Aulonocara stuartgranti "Chipoka"

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Aulonocara stuartgranti "Chipoka"

Příspěvekod Marc Elieson » 02 zář 2006, 13:32

Aulonocara stuartgranti "Chipoka"


Aulonocara stuartgranti "Chipoka" je exportovaná pod názvami "Sunshine Peacock" 1) alebo "Orange Peacock" 2). Vyskytuje sa v okolí skalnatých ostrovov Chidunga pri osade Chipoka. Je veľmi blízka príbuzná variantu "Yellow Regal Peaock" 3), ktorý sa vyskytuje pri neďalekých ostrovoch Maleri. Oba varianty sa radia do Aulonocara stuartgranti komplexu, avšak Konings tieto dva varianty A. stuartgranti oddeľuje od ostatných a nazýva ich Aulonocara sp. "stuartgranti Maleri". Aj keď sa od ostatných stuartgranti druhov nelíšia ničím výnimočným, Konings verí, že ide o samostatné druhy, pretože nejestvujú prechodné populácie medzi populáciami Mbenji a Maleri alebo medzi populáciami Mumbo a Fort Maguire.


Obrázek


Ako všetky druhy rodu Aulonocara, je aj A. stuartgranti "Chipoka" mikro-predátor. Na nájdenie koristi využíva rozšírené póry na čeľustiach, pomocou ktorých je schopná vnímať nepatrné pohyby v usadeninách. Takisto má aj miernu povahu a najlepšie je, keď sa chová spolu s inými málo temperamentnými cichlidami, ako sú napr. ryby skupiny „Utaka“ 4), či iné „peacock“ cichlidy.


Obrázek


A. stuartgranti "Chipoka" je obľúbená hlavne pre jej nádherné oranžové, miestami načervenalé sfarbenie. Vďaka tomuto sfarbeniu, odlišujúcemu sa od ostatných „peacock“ cichlíd so žltým telom a modrou hlavou, bola A. stuartgranti "Chipoka" predmetom iniciatívnych odchovných programov v Nemecku. Výberom populácií s bohatším zastúpením červenej farby boli za posledných desať rokov vyšľachtené dva varianty - Aulonocara sp. "German Red" 5) a Aulonocara sp. "Rubescens" (alebo Rubin Red) 6). Pomenovanie týchto dvoch variant nebolo legitímne, pretože nejde o nové „druhy“. V skutočnosti pre oba platí klasifikácia A. stuartgranti "Chipoka". Nové názvy sa medzi akvaristami úspešne udomácnili pravdepodobne preto, že im pomáhajú pri objednávaní a zaobstarávaní červených variantov, bez ohľadu na to, že ide o pseudo klasifikáciu.

1) slnečná „peacock“ cichlida. „peacock“ = „páv“ - týmto názvom sa označujú hlavne ryby rodu Aulonocara, niekedy aj príbuzné rody ako Lethrinops, Alticorpus, …

2) oranžová „peacock“ cichlida

3) žltá kráľovská „peacock“ cichlida

4) názvom „Utaka“ sa označujú ryby rodu Copadichromis (niektorí autori – napr. Konings – sem zahŕňajú aj niektoré druhy iných rodov – napr. Nyassachromis). Ide o ryby žijúce vo voľnej vode živiace sa prevažne zooplanktónom. Viac info (angl.) : http://malawicichlids.com/mw01018.htm

5) nemecká červená

6) rubínová, rubínová červená


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a_chipoka.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron