Zásadní požadavky na zdraví ryb

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Zásadní požadavky na zdraví ryb

Příspěvekod Rafal Izdebski » 06 črc 2006, 09:07

Zásadní požadavky na zdraví ryb


Koloběh dusíku

Udržovat koloběh dusíku je možná nejdůležitější faktor pro zdraví a prosperitu ryb. Koloběh dusíku zahrnuje tři hlavní typy baktérií, dvě z nich jsou aerobní (potřebují kyslík) a jedna je anaerobní (nepotřebuje kyslík).

První typ baktérií, Nitrosomas, získávají energii z oxidace amoniaku NH3 (amoniak NH4+ ve vodě) na nitrit NO2-. Druhý druh baktérií, Nitrospira, získávají energii oxidací nitritu na nitrát NO3-. Amoniak a nitrit jsou pro ryby velmi toxické, kdy i vytvořené malé množství může mít smrtící efekt. Je to jedna z nejdůležitějších baktérií, která přetváří nitrity na méně toxické nitráty.

Nyní velice stručně. Toto je koloběh dusíku v akváriu, kde nitráty musí být ředěny výměnou vody; ale toto není kompletní koloběh dusíku, protože v přírodě anaerobní baktérie berou nitráty a přeměňují je na nitrity, ty se pak přemění na amoniak a nakonec se změní na dusík.
Některé typy baktérií a další formy života, jako sinice, fixují vzdušný dusík (přijímají vzdušný dusík a soustřeďují ho v sobě). Tyto baktérie a živé formy života by byli případně zkonzumovány ostatními organismy v potravním řetězci a eventuálně snědeny rybami pro start v novém koloběhu.

V nově založeném akváriu nejsou oba druhy aerobní baktérie obsaženy a potřebují čas, aby se vytvořily jejich kolonie. Amoniak z exkrementů ryb a žáber, jako odpadní produkt, nemůže být přeměněn na nitrit a následně na mnohem méně toxický nitrát. Toto je problém mnoha chovatelů, kteří čelí problémům jak udržet rybu na živu, odrazují se a opouštějí naprosto tento koníček.

pH

pH ukazuje koncentraci kyselin a zásad v roztoku. PH v akváriu ovlivňuje hlavně množství kyseliny uhličité a stupeň uhličitanové tvrdosti ve vodě. Ostatní látky, jako humusové kyseliny, rovněž hrají roli v pH. Rozsah pH je mezi 0-14. Pod 7 je kyselá, nad 7 je zásaditá.

Mnoho ryb vyžaduje specifické pH, které se nachází v jejich přírodním nalezišti. Ačkoli v těchto dnech mnoho ryb vyžaduje stejné pH (obvykle pH 7), protože jsou zplozeny v zajetí. Tedy mnohem důležitější pro rybí zdraví není tak moc hodnota pH, ale spíše změny pH. Obzvláště rychlé změny, které mohou mít na ryby zhoubný efekt.

Chovatelé většinou často mění pH aniž si to uvědomují. A to, když dávají nové ryby z prodejny, nebo když vykonávají výměnu vody.

GH a KH

Celková tvrdost (GH) odkazuje na celkové množství minerálních solí ve vodě. Voda s GH
0-4dH je velmi měkká, zatímco voda s GH 20dH a více je velice tvrdá.

Uhličitanová tvrdost (KH) odkazuje na množství uhličitanů a hydrogen uhličitanů ve vodě. KH je důležitá v akváriích, protože může ovlivnit pH stejně tak i množství CO2. KH má stejné měřítko jako GH.

Jak GH, tak i KH, jsou důležitým faktorem zdraví ryb a stejně tak i pH. Stabilní GH a KH jsou důležité. Stejně důležité je udržet hodnoty jako v jejich přírodním stanovišti. Ještě jednou, s mnoha a mnoha rybami zplozenými doma, se stává méně důležité udržet hodnoty GH a KH jako v přírodě.

Rozpuštěné organické sloučeniny

Kromě amoniaku, které ryby vyměšují, je v akváriu mnoho dalších toxických látek a postupně se v průběhu času hromadí. Tyto jedy mohou vstoupit do akvária v krmení, chemických přísadách a dokonce i z vodovodu, nebo mohou být vedlejším produktem rybího metabolismu. Sloučeniny jako anti-metabolita (látky zabraňující zažívání), jedy, barviva, hormony, mohou mít všechny vážný efekt na zdraví ryb, růst a dlouhověkost.

Tyto látky mohou být odstraněny pouze výměnou vody a mohou se v přeplněné nádrži rychle vytvářet, nebo obsahuje-li nádrž velké ryby.

Teplota

Teplota v mnoha akváriích je okolo 78°F (25,56 °C ). Některé ryby mají rády mírně studenější vodu, některé mírně teplejší vodu, ale nejdůležitější faktor pro všechny ryby je stabilita. Kolísavá teplota vody může stresovat ryby až k nemoci a parazitní infekci.


Autor: Rafal Izdebski © MalawiMayhem.com
Přeložil: Jan Smejkal (xrewq)
Zdroj: http://www.malawimayhem.com/articles_nitrogen.shtml
Rafal Izdebski
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2006, 08:59

Příspěvekod Paldo » 07 črc 2006, 17:03

Tie odborné výrazy asi nebola sranda prekladať, že? Ale podarilo sa ti to skvele! článok je tiež super, nakope väčšina potrebných informácií, to sa mi páči :24:
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod xrewq » 07 črc 2006, 17:29

Díky za pochvalu tvůj článek je také super. :)
Uživatelský avatar
xrewq
častý přispívatel
 
Příspěvky: 298
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 20:46
Bydliště: Dolní Čermná (okr. Ústí nad Orlicí)


Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron