Pomer pohlavi

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Pomer pohlavi

Příspěvekod Lgaspo » 18 lis 2005, 15:59

Na zaklade mojich vlastnych skusenosti som tak trochu zapochyboval o jednom takmer uz klasickom odporucani pri chove hlavne mbun.
Ide o odporucany pomer pohlavi v chove 1:3.

Momentalne mam v akva P.kingsizei 2:2, M.interruptus 2:3, L. sp. Mbamba 2:2
Vsetky tieto druhy sa pravidelne rozmnozuju a zatial nebadam nejaky enormny tlak na samice.

Dominantny samci si to skor vybavia so subdominantnym samcom (ale nie je to nic drsne) a samiciam daju vacsinou pokoj!!! Subdominantne samce samice neobtazuju.

Celkom mi vyhovuje pomer 2:2 (tymto nechcem tvrdit, ze je to idealny pomer!!!)

Len napr. uz 2:3 dava sancu subdominantnemu samcovi na rozmnozovanie, lebo sa mi stalo, ze pocas jedneho dna zacali dve samice M. interruptus nosit. Podla mna si musel prist na svoje aj nedominantny samec.

A nakoniec ked to zoberieme z pohladu dominantneho samca tak pomer 2:2 je z hladiska rozptylenia vnutrodruhovej agresivity takmer to iste ako pomer 1:3 - dominantny samec svoju agresivitu rozbija na troch jedincov, ale s tym, ze samice maju viac pokoja, lebo si to viac odskace druhy podriadeny samec.

Podla mna je dolezite to aby dominantny samec mal dostatocny pocet jedincov (bez ohladu na pohlavie) kde sa moze "vyzurit". Dokonca si myslim, ze je vyhoda ak tam ma druheho samca, lebo takto su do znacnej miery odbremenene samice.

A nakoniec ma clovek aj menej starosti vybudovat chovnu skupinu pri pomere 2:2 ako ked sa snazi zachovat pomer 1:3. Kam ma potom clovek davat tie "nadbytocne kupene" ryby ? :wink:

Je mi jasne, ze toto co tu pisem plati pre moje akva, ktore ma 600 l (dlzka 164 cm) a je v nom momentalne 55 ryb.

Preto ma zaujimaju vase nazory a skusenosti s vasimi akvarkami a vasimi rybami !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 18 lis 2005, 18:07

Dobrý námět, Lgaspo. Je pravda, že se obecně doporučuje poměr 1:3. Já chovám L. trewavasae, kde mám ve skupině 3 samce nyní na 5 samic. První dominantní samec obývá levé jeskyně, druhý subdominantní samec obývá pravé jeskyně, mezi nimi ve volné vodě je třetí samec. Dominantní i subdominantní samec ho nechávají na pokoji a soupeří pouze mezi sebou, což mi přijde také zajímavé. Konkurenci vidí pouze v sobě. Se samicemi se třou celkem nezávisle, protože mám velké akva (135 cm) a nelezou si při námluvách tolik do zelí.

Další skupina Nb. livingstonii má dominantního samce a zbytek jsou 4 samice. Tady je to naprosto bez konfliktní. Samec pouze kope trdliště a třou se nezávisle, ovšem pouze když je kolem trdliště klid.

U M. esterae (Ps. zebra) jsem přišel, díky záhadné nemoci, o dva hlavní dominantní samce, takže teď je skupina nová a samci další F generace jsou ještě mladí. Samice se tedy netřou.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Rostratus » 18 lis 2005, 22:10

Ja mám chovné Nimbochromis venustus a chovám ich v jednej nádrži 1 samec + 4 samice. Zatial mám pravidelný odchov, kde sa mi dve samice pernamentne striedajú v nosení ikier. Mimochodom nemá niekto o mladé venustusy ? momentlne ich mám cca 200ks ale zatial majú tak 5-6 mm :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Rostratus » 18 lis 2005, 22:12

V ďalšej nádrži Placidochromis phenochilus. Pomer zhruba 1:1, takisto mám aj T.Dubois
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Moje zkušenost

Příspěvekod Tlamovec » 18 lis 2005, 22:54

Ahoj všem.
Když jsem začínal asi před 3roky,tak jsem neodhadl poměr a dopadlo to špatně.Samice ubita a samec zůstal sám a na jeho dospělou velikost už je opravdu zázrak sehnat samici.Proto poměr 1:1 nedoporučuji.
Uživatelský avatar
Tlamovec
uživatel webu
 
Příspěvky: 41
Obrázky: 5
Registrován: 17 srp 2005, 13:22
Bydliště: Chomutov Czech

Příspěvekod canart » 18 lis 2005, 23:46

Ja som pri mbunach uprednostnoval minimalne 2 samcov a viac samic. Ale aj pomer 1:1 (neznamena 1 samec a 1 samica, ako to mozno niekto chape, ale rovnaky pocet samcov aj samic) sa mi celkom osvedcil, aspon spociatku, kym sa nevyjasnili vztahy medzi samcami a zostali 2-3.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 18 lis 2005, 23:54

Pomer 1:1 urcite nie je stastne riesenie. Samec jednoducho potrebuje niekde vybit svoju energiu. Preto tam potrebuje mat viac jedincov rovnakeho druhu.
Ja to krasne vidim na M. interruptus. Dominantny samec vela casu venuje prave subdominantnemu samcovi. Castokrat subdominantny samec predstiera samicu a dokonca dochadza akoby k pareniu s dominantnym samcom. Takyto pokus trva aj niekolko minut a potom to vzdy konci divokou nahanackou. Je to celkom zaujimava podivana.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Rostratus » 19 lis 2005, 13:31

Presne Lgaspo. Ja som tiež mal v jednej nádrži M.interruptus 20 ks a to si mal vidie? čo robil dominantný samec.
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Killer » 20 lis 2005, 17:38

Já sem měl lombarďáky 3 samce a 2 samice,nějak se mi totiž dobarvili později ty dva samci.Domintní a subfdminantní se měli dobře,ale ten třetí byl utiskovanej,asi by časem chcípnul,kdybych ho nedal pryč.Chci tim jen naznačit že samců by být víc každopádně nemělo
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Příspěvekod Lgaspo » 20 lis 2005, 20:29

Ja mam zasa takuto skusenost. Povodne som mal P. kingsizei v pomere 4 samci a 2 samice. Dvaja samci nevedeli kam sa podiet, lebo stale boli napadani ostatnimi dvomi samcami. Celkovo bola atmosfera medzi tymito rybami dost nervozna. Akonahle som tych 2 najsubdominantnejsich samcov dal prec, zostavajuci dvaja samci si rozdelili akva na dve polovice (hoci jeden z nich zostal dominantny) a do dvoch dni zacala jedna samica nosit a o dalsie dva dni aj druha. Momentalne su tieto ryby v akva v pohode.
Podobne to bolo u M. interruptus, kde som mal troch samcov na tri samice. Ked som si nechal len dvoch samcov atmosfera pri tomto druhu sa upokojila a odvtedy samice pravidelne nosia.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků