Vysoké dno

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Vysoké dno

Příspěvekod FontosR » 12 říj 2013, 11:50

Co říkáte na to, že se už i ve sladkovodních nádržích používá ve filtraci vysoké dno. Mořské akvaristice je to naprosto běžné, ale jak tak pozoruji už i ve sladké akvaristice se to začíná používat. Nebo aspoň pro mě je to novinka, vždycky se strašilo o tom jak bude písek hnít atd a ono to funguje. Nedávno jsem od jednoho opravdu zkušeného akvaristy dostal recept na vysoké dno. Zakládá takto jak nádrže sladkovodní převážně s cichilidami tak mořské akva. Tři vrstvy různě drceného zeolitu do výšky 13cm, překvapil tím i zkušené mořské vlky že zeolit ve velkém množství neudělá akva absolutně nic špatného, jak do té doby většina tvrdila.
http://www.youtube.com/watch?v=hxkg1Y7Gu3Y
Přílohy
4[1].jpg
4[1].jpg (39.69 KiB) Zobrazeno 3734 krát
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Re: Vysoké dno

Příspěvekod hr » 14 říj 2013, 13:21

To aqo v odkaze je čistě založená dizajnovka, které majitel jestli má v úmyslu řešit takovou podporu funkce biologické rovnováhy v nádrži, tak mu držím palce, protože až ty 5 cm čudly budou během dvou let dvakrát tak velké robustní ryby, tak to dno bude mít překopané jako pole řepy od divokých prasat.
Může potom každý den urovnávat vrstv,y jen tak aby bylo dno rovné, ale cílenou frakci zrnitostí už mu tam nepřebere ani popelka se svým týmem holubů.
V takových vrstvách se projevý vášeň dominantních samců výnášet písek od kamenů k čelním sklům a věř tomu že to budou řádné haldy.
Nevím které mořské vlky tímto modelem tento chovatel zaskočil, mě je model vysokých substrátů znám tak max v rostlinném aqu, ovšem u cichlid zeolit nezeolit je to dle mého blbost. Tohle si může dovolit tak maximálně v přepadovém filtru na způsob refugium, ne však přímo v nádrži u ryb s oblibou bagrujících.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Vysoké dno

Příspěvekod FontosR » 14 říj 2013, 15:15

Samozřejmě u cichlid má takto vysoké dno ve filtraci pod akva, jinak jak píšeš, by netrvalo dlouho a vypadalo by to jak měsíční krajina. Ale když takto zakládá moře tak dá na vrh vápencové valounky, aby mu ryby neryly dno a má vše přímo v nádrži. Zkušené staré vlky zaskočil hlavně tím že celou dobu tvrdily že zeolitu musí být určité množství, na určitou litráž. Jinak když se ho dá do akva více tak vznikne sterilní prostředí, on touto nádrží dokázal že to není pravda jede mu už několik měsíců naprosto v pohodě. Jěště foto celého akva :o jinak jsem to sem dal proto že už právě i ve sladké vodě se to začíná dost používat. Samozřejmě u tlamovců mimo nádrž.
Přílohy
N492.jpg
N492.jpg (24.48 KiB) Zobrazeno 3697 krát
N493.jpg
N493.jpg (63.46 KiB) Zobrazeno 3697 krát
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Re: Vysoké dno

Příspěvekod PIETRO » 14 říj 2013, 22:14

Zeolitové dno používám dlouho a moc dobře vím, co tato vulkanická hornina umí. Takže pro mne nic převratného :)
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Re: Vysoké dno

Příspěvekod hr » 18 říj 2013, 09:46

To se to tady trocghu domíchalo. Tak ať se nepletem vzájemně.
První odkaz na dizajnovou nádrž s tlamovci a vysooké dno je blbost.
Druhá věc vysoké dno z korálové drťě, písku nebo jejich kombinace v mořském aqa, které má zcela odlišný způsob života je nesrovnatelný.
A absolutně nesrovnatelný s použitím v refugium.
Nádrž kterou zde ukazuješ vypadá jako nějaká odchovna fragů s jednou rybkou. Něco jiného jsou nano reefy nebo velké mořské nádrže vše je potřeba individuálně přispůsobyt potřebám chovaných živočichů.
Co se zeolitu a jeho použití týká tak viz Pietrova zkušenost, nebo použití ve filtrech.
Použití zeolitu v mořské akvaristice je pravda prokázané, že se jedná o výborné filtrační medium, i když názory na jeho množstvý na objem vody nebo jeho výměna nebo pouze proplachování se podle názorů praktiků jejichž nádrže dobře fungují liší.
Proto bych zde vysoké zeolitové dno neuváděl jako nějaké obecně prospěšné řešení.
Pochybuju že Pietro má u vyktorek nebo jinde dno 10-12 cm vysoké. 8)
:5:
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Vysoké dno

Příspěvekod PIETRO » 18 říj 2013, 15:58

Dno u Afriky nelze tak praktikovat. Jelikož látky obsažené ve dně musí něco zpracovávat. Proto nádrže s jezerní Afrikou doporučuji vrstvu max 1-2,5 cm
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Re: Vysoké dno

Příspěvekod milhaus2 » 10 led 2014, 17:06

Asi budu trošku mimo téma - mám na dně říční písek "do 4mm zrna" ze stavebnin, nechal jsem ho trošku víc a fungovalo to docela dobře (od založení akva asi 5 měsíců). Jak rybky povyrostly, začaly si hloubit jamky v každé jeskyňce i u větších kamenů až na některá místa navršily haldy 12cm vysoké. Snad 10dní jsem zkoušel co dělat, aby nebyly rybky lekavé a nevybarvené - měl jsem za to, že se chovají divně proto, že jsem něco z osádky dal pryč a je jich prostě málo. Písek vypadal čistě, vodu jsem měnil častě a častěji, až postřehl samovolně unikající bublinu ze dna. Odsávaný písek pěkně smrděl, odebral jsem ho 70% a teď je chvíli všechno asi v pořádku. Před malawi jsem měl vždy silnou vrstvu dna, ale hrubého štěrku.
milhaus2
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 pro 2013, 14:59
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Re: Vysoké dno

Příspěvekod wladys » 10 led 2014, 18:41

U hrubého dna silná vrstva nevadí, tam se vzduch mezerama dostane, kdežto do jemného písku nemá šanci. Pak samozřejmě dno zahnívá, černá a smrdí. Takže rozhodně tenkou vrstvu do 1cm(max)
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0


Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron