Aulonocara steveni "Mbamba Bay"

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Aulonocara steveni "Mbamba Bay"

Příspěvekod Marc Elieson » 02 zář 2006, 13:31

Aulonocara steveni "Mbamba Bay"


Aulonocara steveni, patriaca do Aulonocara stuartgranti komplexu, bola nedávno popísaná ako samostatný druh. Tento konkrétny variant sa vyskytuje v oblasti Mbamba Bay, pobrežie Tanzánie. A. steveni je cichlida preferujúca skalnaté oblasti, zdržiava sa v prechodnej zóne rozpriestierajúcej sa medzi skalnatými oblas?ami a otvorenými piesčinami. Nedospelé jedince a samice tohto druhu sú samotárske, prípadne pri vyššej hustote výskytu tvoria malé skupinky. V takýchto skupinkách je niekedy možné vidie? i dospelé vyfarbené samce, ale častejšie sa dajú pozorovať osamote strážiac svoje vyhradené teritórium.


Obrázek


Samce majú žlto sfarbené telo so žiarivo modrou hlavou, samice sú hnedé. V závislosti od nálady sa môžu po bokoch tela tak u samíc ako i u samcov vyskytovať tmavšie vertikálne pásy. Na priloženom obrázku je vidno samca z odchytu, importovaného Russom Utslerom. A. steveni patrí medzi menšie „peacock“ 1) cichlidy, dosahujúc maximálnu dĺžku tela len okolo 10cm. Samice bývajú o niečo menšie ako samce. Tento variant je vzhľadom veľmi podobný variantu A. steveni "Usisya -Flavescent", ale na rozdiel od neho nemá čiernu farbu na brušných plutvách a análnej plutve.

Druhy A. stuartgranti komplexu sú známe dvojfarebným mozaikovým vzorom na chvostových plutvách. Všimnite si modré a žlté čiarky na chvoste jedinca na obrázku.

A. steveni "Mbamba Bay" je podobne ako iné druhy rodu Aulonocara mikro-predátor. Živý sa bezstavovcami vyskytujúcimi sa vo vrchných vrstvách piesku a nánosov. V zajatí ochotne prijíma granulované, vločkové a mrazené krmivo, ktoré je možné príležitostne dopĺňať živými žiabronôžkami soľnými, drobnými kôrovcami či dafniami. Nemali by by? chované v jednej nádrži spolu s veľmi agresívnymi či aktívnymi druhmi, ako napr. ryby rodu Pseudotropheus. Temperamentné druhy môžu spôsobi? neúplné vyfarbenie týchto miernych cichlíd a spomali? ich vývoj.

1) „páv“ - týmto názvom sa označujú hlavne ryby rodu Aulonocara, niekedy aj príbuzné rody ako Lethrinops, Alticorpus, …


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a_mbambabay.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků