pravidelném intervalu 14 dní. Převoz bez problému.. rybky čilé. Druhý den po vysazení nastal nárůst NO2 asi na 0,1-0,15 mg, provedl jsem propláchnutí filtru v akvarijní vodě, odkalil dno. NO 2 druhý den stále 0,1 mg, počkal jsem.. a třetí den vyměnil opět část vody, aby NO2 kleslo. To ovšem stále na 0,1 mg. Včera začaly některé ryby malátnět, večer úhyn 1ks, dnes ráno úhyn 2 ks. Měření NO2 stále stejné, 0,1mg, NO3 v normálu 30 mg. Ostatní ryby celkme žerou, ale jen stojí na místě, některé začínají už polehávat po dně, plavat nakřivo... Měl by někdo tip v čem je problém, prosím?

Od začátku nádrže, tedy 7 měsíců jsem neměnil filtrační náplně... nemůže v tom být problém? Filtr jsem vždy jen propral v akvarijní vodě, cca 1x za 2 - 3 týdny. Problém je v tom, že informace jsou vždy různorodé, jeden akvarista radí měnít náplně co čtvrt roku.. jiný radí neměnit ani jednou za rok... jeden říká per filtr 2 měsíčně.. jiný zase per filtr jednou za čtvrt roku.. už nevím co si z toho vzít...

Každopádně jsem provedl naředění filtračních náplní (Eheim Efi mech a Eheim Bio( takové ty kuličky) a dal jsem novou vatu. Náplně jsem naředil zhruba 50 na 50 staré s novými. Udělal jsem dobře? Říkám si, že dlouho neměněný filtr asi postupně snižuje svou kapacitu.. takže jsem to risknul, i když jsem možná dočasně snížil potřebné bakterie. Dále jsem k tomu vyměnil asi 20% vody, abych rybám ulevil...což se ale zatím nestalo, jsou na tom pořád spíš čím dál hůř...

Pročetl jsem si tu nějaká fóra, vím, že při jednorázovém zarybnění se hodnoty rozhodí, ale úhyn ryb určitě v pořádku není. Také akva bylo podle mne v pohodě zaběhnuté, anistrusy a blackmola si žijí v pohodě. Jdu si ještě pro test na amoniak, každopádně jsem do dolní části filtru umístil sáček s odstraňovačem amoniaku a dusíkatých látek od Fluvalu. Tím snad nic nemohu zkazit... nebo se pletu?

Prosím o nějaké rady jak postupovat, především k záchraně ryb. Nemám možnost přelovit do jiné nádrže... mám je přenést na pár dnů alespon do čerstvé vody do takové té termo tašky a přidat vzduchování...?
Mám měnit vodu a snižovat hodnoty?
Mám vrátit do filtru starou vatu a staré kuličky? Jesště jsem je nevyhodil...
Děkuju předem za nějaké zkušenosti s podobnou situací...
Naposledy upravil goofy dne 06 lis 2010, 15:27, celkově upraveno 1
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod goofy » 06 lis 2010, 15:19

Nyní měřeno, hodnoty NO2 zhruba dvě hodiny od výměny vody a filtračních vložek pokles na cca 0,05, ale stále měřitelné...sna d to vydrží...
Naposledy upravil goofy dne 06 lis 2010, 15:25, celkově upraveno 1
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod goofy » 06 lis 2010, 15:23

xxxxxxxxxxxxx
Naposledy upravil goofy dne 06 lis 2010, 15:42, celkově upraveno 2
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod wladys » 06 lis 2010, 15:34

pokud si ten filtr čistil moc důkladně a navíc těsně před vhozením nových rybek a u toho ještě udělal tu výměnu vody,tak to bude nejspíš příčina těch úhynů. Málo nitrifikačních bakterií,které nestačí přeměňovat dusitany v dusičnany,které nejsou až tak nebezpečné. Filtr teď určitě nečistit vodu měnit třeba ob den 1/3-1/2,dokud dusitany neklesnou.
Pokud nemáš zapojené vzduchování,tak je v tuto chvíli docela vhodné to vzduchování zapnout.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod goofy » 06 lis 2010, 15:37

Nejdřív jsem propláchl filtr.. a vodu pak vyměnil za dva tři dny. Propírám ho jen velmi lehce ve stsaré akvarijní vodě, tak nevím. Dnes jsem provedl to naředění filtračních vložek spolu s výměnou vody, abych rybám rychle ulevil. Filtr jsem ale zase nepropíral, jen z něj vylil vodu a kuličky tak jak byly promíchal... tak nevím.
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod goofy » 06 lis 2010, 15:38

nene, vzduchují permanentně a na plný výkon.
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod goofy » 07 lis 2010, 11:10

Tak večer jsem nasadil Toxivec, do rána NO2 neměřitelné, úhyn přes noc 2 ryby. Ráno jsem nalil Nitrivec, abych urychlil nitrifikaci. Vodu zatím měnit nebudu vůbec... pokud hodnoty neěja enormě nevzrostou. Tak uvidím, snad by to mělo zabrat. Zjevně se jedná o "syndrom nového akvária". Nenapadlo mne, že i když akvárium je už zaběhlé, žie v něm pár ryb, tak že se to stane. Příště asi budu chytřejší a před vypuštěním nové osádky posílím nitrifikaci.. pro jistotu. Holt, člověk se pořád učí :-)
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod A+I » 07 lis 2010, 11:42

Ahoj, problem je v tom jak pise Wladys a jak jsi to odhadl i Ty sam. Akvarium bylo zbalancovane na 4 ryby a po pridani 40 ks novych ryb rovnovaha zkolabovala, protoze nitrifikacnich bakterii bylo jen tolik, aby utahlo to akvarium se 4 rybkami. To, ze jsi vymenil pred pridanim novych ryb skoro polovinu vody a hlavne vypral filtr, to jeste zhorsilo. Kanystrovy filtr se pere v delsich intervalech nez jednou za 2-3 tydny. To, zes nemenil filtracni naplne od te doby, co je mas, vubec nevadi, pokud nesnizovaly prutok vody filtrem.
Ted jsi vlastne znovu na zacatku zajizdeni. Tak, jak to popisuje Wladys (menit kazdy den vodu), muze trvat pekne dlouho nez se akva zabehne. Bakterie ze sklenicek asi nepomuzou. Nejlepsi a nejrychlejsi reseni by bylo sehnat zabehle filtracni naplne z adekvatne velkeho akvaria. Pokud mas kamarada s akvariem, bylo by nejlepsi vymenit si na cas filtry. Jinak Ti opravdu asi nepomuze nic, akva by se muselo dlouho zajizdet a to by nemusely ryby ustat. Ryby ted skoro vubec nekrm nebo to bude jeste horsi.
Zkus sem uvest v jakem okresu bydlis, treba by Ti mohl nekdo s tim filtrem pomoct. Potrebujes nekde sehnat vetsi zabehle filtracni naplne.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod goofy » 07 lis 2010, 12:06

Já pořád doufám, že ten Nitrivec zabere. Když jsem zakládal poprvé, tak po použití Nitrivecu jsem mohl ryby nasadit cca po týdnu, a to jsem měl zbrusu nový filtr. Teď je filtr "jen" obměněný 50% starých a 50% nových. A to předtím byla zbrusu nová nádrž..nový písek.. Vše. Proto mě pořád nejde dohlavy, že by vylítí bordelu z filtru po 3 týdnech mělo tak zhoubný vliv (nijak jsem ho drasticky nepral), a že bych byl, jak říkáš, zase na začátku. Věřím, že skleničky rovnováhu snad doženou... Každopádně osádka se zredukuje, ale doufám, že většina přežije, pokud se podaří co nejrychleji obnovit. Od včerejška už skoro nekrmím, jen tak 1/3 obvyklé dávky a přešel jsem na Sera Flora.. pro jistotu.

Jsem sice z Prahy, ale nějak se nedovedu představit, jak by mi někdo teďka půjčoval filtr...
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod goofy » 07 lis 2010, 12:12

Ještě mi není tedy jasné, jaký je "správný" postup při novém zarybnění, jako to bylo v mém případě. Snad jedině přidávat ryby postupně, ne 40 ks najednou? A předtím nějak nastartovat filtr Nitrivecem? Jak si mohu dopředu vytvořit množství potřebných bakterií na 40 ks, když mi tam žije 5?

Snad už budu mít potřetí šťastnou ruku. Jinak mi nezbyde než se spolu s Bobem Dylanem ptát: "...kolik nádrží musí člověk zlikvidovat, aby se mohl akvaristou stát?!?" :lol:
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron