Aulonocara stuartgranti "Ngara Flametail"

Podskupina článku obsahující profily jednotlivých ryb afrických jezer

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Aulonocara stuartgranti "Ngara Flametail"

Příspěvekod Marc Elieson » 02 zář 2006, 16:02

Aulonocara stuartgranti "Ngara Flametail"


A. stuartgranti "Ngara Flametail" je asi jednou z najkrajšie sfarbených rýb spomedzi „peacock“ 1) cichlíd. Tento variant A. stuartgranti sa vyskytuje neďaleko osady Mdoka, Malawi. Dospelé jedince dosahujú dĺžku 7,5-12cm. Samce sú žiarivo kovovo-modré, s oranžovými/červenými vzormi začínajúcimi za hlavou a siahajúcimi po koniec chvostovej plutvy. Samice sú tmavo hnedo-sivé. Ešte predtým, ako samce dosiahnu dospelos? a svoje typické sfarbenie, sú žlto-hnedé. Najskôr sa mení farba na hlave, pyskoch a skrelách. Ich jedinou nevýhodou je, že svoje plné dospelecké vyfarbenie dosahujú ako jedny z najpomalších. (A samozrejme, vyfarbujú sa len samce).


Obrázek


Samce od Ngara sú charakteristické ohňovo-červenou2) farbou, zatiaľ čo jedince pochádzajúce od Mdoka majú červenkasto-oranžové vzory. Každý jedinec A. s. "Ngara Flametail", bez ohľadu na to, či pochádza od Ngara, alebo Mdoka, je v zmysle zastúpenia a sýtosti červenej a oranžovej jedinečný. Niekedy červená/oranžová siaha len do polovice tela, inokedy zasahuje až po hlavu. Krajšie jedince majú samozrejme väčšie zastúpenie týchto farieb.


Obrázek


Tento druh, podobne ako väčšina ostatných „peacock“ cichlíd, je nenáročný. Inými slovami, je veľmi mierny, majúc tendenciu ignorovať väčšinu ostatných rýb, a je málokedy objektom agresie iných rýb. Takisto sa dobre prispôsobuje rôznym typom zriadenia nádrže, či už ide o nádrže so štrkovým dnom, pieskom, skalami, alebo rastlinné akvárium. Ochotne prijíma väčšinu bežnej potravy (ako napr. mrazená, vločková, granule, či živá potrava). Pred kŕmením granulami je ich treba najskôr namoči?. Vo voľnej prírode sa druhy rodu Aulonocara živia planktónom a bezstavovcami. Odporúčam kŕmi? ich vločkovým krmivom na báze Spiruliny s občasným pridávaním mrazenej potravy.


1) „páv“ - týmto názvom sa označujú hlavne ryby rodu Aulonocara, niekedy aj príbuzné rody ako Lethrinops, Alticorpus, …

2) v pôvodnom texte sa spomína požiarnická (hasičská) červená - neviem, či to niekto u nás takto používa


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/a_ngara.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na Profily ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron