Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 3] Stolek

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 3] Stolek

Příspěvekod Waldik » 02 lis 2006, 12:20

Kapitola 3 : STOLEK


Příprava
Nejdůležitější při výrobě stolu je samozřejmě materiál. Nebudu psát o výhodách a nevýhodách dřevotřísky jako materiálu pro akvarijní stolek, to ví určitě každý. Chtěl bych stůl z masivního dřeva, ale cena by byla velmi vysoká. Zvolil jsem laminovanou dřevotřísku o síle 18mm v dekoru Buk 383. Bohužel jsem dřevo nakoupil v OBI s tím, že není problém nařezat jakýkoli rozměr i v síle 12mm. Když jsem poté dělal kryt a osvětlení a šel do OBI pro dřevo, řekli mi, že 12mm nemají a mít nebudou, jelikož se to málo prodává. Takže jsem sháněl kde se dalo. Nakonec jsem našel malého truhláře a ten mi zajistil 12mm lamino dřevotřísku v dekoru buku, která je ale Buk 371, takže je trochu jiný než stolek. Ale pokud o tom člověk neví, tak si rozdílu nevšimne. Proto doporučuji si nejprve najít někoho kdo Vám vše hned nařeže, abyste nemuseli používat dva různé dekory.

Během přípravy stolku jsem diskutoval se znalými lidmi zda mi dřevotříska akvárium udrží. Hmotnost samotného skla je něco přes 130kg, dalších 500kg má voda. Dále kamení a technika, celková váha může být asi 700kg. Nádrž stojí v rohu místnosti panelového bytu ve čtvrtém patře. Když jsem si byl jist, že mi akvárium nepropadne do nižších pater, mohl jsem realizovat svou představu (viz. Obrázek č. 54 a 55).


Obrázek

Obrázek č. 54 - Nákres stolku


Obrázek

Obrázek č. 55 - Model ve 3D Studiu Max


Po nákupu materiálu se mohlo začít stavět (viz. Obrázek č. 56).

Obrázek

Obrázek č. 56 - Materiál


Ještě před stavbou jsem si nažehlil hrany na desky, které nejsou k sobě spojeny (viz. Obrázek č. 57). Zvolil jsem hrany klasické. Vhodnější jsou hrany ABS, ale ty se hůře shánějí.


Obrázek

Obrázek č. 57 - Nažehlování hran


Hrany byly nažehleny a mohlo se začít s realizací. Nejvíce byla potřebná vrtačka, přímočará pila, ruční mini bruska, stolařské stahováky a drobné nářadí jako kleště, šroubováky, imbusy atp. (viz. Obrázek č. 58).


Obrázek

Obrázek č. 58 - Nářadí


Začali jsme vrtáním děr pro šroubky (viz. Obrázek č. 59). Používal jsem šroubky Konfirmaty (viz. Obrázek č. 60). Tyto šroubky se používají při sešroubovávání dřevotřísky. Z počátku jsem je nemohl nikde sehnat. Bohužel jsem pak koupil v OBI za 30kč / 10ks dvě balení a pak jsem našel malé železářství, kde měli deset kusů za 5kč. Důležité je vyvrtat díry přesně v polovině desky v místě kde chceme dřevotřísku přišroubovat a hlavně kolmo. K tomu jsem používal malý stojan pro vrtačku.


Obrázek

Obrázek č. 59 - Dělník na plný úvazek - moje Martinka


Obrázek

Obrázek č. 60 - Šroubky konfirmaty


Nejprve jsem sešrouboval dolní desku s vnitřními (viz. Obrázek č. 61). Následovalo sestavení celé vnitřní kostry stolu (viz. Obrázek č. 62). A nakonec přišroubování desky horní (viz. Obrázek č. 63 a 64).


Obrázek

Obrázek č. 61 První část stolu


Obrázek

Obrázek č. 62 Vnitřní kostra stolu


Obrázek

Obrázek č. 63 Zadní strana


Obrázek

Obrázek č. 64 Přední strana


Každou desku, kterou jsem šrouboval jsem nejprve přetřel silným lepidlem na dřevotřísku, abych docílil pevnějšího spojení desek. Pokud jsem lepil desku na desku, která byla hladká (potažená laminem), tak jsem hladký povrch lehce zdrsnil smirkovým papírem. Po slepení a sešroubování horní a dolní desky a vnitřní kostry to vypadalo následovně (viz. Obrázek č. 65).


Obrázek

Obrázek č. 65 - Ještě bez dvířek


Poličku jsem chtěl vyřešit nějak jinak než s použitím klasických kovových válečků, které stejně časem vypadávají (nevím jak se tomu přesně říká). Náhodou jsem v našem hobby obchodě našel tyto plastové držáky. Jsou geniálně jednoduché a velmi vhodné pro uložení poličky (viz. Obrázek č. 66).


Obrázek

Obrázek č. 66 - Šikovné držáky poličky


Následovalo připevnění dvířek skříně. Jelikož jsem neměl vhodný sukovník do dřevotřísky, musel jsem výrobu nechat na místním truhláři za cenu 10kč. Na dvířka jsem chtěl nějaké hezké úchytky a našel jsem tyhle (viz. Obrázek č. 67). Cena byla trojnásobná oproti běžným úchytkám, ale tyhle se mi velmi líbily.


Obrázek

Obrázek č. 67 - Úchytky dvířek


Jak mi přátelé doporučili, vyztužil jsem stolek uvnitř skříněk kovovými výztuhami ve tvaru písmene L. Jde o šestnáct kusů plechu hrubého 4mm později natřeného bílou barvou, které mi dodala budoucí tchýně, za což jí ještě jednou děkuji (viz. Obrázek č. 68).


Obrázek

Obrázek č. 68 - Vyztužení plechy a panty dvířek


Do levé části stolu jsem umístil externí filtr TetraTec Ex 1200, který mi zakoupila přítelkyně, za což děkuji i jí. Mám zde vyvedenu jednu prodlužovaní šňůru abych mohl filtr lehce odpojit při odnesení do koupelny při čistění. Vpravo nahoře mám vypínač pro vypnutí veškeré elektriky v akváriu. Například vzduchování se nevypne, neboť do nádrže jde jen vzduch a nikoli elektřina (viz. Obrázek č. 69).


Obrázek

Obrázek č. 69 - Uvnitř skříňky


Před položením akvária na stolek jsem dal pod stůl obyčejný polystyrén o síle 10mm a na horní desku stolu (pod sklo akvária) jsem dal molitan (běžná karimatka za 50kč), aby vahou akvárium neprasklo, pokud by se objevila pod sklem malá nečistota (viz. Obrázek č. 70).


Obrázek

Obrázek č. 70 - Polystyrén pod stolek a karimatky pod akvárium


Aby nerušila pohled na akvárium horní deska stolu, molitan a dno, přilepil jsem na horní desku stolu lištu širokou 7cm (viz. Obrázek č. 71 a 72).


Obrázek

Obrázek č. 71 - Lepení ohraničení


Obrázek

Obrázek č. 72 - Schnutí lepidla u ohraničení


Celý stolek jak vypadá dnes je vidět na následujícím obrázku (viz. Obrázek č. 73).

Obrázek

Obrázek č. 73 - Celý stolek dnes


Shrnutí výroby stolku:
Stolek stojí pevně bez hnutí dva měsíce a nezpozoroval jsem žádné problémy. Jedinou výtku bych měl na použité nažehlovací hrany, které jsem použil klasické místo hran ABS, které by měly být odolné vodě a lépe vypadají. Další věcí je možnost stůl po složení natřít voděodolným lakem (například lak na lodě firmy Balakryl). Já to ale nedělal.

Náklady na stolek:
Dřevotříska z OBI stála 1600kč
nažehlovací hrany 100kč
šroubky 70kč
lepidlo70kč
úchytky 300kč
panty na dvířka 170kč
držáky poličky 20kč
lišta 90kč
Celkem cca: 2500kč

Text i Foto: Bc. Libor Valíček © 2006
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod mikro » 02 lis 2006, 12:54

Ja se dockal, dekujiiiii moc, pekne clanky vsechny ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Kruan » 15 pro 2006, 14:59

no mas to vymakane...
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Balky » 06 led 2007, 19:08

co je to za filter co tam mas? :)
Uživatelský avatar
Balky
uživatel webu
 
Příspěvky: 89
Obrázky: 15
Registrován: 06 pro 2006, 18:01
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod wladys » 06 led 2007, 20:32

....řekl bych,že TETRA Tec EX1200... :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

.

Příspěvekod Karl » 06 led 2007, 22:07

Jo ,je to on,taky ho mám.
Uživatelský avatar
Karl
uživatel webu
 
Příspěvky: 70
Obrázky: 23
Registrován: 29 pro 2006, 23:54
Bydliště: Prachatice

Příspěvekod Drahoš » 20 úno 2007, 14:30

Ahoj chtěl jsem se jenom zeptat, zrovna si také zakládám akva a dělám si vlastní stůl.Vážně to udrží jenom ty kousky plechu?
Uživatelský avatar
Drahoš
uživatel webu
 
Příspěvky: 67
Obrázky: 17
Registrován: 29 led 2007, 22:55
Bydliště: Náměšť na Hané

Příspěvekod Hugo » 20 úno 2007, 20:44

Pre lepší pocit je možné v železiarstve kúpiť takéto ohnuté profily rôznej hrúbky a dĺžky. Ja som ich použil pri stolíku pod jedno menšie akva.
Hugo
uživatel webu
 
Příspěvky: 84
Obrázky: 5
Registrován: 11 kvě 2006, 19:34
Bydliště: Prešov


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník