Výroba liahne pre žiabronôžky (Artemia salina)

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba liahne pre žiabronôžky (Artemia salina)

Příspěvekod canart » 20 čer 2005, 21:22

Výroba liahne pre žiabronôžky (Artemia salina)


Drobný kôrovec, žiabronôžka soľná (Artemia salina) je obľúbené živé (ale aj mrazené) krmivo pre mnohé druhy akváriových rýb. Mnohí chovatelia afrických cichlíd využívajú čerstvo vyliahnuté naupliá artemií na kŕmenie mladých rýb po rozplávaní alebo po opustení matkiných úst. Keďže k dispozícii sú iba vajíčka artemií, je potrebné zabezpeči? vhodné podmienky, aby sa vyliahol čo najväčší počet nauplií. K tomu slúžia tzv. liahne artemií. Existuje množstvo rôznych konštrukcií, z ktorých som sa snažil vybrať tie najlepšie vlastnosti - vysokú liahnivos?, nízku starostlivos? a náklady.



obr. 0

Obrázek


obr. 1

Obrázek



Na samotnú výrobu liahne som použil klasickú PET fľašu o objeme 1,5 l. Použil som 2 rovnaké fľaše. Samozrejme je možné použi? fľašu s akýmkoľvek objemom. Odporúčam však hneď pri výbere hľadať fľašu, ktorá má hornú tretinu smerom k hrdlu nejakým spôsobom vrúbkovanú, nie hladkú. Má to význam pri získavaní vyliahnutých artemií z fľaše, kedy sa pri s?ahovaní nauplií prázdne obaly vajíčok, prípadne nevyliahnuté vajíčka, zachytávajú na vrúbkoch steny fľaše a nemiešajú sa s vyliahnutými naupliami. Z jednej fľaše odrežeme dno hneď na spodu. Táto fľaša bude slúži? ako vlastná liaheň. Z druhej fľaše odrežeme spodnú čas? do výšky asi 10 cm. Táto čas? bude slúži? ako podstavec, do ktorého zasadíme liaheň hrdlom dolu. Z tejto druhej fľaše odrežeme ešte hornú tretinu fľaše s hrdlom, čím vznikne lievik. Táto čas? bude slúži?, ako kryt liahne proti striekaniu slanej vody. Jednotlivé diely vidno na obr. 1.



obr. 2

Obrázek



obr.3

Obrázek



obr. 4

Obrázek



Do vrchnáku vyvŕtame 2 otvory (Obr. 2), ktorých priemer prispôsobíme klasickej plastovej hadičke, ktorá sa používa napr. na rozvod vzduchu do akvárií. Otvory vyvŕtame o niečo menšie, aby cez ne hadičky iba tesne prešli. Nebude potom treba nič utesňovať. Do oboch dier prevlečieme hadičky. Jedna bude slúži? na prívod vzduchu. Je možné nechať hadičku bez akéhokoľvek ukončenia, ale podľa mojich skúseností je lepšie použi? čo najmenší vzduchovací kamienok (Obr. 3). Ja som použil taký, ako sa používa v obyčajných molitanových filtroch poháňaných vzduchom. Použitie vzduchovacieho kameňa má výhodu v tom, že zabráni vnikaniu vajíčok a artemií do tejto hadičky pri vypnutí vzduchovania (pri odsávaní vyliahnutých artemií). Kameň umiestnime tesne pri vrchnáku. Do druhej dierky navlečieme rovnakú hadičku, ktorej vyústenie bude tesne pri vrchnáku (Obr. 4). Táto hadička bude slúži? na odsatie vyliahnutých nauplií artemií.

Máme pripravenú fľašu s vrchnákom, ktorý na ňu naskrutkujeme. Zoberieme odrezanú spodnú čas? fľaše a tesne pri dne urobíme dva otvory (Obr. 5), aby ním pohodlne prešli hadičky, ktoré sme upevnili do vrchnáku (Obr. 6). Otočíme fľašu hore dnom a posadíme do odrezanej spodnej časti fľaše, ktorá slúži ako podstavec liahne. Zároveň prevlečieme hadičky cez otvory v tejto časti zvnútra smerom von. Na hadičky je možné pripoji? malé ventily. Ja som však uzavretie hadičiek volil prostredníctvom obyčajného štipca na prádlo. Jednu hadičku, na ktorej je vzduchovací kameň, napojíme na vzduchovací kompresor. Druhú hadičku s voľným koncom uzavrieme ventilčekom alebo, ako ja, zalomíme a zaistíme štipcom na prádlo. Takto je liaheň pripravená na naliatie roztoku a liahnutie (Obr. 7). Aby voda nevytiekla cez hadičky, stačí ich zachyti? prostredníctvom háčika z drôtu na okraj liahne (Obr. 8).



obr. 5

Obrázek



obr. 6

Obrázek



obr. 7

Obrázek



Do fľaše nalejeme 1 l vlažnej vody (ja som si urobil na fľaši rysku, aby som nemusel stále odmeriavať vodu) a nasypeme kopcovitú čajovú lyžičku kuchynskej soli (Obr. 8). Ja používam morskú soľ, ktorú bežne dostať v potravinách. Pustíme vzduchovanie, aby bola voda aktívne miešaná a keď sa rozpustí soľ, nasypeme vajíčka artemií (Obr. 9, 10, 11). Ich množstvo závisí od počtu kŕmených rýb a treba si uvedomi?, že vajíčka sú veľmi malé a teda napr. 1/2 čajovej lyžičky vajíčok bude značné množstvo nauplií artemií.



obr. 8

Obrázek



obr. 9

Obrázek



obr. 10

Obrázek



obr. 11

Obrázek



LIAHNUTIE

Pre liahnutie nie je potrebné robi? žiadne ďalšie úpravy podmienok, i keď teplota nad 25 °C je vhodná. Ja liahnem artemie úspešne i pri nižších teplotách. Úspešnos? liahnutia však závisí najmä na kvalite vajíčok. Pri silnom vzduchovaní sa prvé artemie začnú liahnu? asi po 20 hodinách, takže na druhý deň môžme začať skrmovať artemie. Zastavíme vzduchovanie (tu je vhodné mať na hadičke pripojený spätný ventil, ktorý zabráni spätnému toku vody z fľaše do kompresora alebo jednoducho odpojíme hadičku od kompresora a háčikom si ju zavesíme na okraj liahne) a počkáme asi 10 min., kým vyliahnuté artemie klesnú ku dnu a prázdne vajíčka vyplávajú na hladinu alebo sa zachytia na stene fľaše, práve na vyššie spomínaných vrúbkoch. Potom uvoľníme štipec (ventil) na druhej hadičke a cez veľmi jemnú tkaninu precedíme čas? obsahu liahne nad prázdnym pohárom. Na tkanine uvidíme ružovooranžovú hmotu, čo sú vyliahnuté artemie. Po prvom cedení sa spolu s artemiami na tkaninu zväčša dostanú aj prázdne obaly vajíčok. Snažíme sa, aby sme odsali čo najmenej vajíčok, ktoré by po skonzumovaní mláďatám mohli spôsobi? problémy s trávením, prípadne ich úhyn. Ja som však nikdy takéto problémy nepozoroval a mláďatá väčšinou prázdne vajíčka vypľúvajú.

Ak sme scedili dostatočné množstvo artemií, odsatú vodu vylejeme spä? do liahne, vyfúkneme vodu z hadičky, ktorou sme sceďovali artemie, zaistíme ventilom (štipcom), pustíme vzduchovanie a pri ďalšom kŕmení postup opakujeme. Takto sa dajú z jedného liahnutia získavať artemie asi 3 dni, podľa častosti kŕmenia. Nemá význam skrmovať staršie artemie, pretože pre mladé rybky je najvhodnejšie používať čerstvo vyliahnuté artemie. Čím sú artemie staršie, tým majú nižšiu výživovú hodnotu. Po scedení poslednej dávky artemií fľašu vypláchneme čistou vodou a môžeme si zarobi? čerstvý roztok. Teoreticky by sa dal použi? pôvodný roztok znova, ale väčšinou už býva čiastočne zakalený. Pri cene soli sa príliš neoplatí šetri? a je lepšie zarobi? roztok čerstvý. Artemie sa liahnu lepšie. Niektorí chovatelia dokonca uvádzajú, že čerstvá voda s vyšším obsahom chlóru zlepšuje liahnivos? vajíčok. Na koniec praktická rada: Ak chceme mať pravidelný prísun čerstvých artemií, je dobré si vyrobi? niekoľko takýchto liahní a plni? ich napr. s rozmedzím 2 dní.

Copyright © 2005 Robert Toman

Originál článku najdete na webu AQUAWORLD v sekci "Urob si sám"
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Akvam@n » 08 úno 2006, 21:05

Vyrobyl jsem si to,a je to perfektní.
Uživatelský avatar
Akvam@n
podezřelý uživatel
 
Příspěvky: 102
Registrován: 03 úno 2006, 15:12

Příspěvekod Vlastomenn » 01 zář 2010, 23:38

Artemia liaheň video navod :o

http://www.youtube.com/watch?v=7uNkHPuGaqo
Uživatelský avatar
Vlastomenn
častý přispívatel
 
Příspěvky: 321
Obrázky: 37
Registrován: 21 kvě 2008, 19:37
Bydliště: Martin-Slovensko

Příspěvekod Taroto » 02 zář 2010, 13:33

no jenže ně ty artemky vždycky chcípnou :o( zkoušel jsem to už asi 3x a stejně nic. Je nutný je mít na slunném místě nebo stačí šero?
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Vlastomenn » 02 zář 2010, 17:07

viem ze jeden chovatel to mal vzdy blizko okna.ono ich treba do 2-3 dni skrmit.
Uživatelský avatar
Vlastomenn
častý přispívatel
 
Příspěvky: 321
Obrázky: 37
Registrován: 21 kvě 2008, 19:37
Bydliště: Martin-Slovensko

Příspěvekod Karlos » 03 zář 2010, 12:49

Taroto píše:no jenže ně ty artemky vždycky chcípnou :o( zkoušel jsem to už asi 3x a stejně nic. Je nutný je mít na slunném místě nebo stačí šero?


Taroto, když ti artemky chcípnou jak píšeš tak zřejmě před tím musely být živé...? Je třeba dát do té vody kde se mají líhnout potřebné množství soli NaCl a je lepší násadu umístit poblíž okna a sampzřejmě vzduchovat. Dělám to tak vlastně nepřetržitě celý rok a vždy jsou pěkně vylíhlé. Momentálně jsem přešel na artemku odněkud z Ruska a ta se mi jeví ještě lepší než ta z USA.
Uživatelský avatar
Karlos
uživatel webu
 
Příspěvky: 31
Obrázky: 1
Registrován: 20 led 2009, 22:52
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvekod Vlastomenn » 03 zář 2010, 13:14

da sa tak odchovat artemia aj do dospelosti?ak ano ako dlho to trva?skusil by som krmit dospele ryby.
Uživatelský avatar
Vlastomenn
častý přispívatel
 
Příspěvky: 321
Obrázky: 37
Registrován: 21 kvě 2008, 19:37
Bydliště: Martin-Slovensko

Re: Výroba liahne pre žiabronôžky (Artemia salina)

Příspěvekod hopi » 11 úno 2015, 22:28

zdravim.mam spravenu liahen podla teba.nejak sa mi nedari liahnut.neviem cim to je.mozno tym ze znacne mnozstvo vajicok sa mi usadi okolo rsp pod vzduchovacim kamenom.mam ho uplne dole vo vrchnaku.nizsie uz nejde.moze to byt kamen urazu?mam to zapnute viac nez 24 hodin a nic.mozno zopar jedincov.mam este cakat?rozbehne sa to a zacnu sa liahnut?bol by som rad keby niekto poradi.mam poter cichlidiek a chcel by som ich s tym krmit.dakujem
hopi
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 20 črc 2014, 09:55
Kolik let děláte akvaristiku?: 2

Re: Výroba liahne pre žiabronôžky (Artemia salina)

Příspěvekod miran » 12 úno 2015, 11:28

Tenhle systém je na výrobu až moc složíty :mrgreen: zakladní nádobu mám udělanou stejně,ale vzduchovací kámen mám použitý jen jako těžítko.Je připevněn na hadičku gumičkou ne nasazen jako normálně,a vložím ho zvrchu přes okraj a není až na dno.Všeobecně se doporučuje nepoužívat ke vzduchování artemie vzduchovací kamen.Na obsah téhle nádoby dávám 1polévkovou lžíci kuchyňské soli+špetku jedlé sody.teplota musí být kolem 26°C.To je pro výrobu.Co je,ale taky důležité jsou samotné vajíčka artemie,nejlepe skladovat někde v chladu v ledničce,dobře uzavřené a násada nesmí být stará,je třeba při kupování sledovat expirační dobu. :5:
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron