Tanganyická společenství : část II

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Tanganyická společenství : část II

Příspěvekod Marc Elieson » 29 srp 2006, 13:02

Tanganyická společenství : část II


Co dělá Tanganyiku rozdílnou od cichlid z jezera Malawi? Je to schopnost vytvoření takzvané „společenské nádrže“. Tento jedinečný charakter může provést z odchovu cichlid hodnotný zážitek. V tomto článku budeme diskutovat, co společenská nádrž je. Porozumět, jak vytvořit Tanganyickou společenskou nádrž. Budeme objevovat, v čem je toto pojetí společenství nejvíce rozdílné od Malawi cichlid. Budeme diskutovat, jak Tanganyická společenská nádrž pravděpodobně pracuje. Nakonec budeme jednat, nebo diskutovat, o příkladech osazení.

Nejdříve ze všeho: co je to společenská nádrž? V nejširším slova smyslu je společenská nádrž akvárium, kde rostliny a zvířata jsou kompletně slučitelné. To znamená, obyvatelstvo nádrže nebude pravidelně bojovat s kýmkoli ani jíst kohokoli. Jinak řečeno, máte harmonické životní prostředí, kde všechny rostliny a ryby jsou slučitelné mezi sebou a měli by přežít a dokonce se rozmnožovat v trvalých periodách.

Za prvé, zábrana harmonie v jakémkoli akváriu je agrese. Agrese u cichlid je obvykle výsledek konkurence o (1) teritorium nebo o (2) jídlo. Pokud jídla je dost, a je to domovské akvárium ryby, je otázka teritoria pouze záležitost pro akvaristu, čekat na vytvoření společenského prostředí. Toto je problém, když zkoušíme chovat cichlidy z jezera Malawi. Nechte mě vysvětlit několik příkladů.


Obrázek

Otevřená voda


Skupina cichlid žijící mezi velkými hromady kamene podél břehu jezera Malawi se nazývá „Mbuna“ (Domorodé jméno těchto ryb). V akváriu, všechny mbuny bydlí v tom samém místě: skály a jeskyně. Reálně, pouze několik mbuna si dovolí dělat nárok na sídlo mezi skalami v akváriu, protože tady je limitované místo. Mbuna opustí bez ochrany jeskyni a dělá tím lehký cíl na obsazení mnoha dominantním a agresivním rybám. Subdominantní samci budou méně svolní reprodukce bez svého teritoria. Napjaté samičky budou tuze stresované bez bezpečí z jeskyně a jejich délka života bude v ohrožení. Rostliny zřídka vydrží v akváriu s mbuna, protože mbuna mají tendenci jíst nebo vytrhávat jakékoli rostliny. Jak můžeš vidět, vytvoření harmonie s mbuna je náročné.


Obrázek

prázdné ulity


Zatímco haplochromines („Hap“) z jezera Malawi (třeba Cyrtocara moori, Placidochromis electra, Protomelas steveni, atd.) jsou občas kompatibilní s několika druhy rostlin. „Hap“ z jezera Malawi se nezařazují do společenského prostředí. Rozdílné „Hap“ druhy mají silnou tendenci křížit rody. Mimoto, Hap se normálně zdržují ve volné vodě, jako protiklad mbuny, jenž se zdržují ve skalách. Toto je problém, protože místo v akváriu rychle ubývá. Pro tření ryb si vybírají třecí místo, které musí být vsazeno mimo ostatní ryby a vytvořeno snáškové hnízdo. Pokud je nádrž přeplněna, nastání tření je pravděpodobně ztraceno.

Dobře, pravděpodobně si myslíš, proč nenamixovat několik mbuna s nejakými Haps. Důvod proč bych to nedoporučil ( a proč to nebude ideální společenská nádrž) je očekávání několika problémů. První ze všech, mbuna je agresivní zatímco Haps jsou obvykle velice uvolněné. Mbuna může více jíst nežli Haps pokud je držíme spolu. Mbuna bude tlustá, zatímco Haps hubnou. Dokonce pokud by tato diametrální nekompatibilita mohla být překonána, rozdílný temperament udělají z těchto dvou skupiny cichlid ubohou nádrž. Jak jsem již nadhodil, mbuna má mnohem agresivnější temperament, a některá agrese může dokonce vypadat dost nepřiměřeně. Haps, na druhou stranu, jsou obecně mírné. Pokud mbuna má menší rozměr než-li Haps, potom budou haps stresovat. Pokud Haps bude na druhou stranu větší (haps rostou do dospělosti několikrát déle nežli mbuna) tak budou možná lovit mbuna. A určitě potěr mbuny bude požírán nějakým Haplochromine.


Obrázek

mělčiny a otevřené písky


Zajisté, tyto ryby mohou být mixovány a možná si dokonce na sebe zvyknou a budou mírumilovné, ale výsledné prostředí není v harmonii, všechny ryby budou přežívat a rozmnožovat se v dosti dlouhých periodách. Pouze Tanganyické cichlidy můžou opravdu vytvořit společenskou nádrž.

Vzpomeňte si, dvě základní překážky vytvoření společenské nádrže je agrese z (1) nedostatku jídla a (2) spory o teritorium. Tyto hranice jsou jednoduše odstranitelné u Tangynyické dispozice, jestliže se vytvoří správně. Na rozdíl od ostatních východních afrických cichlid, cichlidy z jezera Tanganika se drží striktně od jednotlivých lokalit. (Toto je poněkud hodně zjednodušené, ale platí pro všechny praktické cíle v akváriu). Několik populárních představitelů je okamžitě vyřazených z „komunity“, protože jsou kompatibilní pouze s několika vybranými kamarády v nádrži, pro důvody, které zde nebudou probírány. Toto zahrnuje Frontosa, Tropheus a Petrochromis.


Obrázek

skály a jeskyně


Různé lokality jsou jednoduše vytvořitelné v akváriu. V akváriu jsou tyto lokality redukovány (a zjednodušeny) na 4 primární místa: otevřená voda, skály a jeskyně, ulity a otevřený písek. Otevřenou vodu naplňují druhy jako Cyprichromis a Benthochromis. Skály a jeskyně jsou obecně lokality Lamprologu, Julidochsomis. Ulity jsou okupovány malými Lamprologusy a Telmatochromisema. Otevřený písek je místo pro prosívače písku Xenotilapia, Ectodini a Callochromis.

Je tu mnoho cest na vyplnění každého tohoto místa! Rozhodující jaké ryby mixovat je jeden z nejnapínavějších kroků při zakládání společenské nádrže, nechceme vám krást tuto radost. Nicméně chceme poskytnout několik specifických příkladů jak začít.75-gallon aquarium

Otevřená voda:
12 Cyprichromis leptosoma

Skály a jeskyně:
2 Eretmodus cyanostictus
2 Julidochromis ornatus
2 Chalinochromis brichardi

Ulity:
3 Lamprologus occelatus
2 Neolamprologus brevis

Otevřený písek:
6 Xenotilapia ochrygenys


135-gallon aquarium

Otevřená voda:
20 Cyp. sp. "leptosoma Jumbo"

Skály a jeskyně :
8 Tanganicodus irsacae
4 Julidochromis regani
2 Neolamprologus leleupi

Ulity:
3 Neolamprologus calliurus
5 Lamprologus meleagris

Otevřený písek:
8 Enantiopus melanogenys
4 Cyathopharynx furcifer


Doufám že diskuse poskytla nějakou pomoc pro porozumění, co je potřebné nastavit na úspěšnou Tanganickou společenskou nádrž. Vytvoření a organizování této komunity může být jedna z mnoha uspokojujících zkušeností v chovu ryb. Tanganyická společenská nádrž vyžaduje extra plánování a rozmysl, ale nakonec více odmění.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: xrewq
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/t ... ity_ii.php


pozn. admina:
První část tohoto článku bohužel nemáme. Omlouváme se všem čtenářům.
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Re: Tanganyická společenství : část II

Příspěvekod KOMOŇ » 17 srp 2013, 01:35

skvělý článek,trochu horší překlad,ale myslím,že tam významově vše odpovídá,jen občas je to češtinsky kostrbaté,ale dobře srozumitelné a není to článek na jazykovém servru,né? :-) ,chci říct líp nějak než nijak ,díky
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0


Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků