Eretmodus a Spathodus

Diskuze pouze o rodech Eretmodus, Spathodus a Tanganicodus!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod zencakd » 09 lis 2005, 07:50

Abych byl upřímný, tou variantou leptosom si nejsem jist, protože jak jsem koukal s otevřenou pusou na akvárka u chovatele, u kterého jsem je kupoval, tak jsem se na to zapomněl zeptat.

Dříve jsem propagoval pro tropheusy druhovou nádrž, ale když jsem přidal leptosomy a eretmody, tak je to úplně o něčem jiném, koukám na akvárko večer se ženou místo televize a pozorujeme chování jednotlivých ryb. To je naprosto neuvěřitelný!

Teď mám plnou jednu samici duboisi a dvě leptosomy. Eretmodi jsou ještě malí, ale jsem rád za radu od Radima, protože jsem jich koupil více a vůbec se nebojí, neschovávají se a leží na kamenech s řasou a nad nimi krouží tropheusové.
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Radim Zídek » 09 lis 2005, 19:03

TO Zencakd: jsem rád, že ti byla moje rada něco platná, uvidíš nebudeš litovat, že jich máš víc.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod canart » 25 lis 2005, 16:32

zencakd píše:Abych byl upřímný, tou variantou leptosom si nejsem jist, protože jak jsem koukal s otevřenou pusou na akvárka u chovatele, u kterého jsem je kupoval, tak jsem se na to zapomněl zeptat.

Znova som sa dostal k tejto teme a iba doplnim, ak Ta to zaujima...Cyprichromis, ktory je na obrazku je naozaj C. leptosoma "Utinta fluorescent" alebo inymi slovami "Malasa". Nevsimol som si zltu skvrnu na chrbtovej plutve.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod A+I » 17 zář 2008, 11:18

Zdravime vas tu vsechny na Akvamalawi po dlouhe dobe. Pres vsechny nase projekty nebyl cas chodit na web, tak az ted trochu procitam co je tu noveho, ale to, co zrovna potrebujem vedet ze vseho nejvic, nemuzu nikde najit. Tyka se to gobies Eretmodus.
Prispevky na tohle tema tu sice jsou, ale vzhledem k tomu, ze jsou stare asi 2-3 roky, patram, jestli ma nekdo dalsi zkusenosti s chovem techto ryb. Nejvic ze vsecho me zajima jejich optimalni pocet v 500-600 litrovem akvariu spolecne s Tropheusy. Tenkrat se tu doporucovalo do jednoho akva i 10 ks, ze je to lepsi nez kdyby jich bylo jen malo. Pozdeji se nekdo zminuje, ze az dospeji, zustane pravdepodobne v akva jen jeden par. To se stalo i nam. Meli jsme 4 ks primo z odchytu v akva s Tropheusy a vytvorily se dva pary, pricemz silnejsi samec drzel v rohu ten druhy par. Podarilo se nam je odlovit a tak jsme je meli ve dvou akva s Tropheusy, v kazdem jeden par. Bez problemu se mnozili, ale po dvou letech samci zacali na samicky asi vic nalehat a honit je, az jedna po druhe odesly. Takze ted nam zustali dva dospeli samci a par mladych, ktere jsme tim padem nedali pryc a nechali si je s nadeji, ze se snad vytvori zase par(y). Mame je ale rozstrkane po 5 akvariich (po spatne zkusenosti s honenim samicek) a meli jsme strach je davat dohromady. Kdyz je sectu, tak krome tech 2 samcu mame 9 pomalu dospivajicich mladat. Nevime, jestli by bylo dobre asi 3lete samce michat spolu s mladymi. Jeden je ted v akva s Cyprichromis i s jeho dvema dorustajicimi mladaty, po kterych obcas vyjede (byli 3, ale jedno jsme nasli znicehonic asi pred mesicem mrtve), druhy samec je sam v 80 l akvarku, dva mladi jsou s Tropheusy a 5 jich je s malymi Leleupi a Julidochromis v 80l akva. Nechceme je drzet jako vezne, ale potrebujem vedet, jestli je smichat a vlastne jak. Teda ale nevim, jestli by se ti dospeli samci nezabili hned na privitanou. Nebo je lepsi drzet je tak jak uz jsou na sebe zvykli (nevime ale pohlavi). Mame 3 Tanganyicke nadrze nad 500 litru, kde by mohli byt.
Prosim vas, napiste sem vase nove zkusenosti, jak to dopadlo u vas s vetsim poctem gobies v jednom akvariu.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod zencakd » 18 zář 2008, 09:11

i po těch letech můžu potvrdit, že mám velmi dobré zkušenosti s chovem většího počtu eretmodů (spathody nemám). Podle mě je potřeba mít pár nebo potom 8-10kusů, nic mezi tím. 4 je podle mě málo. Samozřejmě záleží na ploše dna, ta moje je asi o trochu větší (300x75, 250x70), ale daří se jim dobře :-)

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod A+I » 18 zář 2008, 10:14

Ahoj Davide,
napred Ti pogratuluju, ze se jim dari u Tebe tak dobre a pak Ti podekuju, ze ses ozval.
Mam par otazek, jestli muzu.
Jak ziji, kdyz jich je teda vic - maji kazdej svou jeskyn, kamen a nebo se volne pohybuji, kde se jim chce? To je pro me dulezity vedet, at vim, jak to mame zaridit na dne. Ten nas par se vzdy zdrzoval na "svem" uzemi mezi kameny a samicka se obcas na cas prestehovala od samce pryc.
Dal by jsi jich podle Tvych zkusenosti tolik i na 185 cm delku? krat 60cm.
Kolik se Ti vytvorilo paru? Nikdy se nesnazil par vytlacit ostatni?
Co s tema dospelyma, nevim, jestli by nebyli agresivni - hlavne sobe navzajem. Mozna ale nezbejva nez to zkusit.
Kazdopadne moc dik za Tvuj nekolika lety potvrzenej nazor, ze je lepsi vic kusu a nebo jen par. Snad budes mit cas sem jeste napsat vic.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod zencakd » 20 zář 2008, 14:43

Ahoj, děkuju za gratulace :-) Páry mají svoje oblíbená místa, ale rozhodně je nehájí tak jako třeba julidochromisky, které mají vyloženě jedno místo a to si hájí před ostatními (a kde se i třou). Spíše bych řekl, že samec nesnese, když je jiný samec blízko jeho samičky. To je pak vždy tvdý, občas to končí soubojem, ale nikdy nic vážného si neudělali mimo jednoho případu, kdy měl vykouslý kus rtu, ale vypadají opravdu nekompromisně. 185x60 je pěkná plocha dna, 8 ryb by podle mě neměl být problém, zvlášť pokud tam máš dost členité dno - velké kameny/rostliny, takže na sebe moc nevidí. Ber to ale tak, že tohle jsou jen moje zkušneosti, někdo může mít samce, který ostatní utluče. I když tohle se spíše týká dospělých spathodů marlieri, kteří prohání obvykle i ostatní ryby!

Hodně štěstí!

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod A+I » 23 zář 2008, 11:33

Dik, ze ses jeste ozval. Zkusime teda zatim nechat toho jednoho vdovce s jeho dvema potomky u Cyprichromisu a toho druhyho dame k Tropheusum se vsema zbyvajicima mladyma (celkem jich tam bude 8 ks). A pak asi budeme muset hodne pozorovat, popripade zakrocit - haha, kdyz budeme zrovna doma.
Jeste jednou dekuju za odpovedi.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod A+I » 21 kvě 2009, 21:14

Zacatkem unora pred 3.5 mesici jsme posbirali Eretmody z ruznych akvarii a 8 ks jsme dali do akva k Tropheusum. Vsechno probehlo neocekavane dobre a vypada to, ze se toleruji. Obcas sice jeden druheho prozene, ale nekdy se mi zda, ze spolu dokonce kamaradi :D . Nektere dvojice se drzi hodne pospolu.
Davam sem odkaz na video z akva :o :
http://www.youtube.com/watch?v=LmpeVw3WxGs
Přílohy
Erets.JPG
Eretmodus cyanosticus
Erets.JPG (73.43 KiB) Zobrazeno 2906 krát
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 22 kvě 2009, 06:52

Máte je Álo s Ivikem pěkné :o Je to zajímavé, že mezi sebou nemají problémy :shock:
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Akva Tribut Eretmodini

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron