Malátné ryby - NO2

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod Cichlidka » 30 říj 2013, 12:40

Cichlidka píše:Ahojte, prosím o radu. Akva (375l) mam od cca 1.10, použila som na "zabeh" sera biostarter, po cca 10 dňoch kontroly parametre ok, skúsila som vysadiť par prisavnikov - vsetko ok. Následne som vysadila 10 ks malých socolofiek a 10 cobaltiek. Vsetko sa zdalo ok, filter externý (molitan,vata,siporex) vykurene na 26, bez vzduchovania, vypust pekne čerí vodu. Dno - jemný piesok. Samozrejme ako inak - nemôžem mat šťastie, ryby dostali krupicku. Preliecila som ich costapurom. Včera som vymenila asi 1/3 vody, odkalila dno. Vecer sa mi rybky zdali take zvláštne (som zaciatocnik a tak sa mi ešte velmi veľa veci zdá zvláštnych), mali take akoby "trhané" mykavé pohyby. Pre istotu som zamerala hodnoty vody a jedna velka katastrofa! Vid na obrázku. Predtým boli všetky hodnoty v poriadku, takze som prestala kontrolovať každý den. Ihneď som vymenila ďalšiu cca 1/3 vody a pripravila som si ďalšiu cca 1/3 znova na dnešnú výmenu. Je tento postup v poriadku? Bojim sa aby sa to nezhorsilo, zatiaľ žiadny úhyn chvalabohu. Je to syndróm nového akva? Aj ked uz bolo vsetko v poriadku a pred chorobou rybkam nic nebolo? Nemám možnosť si od nikoho vziať "bordel" z akva. Mam ísť kúpiť nejaky toxivec alebo niečo? Ďakujem pekne za urgent radu.
Přílohy
image.jpg
image.jpg (27.72 KiB) Zobrazeno 2533 krát
Uživatelský avatar
Cichlidka
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 5
Registrován: 02 dub 2013, 23:00
Bydliště: Senec
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod wladys » 30 říj 2013, 13:37

To lecivo nejspíš vyhubilo nitrifikační bakterie. Nejlepší by bylo sehnat ten bordel ze zaběhlého filtru. Pokud tu možnost nemáš jak pises, kup aspoň nitrivec a po výměně aspoň 1/2 vody ho aplikuj, nejlépe přímo na filtrační material. Silne vzduchuj a vodu denně měř. V případě potreby menit raději tu polovinu. Třetina je málo.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod Cichlidka » 30 říj 2013, 14:09

Ďakujem velmi pekne. Idem na to!
Uživatelský avatar
Cichlidka
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 5
Registrován: 02 dub 2013, 23:00
Bydliště: Senec
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod Cichlidka » 31 říj 2013, 09:40

wladys píše:To lecivo nejspíš vyhubilo nitrifikační bakterie. Nejlepší by bylo sehnat ten bordel ze zaběhlého filtru. Pokud tu možnost nemáš jak pises, kup aspoň nitrivec a po výměně aspoň 1/2 vody ho aplikuj, nejlépe přímo na filtrační material. Silne vzduchuj a vodu denně měř. V případě potreby menit raději tu polovinu. Třetina je málo.


Vsetko vykonané, do rana zmizol biely povlak z akva (z nitrivec-u), hodnoty su o niečo lepšie, ale stále velmi vysoké. Mam dnes opäť meniť časť vody, alebo je to kvôli pridaniu nitrivec nevhodne? Kúpila som aj toxivec (pre istotu) neviem ci ho použiť alebo nie. Alebo mam dnes opäť pridať nitrivec? Ryby stále nakŕmiť? Ďakujem pekne :?
Uživatelský avatar
Cichlidka
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 5
Registrován: 02 dub 2013, 23:00
Bydliště: Senec
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod wladys » 31 říj 2013, 09:57

Pokud jsou hodnoty lepší, ryby se chovají normálně, tak to zatím nech. Vzduchuj a hlídej to. Kdyby se ryby začaly chovat divně a nebo se hodnoty zhoršily, tak pak nezbude nic jiného, než k výměně přistoupit. Jestli se dají oba přípravky míchat netuším, nikdy jsem oba do akva nedával.
Pokud se proces nitrifikace rozběhne, měly by klesat dusitany a pomalu stoupat dusičnany......pak budeš mít vyhráno. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod Cichlidka » 04 lis 2013, 16:54

Chcela by som poprosiť o radu - nitrivec som naliala 31.10, po 5 dňoch su hladiny no2 a no3 takmer rovnaké. Ryby zatiaľ "ok". Co mam teda spravit, aby som ich dala na pôvodnú takmer nulovú hladinu? Mam vodu meniť ci práve naopak radšej nemeniť, resp. kedy uvidim, ci ten nitrivec zabral a no2 a 3 začnú klesať? Ked vodu vymieňam, nenarúšam tým práve tu tvorbu nitrif.bakterii? Ďakujem.
Uživatelský avatar
Cichlidka
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 5
Registrován: 02 dub 2013, 23:00
Bydliště: Senec
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod wladys » 04 lis 2013, 21:46

Vodu samozřejmě vyměň. Klidně půlku nádrže. Filtr nečistit a po výměně můžeš zase aplikovat nitrivec, jestli ti zbyl. NO2 by mělo postupně klesat na nulu. Nebude to tak rychlé, jako kdyby si nalila do akva živé bakterie ze zajetého filtru, ale pokles by měl pomalu, ale jistě nastat. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malátné ryby - NO2

Příspěvekod Cichlidka » 17 lis 2013, 20:45

Chalani zabudla som napisat, voda uz je dlhšie ok, vaše rady pomohli, dúfam, ze uz nebudú problémy :D ďakujem ešte raz :o
Uživatelský avatar
Cichlidka
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 5
Registrován: 02 dub 2013, 23:00
Bydliště: Senec
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Předchozí

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků