Realizační plán africké nádrže

Diskuze o všem možném co se do jiných sekcí nehodí!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod Jespe » 01 úno 2015, 16:02

Dobrý den,

akvaristice se věnuji už několik let, ale potřebného prostoru pro splněný sen se mi dostaví až koncem tohoto roku, kdy se budeme stěhovat do nového bytu. Akvárium by mělo mít rozměr 280x60x60cm, což objemově znamená cca 1000 litrů, a váhu bych tedy odhadoval kolem 1400kg. Co se pak biotopu týče, nejspíš to bude Tanganika v čele s "Frontosami" (Cyphotilapia Gibberosa). A protože mám rád věci dopředu promyšlené, vše potřebné již plánuji teď.

Byl bych velice rád, kdyby mi dal někdo zkušený pár rad do začátku, poopravil mou úvahu či cokoliv potvrdil/vyvrátil/doplnil. Začnu tedy s hrubým popisem mé představy a postupu.

Zde nákresy:
Nákres obr.č.1
Nákres obr.č.2

1) Výběr bytu - zřejmě bude vůči potřebné nosnosti lepší, ne-li nutné, poohlédnout se po panelovém bytu.
2) Povolání statika.
3) Výběr místa - co nejblíže nosné zdi.
4) Podlaha/parkety - důkladně změřit rovnost podlahy.
5) Stavba podstavce - zřejmě něco z varianty tvárnic Ytong/Porfix, rozestavení viz. obrázky výše.
6) Lepení akvária - zde s výpomocí zkušených lidí.
7) Filtr a osvětlení - u tohoto bodu bych potřeboval poradit! U filtrace bych se chtěl obejít bez spádového filtru.

Myslíte, že bude třeba váhu ještě nějak roznést, nebo by teoreticky mohl stačit jen ten podstavec z tvárnic na podlaze? Případně jak to vyřešit?

Máte ještě nějaké tipy či názory?


Předem děkuji
Uživatelský avatar
Jespe
uživatel webu
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 bře 2008, 13:49
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 19

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod vit.sirucek » 01 úno 2015, 20:14

Za sebe bych přehodnotil výšku podstavce, kvůli údržbě. Jestli tedy nejste smířený s tím, že budete čistit z něčeho nebo neměříte přes 2 m. :)
vit.sirucek
uživatel webu
 
Příspěvky: 44
Obrázky: 0
Registrován: 25 říj 2010, 11:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod miran » 01 úno 2015, 20:56

Jak píše Víťa podstavec snížit,stačí 60cm.sápat se někde přes hranu nádrže aby jsi to vyčistil taky není dobréJá mám v jednom pokoji 4000L,je to v přízemí,mám to postavené kolem zdí,můžeš si pozvat 14 100kilových chlapů na návštěvu a postavit je klidně doprostřed pokoje.Každopádně poschodí určitě hraje roli při nosnosti stropu,čím výše tím je to horší :3:,ale i tak by neměl být problém. Jinak tak velká nádrž by se měla lepit na místě,ono manipulovat s tak dlouhou nádrží není sranda a nedovedu si představit jak se točíte na schodišti nebo v pokoji.Filtraci do takového letadla bych volil vlepení filtračních komor na oba konce nádrže+čerpadla.Co se týče vyrovnání nádrže s deskou stojanu,určitě podložit extrudovaným polystyrénem 5cm v OBI.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod Jespe » 02 úno 2015, 08:51

Ano, ta výška podstavce je opravdu trochu "nad míru", ale chtěl jsem, aby bylo akvárium vidět co nejlépe ve stoje, nikoliv v sedě. Ale je pravda, že skrze údržbu by to byla práce navíc - popřemýšlím nad tím, děkuji. :)

S lepením na místě samozřejmě počítám, jinak si to představit nedokážu. :) Filtrační komory a čerpadla: tím doporučujete přepadovou/spádovou filtraci? Jo, a na ten stojan z tvárnic položit polystyren a akva, nebo mezi stojan a polystyren ještě nějakou desku - případně z jakého materiálu?

A myslíte si, že zmiňovaný stojan z tvárnic mohu normálně stavit na podlaze, nebo byste ho postavili ještě na nějaké ploše, která by víc roznesla váhu? Např. na tlusté skleněné desce o velikosti dna akvária.
Naposledy upravil Jespe dne 02 úno 2015, 10:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jespe
uživatel webu
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 bře 2008, 13:49
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 19

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod charvis » 02 úno 2015, 10:13

Ahoj, mám stojan 90 a akva 70 výšku a obsluhuju v pohodě to z plastový stoličky. Taky jsem nechtěl ležet u koukání na ryby. Rozmysli jak chceš využít prostor v podstavci. Ty komůrky jsou hrozně malý a nepraktický na manipulaci. Moje akva má 205cm a má Ytong na krajích a pod zadní stěnou, vepředu je jeden 25 cm sloup uprostřed. Přes to je ocelová traverza.
Dole mám odpad a přívod vody + přepadový filtr. Ty rozvody bych se snažil tam nacpat taky, ať nemusíš tahat hadice daleko po bytě. Jinak to budeš mít parádní nádrž :D
charvis
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 06 kvě 2010, 10:37

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod Jespe » 02 úno 2015, 11:12

Přesně tak nějak jsem si to představoval - manipulace na nějaké lavičce/stoličce, tak uvidíme. Jinak pravda, že ty komory jsou asi nepraktické - chtěl jsem mít jen co největší jistotu, že bude akva dostatečně jištěné a tu nosnost co nejvíce rozprostřít. :)

Horlivě ale přemýšlím nad co nejefektivnějším pozadím. Po zkušenostech s manuální výrobou už se mi s tím piplat opravdu nechce a suverénně nejhezčí jsou pozadí Back To Nature, jenže dávat za pozadí 30 000,- je fakt hodně. :? Jejich krásu ale můžete obdivovat např. v nádrži canarta zde. Našel jsem ještě nějakou alternativu v podobě značky Ekol, kde jsou ceny dostupnější, ale těžko říct, jak to vypadá naživo (zda to nebude působit moc uměle a jestli je mezi pozadím a sklem prostor pro filtrační "pěnu").
Uživatelský avatar
Jespe
uživatel webu
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 bře 2008, 13:49
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 19

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod charvis » 02 úno 2015, 11:24

www.umeleskaly.cz
Taky už se mi nechtělo do takhle velky nadrže plácat se s polystyrenem. Trochu jsem si to musel dorovnávat a dolaďovat sám při montáži,což mi zabralo asi 2 odpoledne, ale jinak jsem spokojenej.
charvis
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 06 kvě 2010, 10:37

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod vit.sirucek » 02 úno 2015, 11:35

Já jsem vyzdil jen sloupy z ytong 20,15,15,20 přímo na beton na hurdiskovém stropu a "plovoucí" podlahu udělal okolo na tom mám kuchyňskou pracovní desku a polystyren. Myslím, že Miran tím myslel filtr vlepit do nádrže. Řešení když nechcete přepad. Pak je ještě možnost filtr na bázi spojených nádob nebo komerční kanistrový. Já ale nevidím důvod, proč se bát přepadového filtru, když je dobře vymyšlený, nic se nestane. Filtr uvnitř akva ubere dost místa, spojené nádoby zaberou místo vedle akva a externí kanistr bude proti samovýrobě raketa + drahé média, protože bude mít malý objem. :) Vodu, odpad, elektriku u zděného stojanu vidím jako samozřejmost, když už to dělám...Ale nevím, jak moc to bude reálné v bytě asi bude dost záležet na umístění akva. Nedovedu si představit, jak někdo táhne rozvod přes půl bytu.
vit.sirucek
uživatel webu
 
Příspěvky: 44
Obrázky: 0
Registrován: 25 říj 2010, 11:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod rhymes » 02 úno 2015, 11:59

charvis píše:http://www.umeleskaly.cz
Taky už se mi nechtělo do takhle velky nadrže plácat se s polystyrenem. Trochu jsem si to musel dorovnávat a dolaďovat sám při montáži,což mi zabralo asi 2 odpoledne, ale jinak jsem spokojenej.



taky vřele doporučuju www.umeleskaly.cz
Koukni ke mě na fotky a uvidíš - délka 160 cm a komplet mě to stálo 3000,-, což je už hodně velkej rozdíl oproti BTN
S pánem je i dobrá komunikace a na ceně se dohodnete ...
Uživatelský avatar
rhymes
častý přispívatel
 
Příspěvky: 253
Obrázky: 44
Registrován: 23 říj 2008, 16:27
Bydliště: Broumy, okr. Beroun
Kolik let děláte akvaristiku?: 5

Re: Realizační plán africké nádrže

Příspěvekod Jespe » 02 úno 2015, 13:00

Přepadového filtru se nebojím, ale jednak jsem se chtěl vyhnout dalším zátěžím (skrze nosnost) a také pak nemám s jeho stavbou žádné zkušenosti. :( Jak by měl mít zhruba velký objem? Nádrž cca 1000 litrů.

Jinak ty pozadí na "umeleskaly.cz" vypadá opravdu jako nejvhodnější varianta, děkuji! Myslíte, že je možno pozadí vyrobit tak, aby byl prostor mezi pozadím a sklem - k tomuto účelu?
Uživatelský avatar
Jespe
uživatel webu
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 bře 2008, 13:49
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 19

Další

Zpět na Mimo jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron