CZmokova Tanganyika - VIZE

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 14 čer 2013, 11:07

Ahoj všem,

půjdu ve svých vlastních šlépějích a i zařizování mé druhé nádrže bych tu chtěl průběžně veřejně probírat. Určitě se to může někomu hodit a i já si osvěžím znalosti a vyvrátím si některé mýty a pověry. Situace v tomto okamžiku je taková, že se prodává má současná nádrž, ale to nebrání početí úvah a rozmyšlení si některých věcí.

1.) Jako jednu z prvních věcí, bych chtěl rozebrat akvo a to především jeho rozměry. Osádka bude tropheusí, to je celkem jisté, ale nejisté je, kolik bude skupin a co tam bude soužít s nimi. Nějaké představy mám, ale je to ještě dost živé. Načetl jsem toho poměrně dost, ale mezery tam ještě určitě jsou. Další jistá věc je, že max. délka nádrže může být 145 cm. Prostor mám do výšky a do hloubky. Jako jedno ze schůdných řešení mi připadá rozměr 145x80x60(v). Dost se píše o důležitosti délky nádrže, hlavně u trofanů. Ta u mě není asi nejlepší, zato si myslím že to doháním plochou dna (145x80). Co je tedy pravdy na tom, že hlavní faktor je především délka? Jde "pouze" o to, jak daleko dokáže ryba plout bez nutnosti změny směru?

2.) Máte nějaký tip na dobrého sklenáře za rozumnou cenu? nejlépe v Praze?

3.) Osádka je k diskusi. Ale po dlouhém čtení jsem usoudil, že by se tam 2 hejna trofanů, tedy 25-30 od druhu, počítáno podle konkrétních druhů, mělo vejít a být spokojeno. + Nějaké další ryby, to bych si nechal raději poradit. Když k nim dám všežravce, nebudou moc strádat? Teď to tak mám, tak snad není Mala vs Tanga takový rozdíl. Moc se mi nechce do Ereťáků, jeví se mi dosti problematicky.

tak co Vy na první nástřel?

CZmok
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod hr » 14 čer 2013, 13:23

Ten rozměr...no škoda té délky, ale škopek je to slušnej. :D
O sklenářovi s Prahy tak to ti neporadím.
A co se týká trops, tak k těm dvěma druhům už bych nic nestrkal.
Tropheusové jsou dost divoké ryby a taky dokáží dost zatížit hodnoty vody, tak není potřeba další zatěžovače a ryby které by vzhledem, k temperamentu tropheusých skupin, byli v takové kádi jen obtěžované.
Tanganické druhové skladby ??? Proč ne ale k trofanům tak větší petráky, kteří se nenechají vyvést z míry tropheusím rejděním a šartvátkama.
Poslední dobou co jsem sledoval ertmody a jejich příbuzné, tak nabývám víc a víc dojmu, že jediné co mají strops společné jsou nároky na potravu, ale jako jejich sousedy bych je nedoporučoval.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 16 čer 2013, 00:19

No taky přemýšlím, že by tam byl třeba jenom jeden druh Trops a k nim ještě něco. Rád bych tentokrát víc druhů, alespoň 3. :-) Nemusejí mít Petráci větší nádrž, než já plánuji? Ještě si počtu kdo u nich co má a uvidíme.

Co s tou hranou nádrže, osvětlí to někdo? :-)
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod hr » 17 čer 2013, 07:14

Ano musí mít větší nádrž, ale já jsem ti je nedoporučoval, jen jsem psal o jejich vhodnosti jako společníků trops.
Co kdo u nich má není faktor k výběru. Dnes dost lidí vybírá podle barev a potom ani mnohdy nepoznají, že některé ryby strádají.
Taky jsem si zkusil všemožné sousedy k tropheusům a vždy to bylo vykoupeno potravně nebo nároky na prostor a klid v nádrži a to se, když né hned tak časem, na spoluobyvatelích trops projevilo.
Za mě ososbně, do tvé nádrže max dvoudruhovku.
Je to ale na tobě. :6:
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 17 čer 2013, 09:26

Mohl by si sem prosím hodit sousedy co si u nich měl? Pro inspiraci...
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod hr » 17 čer 2013, 10:54

Ať už to byly kombinace pouze druhů trops, tak vždy lépe prosperovaly v méně početnýchý vícedruhovkách, zato v početnějších hejnech. :3:
Pro slabší :lol: : méně druhů, více kusů.

Jako sousedy jsem u trops vyzkoušel .
Šnekáče, L. multifasciatus.
pestřence N.leleupi a brichardi, A.calvus a compresiceps
cichlidky J.marlieri a regani,

S jmenováných takové soužití nejlépe snášely J.marlieri, ale to je také dané zaříézením nádrže.
Pochybuji těžce o tom, že v nádrži bez dostatečných kamených úkrtů by tyto ryby měli klid.
Nejhůře naopak takové sousedství nesou ryby rodu altolamprologus.

Nakonec jsem vyzkoušel i klasiku s eretmody, ale nějak se mi zdá, že jsou také dost neklidní s tropheusího šrumce a když porovnám nádrže, kde žijí jen eretmodi jako páry, bez trops, tak je to úplně o něčem jiném.

Můj názor na tropheuse je takový, že když nemáš 2 m nádrž , alespoň 50 x 50 a v ní se neprohání cca 50 hlavé jednodruhové hejno nebo v polovičních počtech maximálně dvoudruhovka, tak těžko pochopíš v čem je krása těchto ryb.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 17 čer 2013, 14:00

hr píše:Jako sousedy jsem u trops vyzkoušel .
Šnekáče, L. multifasciatus.
pestřence N.leleupi a brichardi, A.calvus a compresiceps
cichlidky J.marlieri a regani,

S jmenováných takové soužití nejlépe snášely J.marlieri, ale to je také dané zaříézením nádrže.
Pochybuji těžce o tom, že v nádrži bez dostatečných kamených úkrtů by tyto ryby měli klid.
Nejhůře naopak takové sousedství nesou ryby rodu altolamprologus.


Mě by se dost líbili Kompresáci Gold Head, ale to je masožravec a určitě bude na stravě trops stádat. Nad Julidkama jsem taky přemýšlel. MOhl by ses prosím trochu rozepsat, jak toto soužití fungovalo?

hr píše:Můj názor na tropheuse je takový, že když nemáš 2 m nádrž , alespoň 50 x 50 a v ní se neprohání cca 50 hlavé jednodruhové hejno nebo v polovičních počtech maximálně dvoudruhovka, tak těžko pochopíš v čem je krása těchto ryb.


Já rozhodně nechci v nádrži 3 druhy trops nebo nějak moc druhů celkově. Podle mě také krása ryb vynikne v hejně, což je vidno i z mé stávající osádky. Má vize na novou nádrž je cca 60 Trops, buď jeden druh nebo 30+30 dva duhy a právě bych rád něco k nim. 2 druhy mám teď a rád bych to alespoň o jeden rozšířil. Nějak se mi nechce věřit v to, že k nim neexistují více či méně ideální spolubydlící. Jestli bys měl chuť, klidně se rozepiš i o tom spojení s Eretmody, to by mě taky docela zajímalo. Ono internet je krásná věc, zdá se, že na něm je o trops snad už vše tisíckrát probráno, ale vlastně z toho žádný extra závěr na spolubydlící neplyne. A nerad bych dělal stejné chyby, jako již už určitě někdo dělal přede mnou...

To samozřejmě platí pro všechny. Pište. Informací o chovu živých tvorů není nikdy dost.
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 21 čer 2013, 13:15

Tak nikdo nepřispěje? Nejvíc mě asi trápí co k těm trofanům. Jeden (raději nejmenovaný) chovatel mi doporučil nějaké menší druhy Petráků. Přecijenom 700 litrů už není málo, ale nejsem si jist, jestli je do pro ně "dost".
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod mattes » 22 čer 2013, 10:36

Já mám v podobně dlouhém akváriu Famuly s Tropheusama, ale jen DOČASNĚ, než dorostou....pak půjdou do 2metrovky. Samec Petrochromise si při tření dokáže vyklidit celé akvárium a všech cca 50 ryb se tísní u bočního skla někdy i dva dny,než svůj milostný akt dokoná :? Většina chovatelů doporučuje délku pro Petrochromise min 180cm a je to hlavně kvůli teritoriím...je jedno,jestli máš hloubku akva 60 nebo 80,protože vždy tam bude úřadovat jen jeden samec, ale 150 vs. 200 už umožňuje prostor pro další teritorium. Ne vždy se snese i samec petro se samcem Tropheuse u jednoho šutru a i proto je vhodné delší akvárium.
Prostě fungovat to nějak může,ale ideální to být nemusí. Každopádně pokud se rozhodneš pro Petrochromise, tak je nutné zajistit dokonalou filtraci pro mechanické nečistoty, protože to jsou neskutečné prasata :x
Uživatelský avatar
mattes
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 10
Registrován: 10 srp 2012, 09:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: CZmokova Tanganyika - VIZE

Příspěvekod CZmok » 23 čer 2013, 11:55

mattes - dokonalou nebo alespoň pokus o dokonalou filtraci mám v plánu. Přemýšlím o variantě 2x nějaký menší externí filtr + jedna hlava v nádrži s molitanem a nebo místo těch dvou externích jeden větší, něco ve smyslu FX5 a nebo poslední varianta 2x hlava v nádrži + jeden exterňák, ale ty houby budou zabírat hodně prostoru. Ještě si musím spočítat příkony a objemy kanystrů, abych se konečně rozhodl. Nicméně já tam petráky rozhodně nějak nechce cpát, chci tam mít Trofany a něco k nim, čehož se zatím nevzdávám.

K té velikosti nádrže... Já bych taky samozřejmě měl dvoumetrovku raději, ale prostě nynější barák, kde žijeme, to jednoduše neumožňuje. Tak se alespoň snažím to vykompenzovat do výšky a hloubky. Ještě budu číst, co na to jiné kapacity, ale je to jako u všeho na internetu - názory se různí a jak bylo v Knoflíkářích "Ke každé informaci se dá najít informace opačná...".

Takže kdyby měl ještě chuť napsat někdo o svých zkušenostech co zkusit k trofanům, sem s nimi a nebojte se to klidně důkladně rozebrat ve stylu hr. ;-)

díky
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Další

Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků