Aulonocara saulosi

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Aulonocara saulosi

Příspěvekod Marc Elieson » 02 zář 2006, 13:30

Aulonocara saulosi


Od ostatných „peacock“ 1) cichlíd možno druh Aulonocara saulosi ľahko odlíši? podľa hlavy v tvare projektilu. Sú známe dva varianty A. saulosi: jedna populácia bola nájdená a popísaná pri osadách Fort Maguire a Makanjila (juhovýchodné pobrežie - Malawi) a ďalšia pochádza z okolia ostrova Likoma a osady Lumbaulo (severovýchodné pobrežie - Mozambik). Ryby z populácie z juhovýchodu majú modrú hlavu, naproti tomu ryby skupiny zo severovýchodu (viď obrázky) majú hlavu do zelena. Druhý menovaný variant bol priliehavo nazvaný "Emerald Face" 2). A. saulosi má jasne sfarbenú aj oblas? za hlavou.


Obrázek


Samci dorastajú do dĺžky 12.5cm, samice len asi do 10cm. Vo voľnej prírode obýva A. saulosi prechodné zóny rozprestierajúce sa medzi skalnatými oblastiami a otvorenými piesčinami. Miesta vertikálneho výskytu sa líšia v závislosti od lokalít, ale mali by by? v rozmedzí 2 až 30 metrov. Na chov týchto cichlíd postačuje akvárium s hrubozrnným pieskom a pár skalkami na vytvorenie úkrytov pre poter a nosiace samice.

A. saulosi je africká cichlida s miernym temperamentom a nemala by by? preto chovaná spolu s príliš temperamentnými alebo bojovnými rybami (ako napr. ryby skupiny „Mbuna“ 3)). Vhodnými druhmi do spoločného akvária s A. saulosi sú ryby rodov Copadichromis, Lethrinops, Nyassachromis, a iné „peacock“ cichlidy, pričom treba vyberať druhy, u ktorých nie je riziko vzájomného kríženia.


Obrázek


Všetky známe druhy rodu Aulonocara sa prevažne živia drobnými živočíchmi žijúcimi v horných vrstvách piesku a usadenín. V akváriu však ochotne prijímajú komerčne pripravovanú potravu, ako vločkové, granulované, či mrazené krmivá.

1) „páv“ - týmto názvom sa označujú hlavne ryby rodu Aulonocara, niekedy aj príbuzné rody ako Lethrinops, Alticorpus, …

2) „Smaragdová tvár“

3) Mbuna - názov skupiny endemitných rodov cichlíd z Malawi prebraný z jazyka domorodcov. V preklade znamená niečo ako „skaly obývajúce ryby“. Ide o haplochromidné druhy cichlíd žijúce v skalnatých biotopoch popri pobreží jazera živiace sa z prevažnej časti riasami a zooplanktónom.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a_saulosi.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod MilaKH » 02 zář 2006, 20:39

Díky za tyhlety super články!!
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora


Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron