AkvaTanganyika 405L

Prezentace vašich akvárií včetně fotografií a hlasovací ankety. Možnost přidat i vlastní prezentaci.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak se Vám líbí toto akvárium?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

AkvaTanganyika 405L

Příspěvekod Martin Novák » 06 bře 2006, 22:22

[align=center]Martin Novák - AkvaTanganyika 405L

Obrázek[/align]

E-mail: admin@akvamalawi.com

ICQ: 323396568


TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozměry:
1350 x 600 x 500 mm (délka x výška x hloubka)

Sklo:
12 mm Float

Objem:
405 litrů

Stojan:
[align=justify]kovový svařovaný stojan černé barvy o rozměru 1100 x 500 x 500 mm. Jelikož je plocha menší, než plocha dna akvária, musel jsem ho upravit, aby akvárium po naplnění nepropadlo stojanem. Navrch stojanu jsem umístil prkna 40mm o rozměru základny nádrže + polystyrén 40 mm.[/align]

Filtrace:
[align=justify]Prvním stupněm jsou dva interní filtry - Power head UniStar 300-1(8W, 500 l/h, 0,7 m) a vnitřní ponorný filtr Resun SP-1800L (18W, 1000l/h, 1,2 m). které zajiš?ují dokonalou mechanickou filtraci. V náplni Resun filtru je jemná vata a jemný molitan. V náplni Power head je jemnější biomolitan. Každotýdenní čištění filtračních materiálů zajiš?uje stálou efektivitu a výkon filtrů. Druhým stupněm je biologická filtrace. Vedle akvária mám postavený, vlastnoručně vyrobený, velkoobjemový biofiltr. Jedná se o menší nádrž o rozměrech 500 x 370 x 295 mm a objemu cca. 50 litrů. Uvnitř nádrže jsou vlepené přepážky z 6 mm skla o šířce 70 mm, které vytváří komory filtru. Celkem má filtr 6 komor. První je "očistná" - zbavuje vodu mechanicky nečistot, druhá až pátá jsou "biologické" - zbavují vodu dusíkatých látek a poslední šestá komora je "zpětná" - vrací vodu čerpadlem zpět do akvária. V náplni první komory je jemný biomolitan (PU pěna) TM 30. V dalších jsou pak také biomolitany TM 20 a keramické válečky. V posledním stupni je tedy čerpadlo Resun SP-600, 5 W, 250 l/h (reálný průtok 150 l/h), na kterém je jemný molitan. Nasávání do filtru je řešeno na principu spojených nádob. Akvárium a filtr je spojen odvzdušněnou trubkou (průměr 50 mm), která vyrovná hladinu ve filtru na úroveň akvária. Práce čerpadla tedy zajistí stálý přítok do filtru. Vývod je zajištěn zahradnickou hadicí, která končí až na druhém konci akvária, aby docházelo ke koloběhu vody. Údržba a čištění filtrů je snadné a na čas velice nenáročné. První komoru odsávám, stejně jako písek, každý týden. Další komory pro biofiltraci čistím vodou z akvária jednou za 4 - 6 měsíců. Díky první "očistné" komoře jsou další komory bez nečistot a vydrží aktivní několik měsíců. Také nízký průtok filtrem zajiš?uje pomalé znečiš?ovaní.[/align]

Filtrační médium:

Polyuretanové pěny od firmy Eurofoam, s. r. o.
290 x 75 x 200 mm = Filtren TM 30 (TM 23190) - 1 ks
290 x 75 x 300 mm = Filtren TM 20 (TM 23280) - 3 ks

[align=justify]Celkový objem biofiltračně aktivní pěny je u mého filtru cca. 20 litrů. Hladina dusíkatých látek je na minimální úrovni. Filtr pracuje bezvadně a nemůžu ho vynachválit. Kombinace vnitřní mechanické a vnější biologické filtrace je opravdu dokonalá.

Pěny lze snadno objednat přes internet (adresa výše). Jednání je velice solidní a dodací lhůta je do 14 dnů. Cena se pohybuje u klasických tvarů (krychle, kvádr) kolem 19Kč za dm3 bez DPH + poštovné do 2 Kg 124 Kč. Více informací přímo na stránkách výrobce.[/align]

Osvětlení:
1 x Narva Oceanic Colour 120 cm (36W) a 1 x Resun Aqua-Glo 120 cm (36W). Světelný interval je nastaven přes spínací hodiny na 10 hodin a to od 10:00 do 20:00.

Kryt:
[align=justify]Celé akvárium i s biofiltrem je skováno v krytu, který jsem si stavěl vlastními silami. Nechal jsem si u specializované firmy nařezat desky laminátové dřevotřísky o síle 18 mm ve stylu Javor a stavbu jsme realizovali spolu s kamarádem. Po sešroubování všech komponentů se kryt přenesl, aby zakryl akvárium. Vidět je pouze čelní strana.[/align]

Pozadí:
[align=justify]Pozadí do akvária jsem se rozhodl udělat co nejvěrohodnější. Už jsem nechtěl tuto záležitost řešit tapetami či polystyrenem za akváriem a rozhodl se tedy pro 3D polyuretanové pozadí. Výroba je sice těžší, pracnější a dražší, ale výsledek je mnohonásobně lepší. Jelikož to nebylo mé první pozadí z PU pěny, tak s tím při výrobě nebylo moc potíží. Pro všechny případě jsem pozadí vyrobil mobilní, aby se dalo v případě nouze či nutnosti vyndat. Nechtěl jsem pěnu nanášet rovnou do akvária, tak jsem použil zvláštní sklo, na kterém je celé pozadí vyrobeno. Cena mého pozadí i s boky se vyšplhala k 1500 Kč.[/align]

Vyhřívání:
1 x topné těleso nastavené na 26°C

Vzduchování:
nepoužívám

Vnitřní zařízení:
Jelikož se jedná o tanganyické akvárium, tak nedílnou součástí jsou samozřejmě z velké části kameny. Jedná se patrně o znělec. Celková váha kamenů je 50 Kg. Po dovezení z přírody byly řádně očištěny a převařeny. Na dno akvária padnul jemný křemičitý písek o hrubosti zrn 0,3 - 1,2 mm. Ten jsem už kupoval v akvaristice pytel po 3 Kg - celkem tedy 21 Kg písku. Pro zpestření prostředí jsem do akvária umístil i menší kořen. Vodní flóra je zastoupena pouze rostlinou Anubias var. nana - celkem jedna sazenice. Zbylý prostor využívají ryby pro plavání.

Rostliny:
Anubias var. nana

Ryby:
Altolamprologus calvus "Black" F2 - (7ks)
Cyphotilapia gibberosa "Chaitika" F2 - (3ks)
Cyprichromis leptosoma "Utinta Fluorescent" F2 - (20ks)
Callochromis macrops "Ndole Red" F2 - (8ks)

Krmení:
Sera Granu Meat, Patentky, Artemie

Ostatní:
[align=justify]Toto akvárium je původně mé malawi: AkvaMalawi 405L. Nyní tedy nepatrně předělané na tanganyiku.[/align]

[align=justify]Voda v nádrži je pro mne to nejdůležitější. Je to základ akvaristiky a pro kvalitní chov je nutností kvalitní voda. Péče o mou vodu je každotýdenní záležitost. Měním 60 - 90 litrů za den odstátou a již upravenou vodu. Novou vodu upravuji hydrogenuhličitanem sodným (NaHCO3 - jedlá soda) v poměru 2 g/10 litrů a chloridem sodným (NaCl - kuchyňská sůl) v poměru 2 g/10 litrů. Tady bych ovšem chtěl upozornit čtenáře na skutečnost, že nelze použít stejné poměry úpravy vody pro vlastní účely, protože se odvíjejí od základní vody z vodovodního řadu! Nám teče voda z Flájí o hodnotách - pH 7, UT 4 a NO3 20 mg/l. Ovlivňování vody chce zkoušet a vodu měřit dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.[/align]

Chemismus vody:

pH 7,5 - 8,5
UT 6 - 8
NO3 20 - 30 mg/l
NO2 0 mg/l
Teplota 25 - 26 °C

FOTOGRAFIE:
Fotografie k nádrži najdete v Osobní galerii
Naposledy upravil Martin Novák dne 22 srp 2007, 18:46, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod memeo » 06 bře 2006, 22:35

Martine,je to paráda.Dávám VÝBORNÉ ;)
Ať se ti daří.................
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod Marek1115 » 07 bře 2006, 00:43

Parada...Libi se mi to.......az potvurky vyrostou, bude to jeste lepsi ::s31::
Uživatelský avatar
Marek1115
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Obrázky: 25
Registrován: 23 lis 2005, 18:45
Bydliště: Jesenice/Praha

Příspěvekod Martin Novák » 07 bře 2006, 00:51

Marek1115 píše:az potvurky vyrostou, bude to jeste lepsi ::s31::


To souhlasím! Už se těším na 20cm gibberosy! :-) ale to si ještě počkám. Navíc se osádka ryb bude ještě rozrůstat. Tohle jsou první vlaštovky...
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 07 bře 2006, 09:18

Mas to super Martin. Tiez sa tesim na frontosy ked vyrastu!
Nech sa im dari !!!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod jonathane » 07 bře 2006, 09:25

Martine ať Ti rostou.........
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Bob » 07 bře 2006, 10:11

Mas to velmi pekne :24: To pozadie vyzera coraz lepsie :D Calvusom som uz tiez mal a su to krasne ryby. Ras sa k nim urcite vratim :D
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod canart » 07 bře 2006, 10:21

Super!!!! Dalsi :D

Martin, ake ryby este planujes?
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Martin Novák » 07 bře 2006, 10:25

canart píše:Martin, ake ryby este planujes?

Ještě k nim přidám Radimovo Cyprichromis leptosoma "Utinta" 15 - 20Ks. Jsou to krásně barevné ryby a hlavně žijou aktivně u hladiny a ostaní mé ryby u dna. Pak to bude asi vše. 25 ryb je tak akorát. Když vezmu v úvahu, že za pár let budou mít všechny 10cm, tak je to maximum.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 07 bře 2006, 10:32

canarte :D jak na běžícím páse, viď?

Tak Martine, ať ti plavou :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Další

Zpět na Vaše nádrže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků