Pestřenec Tanganický - min. akva ?

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Pestřenec Tanganický - min. akva ?

Příspěvekod Zimmer » 11 čer 2011, 21:02

Zdravím, chci se zeptat jaká by měla být kapacita akvária pro "princezny z Burundi". Veškeré knižní atlasy a různé internetové stránky se rozcházejí cca až o 300 litrů. v Myfish databázi jsem našel min. 400l, ale to se mi moc nezdá.
Uživatelský avatar
Zimmer
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 23 lis 2010, 16:59

Příspěvekod Kamil » 12 čer 2011, 00:19

možná je to kvůli agresivnímu chování při hlídání malých..u mě k dané skalce nepustí absolutně nic a zvládají zahánět i 3x větší ryby..
Uživatelský avatar
Kamil
přispívatel
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 5
Registrován: 23 říj 2005, 13:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Moliro » 12 čer 2011, 07:15

Sehranému páru i s mladými stačí 100 litrů
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Zimmer » 12 čer 2011, 12:17

já s agresivitou "princezen" moc nesouhlasím, chovám je jako doplněk spolu s malawskými rybami a nikdy nebyli agresivní ani dominantní, až do teď, protože se mi vytřleli a při obraně mladých, zahnali všechny ryby na druhou polovinu akvária, s vyjímkou jednoho samce Coral Red, kterého zaženou až když se přiblíží příliš blízko.
Takže jsem se rozhodl pořídit jim samostatné akvárium, čistě pro pestřence, ale narazil jsem na již zmíněný problém jaká je vlastně doporučená velikost akvária. Jediné co mě napadá je, že tanganika by měla mít minimálně 350l, ale to považuji čistě jako formálně doporučené kvůli větším druhům tropheusů, apod.
Uživatelský avatar
Zimmer
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 23 lis 2010, 16:59

Příspěvekod wladys » 12 čer 2011, 13:06

Co znamená věta, že by měla být Tanganyika 350 litrů a více? Mě tahle věta příjde nesmyslná. Vždyť záleží na tom, jaké ryby z Tanganyiky do nádrže zvolíme. Podle toho bychom měli volit velikost nádrže.
Pro pár "princezen" by 100 litrovka stačit, ale na jak dlouho? Kolonie se bude rychle rozrůstat. Já bych volil spíše akva od 200 litrů nahoru.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Zimmer » 12 čer 2011, 14:07

"tanganika by měla mít minimálně 350l, ale to považuji čistě jako formálně doporučené kvůli větším druhům tropheusů, apod."
to je čistě moje úvaha, právě k volbě druhů do akvária a tím nijak nechci říct že bych do takového akvária se snažil narvat Frontosy :D Jen je pro mne zavádějící že v odborné literatuře se k pestřencům toho moc nedovím, ani k chovu a odchovu, a ve výsledku se v jedné knize píše o sto litrech a na dalších dvou webech se dočtu o čtyřstech litrech a dokonce jsem našel knihu kde autor napíše 120cm, tu sem pak rovnou zahodil ... naprosto výborný. Proto se obracím na vás zkušené a znalé...
Uživatelský avatar
Zimmer
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 23 lis 2010, 16:59

Příspěvekod Kamil » 12 čer 2011, 16:30

s agresivitou nesouhlasíš, ale přitom si mi to povrdil..kolik litrů máš teď?
Uživatelský avatar
Kamil
přispívatel
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 5
Registrován: 23 říj 2005, 13:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Moliro » 12 čer 2011, 17:11

wladys píše:Pro pár "princezen" by 100 litrovka stačit, ale na jak dlouho? Kolonie se bude rychle rozrůstat. Já bych volil spíše akva od 200 litrů nahoru.


Praxe chovu jeskynních lamprologů je taková, že 1. výtěr necháš růst s rodičovským párem. Jakmile se pár připravuje na další tření, odlovíš většinu mladých (ne všechny). Po rozplavání 2. výtěru odlovíš zbytek 1. výtěru a cyklus se opakuje ;)
Tím Ti ta 100L bude stačit.
Naposledy upravil Moliro dne 12 čer 2011, 17:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Moliro » 12 čer 2011, 17:15

Zimmer píše:já s agresivitou "princezen" moc nesouhlasím, chovám je jako doplněk spolu s malawskými rybami a nikdy nebyli agresivní ani dominantní, až do teď, protože se mi vytřleli a při obraně mladých, zahnali všechny ryby na druhou polovinu akvária, s vyjímkou jednoho samce Coral Red, kterého zaženou až když se přiblíží příliš blízko.
Takže jsem se rozhodl pořídit jim samostatné akvárium, čistě pro pestřence, ale narazil jsem na již zmíněný problém jaká je vlastně doporučená velikost akvária. Jediné co mě napadá je, že tanganika by měla mít minimálně 350l, ale to považuji čistě jako formálně doporučené kvůli větším druhům tropheusů, apod.


Asi takhle: Agresivita je značná v době tření a hlavně po rozplavání potomstva. Podle mých pozorování L. brichardi mladé "nevodí", ale brání je při jejich samostatném postupu akváriem. Tím se liší třeba od jihoamerických cichlid.
Mimo dobu tření jsou to klidné ryby. Problém je, že se třou skoro pořád ;)
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Zimmer » 12 čer 2011, 18:59

Kamil: teď je mám ve 250l, podle dostupných informací, jsem to pochopil tak že jsou agresivní neustále, ale ta agresivita oběvila až po vytření ... což mi vlastně teď vysvětlil Moliro, a tu tvoji větu jsem si špatně přečtl, promiň :)

Moliro:
jak je to s počtem tření jsem nevěděl, to by vysvětlovalo proč půl roku nebyli agresivní, ale naprosto v klidu a naopak se ostatním rybám vyhýbali.
tzn. že jsem prostě jenom blbej ... spousta indicií přímo před očima a já je nepochopil. Na některých diskuzí mě právě překvapilo jak se u lidí liší názory na agresivitu u těchto ryb.

Jinak tedy děkuji všem za vaše názory, a informace které jste mi dali.


http://www.youtube.com/watch?v=H8YSXSxFxk4
Uživatelský avatar
Zimmer
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 23 lis 2010, 16:59


Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron