Přípravky a léčiva pro akvaristiku

Podskupina článků pojednávající obecně o akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Přípravky a léčiva pro akvaristiku

Příspěvekod Radim Zídek » 02 srp 2005, 17:30

PŘÍPRAVKY A LÉČIVA PRO AKVARISTIKU


Akvarijní léčiva a přípravky pro úpravu vody jsou stále velmi diskutované témata, spousta akvaristů začátečníků, ale i zkušených chovatelů si v některých situacích neví rady a těžko určuje příznaky chorob či plísní a následnou léčbu. V tomto článku se pokusím popsat přípravky několika renomovaných firem s jejichž přípravky mám velmi dobré zkušenosti a mohu je doporučit.

1. Přípravky pro akvaristiku firmy eSHa

eSHa 2000
Pro tropické a okrasné ryby. Potlačuje a léčí více než 18 onemocnění
Použití přípravku je velmi jednoduché a lze použít též k prevenci a dezinfekci.

Obrázek

Oblasti použití:
Primární a druhotná plísňová onemocnění, bakteriální infekce sliznic, léčení vnějších poranění, proti parazitickým kožním a žábrovým červům, parazitální infekce, ochrana sliznic. Vzhledem k širokému spektru účinku a dobré snášenlivosti jde o jeden z nepostradatelných prostředků.

eSHa PROTALON – 707
Potlačuje rychle a efektivně všechny druhy řas v sladkovodních akváriích. Je to jeden z nejznámějších a nejúčinnějších prostředků.

Obrázek

Oblasti použití:
Tento kombinovaný preparát úspěšně potlačuje nitkovité řasy,modré řasy, zelené řasy, vousaté řasy, mazlavé řasy, vznášející se řasy, hnědé řasy a vodní květ. Jakékoliv nebezpečí špatného použití nebo nepříznivých efektů je vyloučeno.

eSHa EXIT
Pro tropické a okrasné ryby. Proti všem známým druhům “krupičky“

Obrázek

Oblasti použití:
Exit se především vyznačuje výborným účinkem proti Ichthyophthirius, ale také proti Oodinium, a Importichthyo. Může se používat v kombinaci s eSHa – 2000 a má pak velmi rychlý léčivý účinek proti Oodiniu. Tento přípravek snáší i velmi citlivé ryby!!!!

eSHa HEXAMITA
Pro terčovce a cichlidy

Obrázek

Oblasti použití:
Léčí děrovou nemoc (Octomitus) u terčovců a jiných cichlid. Jako prevence u nově zakoupených rybek. Je možno kombinovat s přípravkem Exit.
Indikace: Hexamita, Octomitus, onemocnění terčovců, děrová nemoc. Možnými symptomy jsou snížená žravost ryb, snížené reakce a skvrnitá kůže. Obraz onemocnění pokračuje vytvořením vločkovité vaty na čele, načež následuje vytvoření kráterových děr, které se rychle vyvíjejí.

eSHa OPTIMA
Prostředek pro úpravu vody obsahující složky pro TROPICKOU VODU se stopovými prvky, minerálními látkami a vitamíny pro ryby tropických a chladných vod.

Obrázek

Oblasti použití:
Vaše ryby získají optimální kondici a obzvláštní odolnost proti onemocnění a parazitům. Prostředek podporuje rekonvalescenci po onemocnění nebo poranění. Obsahuje přírodní povzbuzující látky. Po výměně vody a přidání přípravku OPTIMA se často pozoruje spontánní párování a tření.

eSHa GASTROPEX
Ničí všechny šneky v akváriu a není potřeba vyměňovat vodu v akváriu!!!

Obrázek

Oblasti použití:
GASTROPEX potlačuje vedle šneků i infuzórie, vodní zákal (bakterie) a nezmary (hydra). Též použití jako prevence po umístění vodních rostlin do akvária pro zamezení bouřlivého množení mikroorganismů.

eSHa MINAROLL
Přípravek dodává stopové prvky a vitamíny do sladkovodních i mořských akvárií.

Obrázek

Oblasti použití:
Při akutních i chronických onemocněních, při stresu nebo k podpoře hojivých pochodů, při velké spotřebě a rychlému růstu, k vyrovnání deficitu a zvýšení odolnosti ( obranné schopnosti buněk ), ale též k obohacení výživy. Dobré hospodaření s vitamíny zvyšuje přirozenou odolnost a zlepšuje kondici živočichů.

eSHa PRO – PHYLL
Živiny a hnojivo pro sladkovodní rostlinstvo.

Obrázek

Oblasti použití:
Zlepšuje růst rostlin ve sladkovodních akváriích, pro rychlé vytvoření zelených listů, nové výsadby a péči o okrasnou flóru.. Používá se při špatném růstu rostlin, nedostatku listové zeleně ( chlorofylu ), bledničce, osliznutí listů a pro rozvoj nově zasazených rostlin, pro plný vývin listů a k prevenci projevů zeslábnutí rostlin.

eSHa AQUA QUICK TEST
25 regeneračních papírků, které změří pět významných hodnot najednou.
Tyto hodnoty jsou: pH, KH ( uhličitanová tvrdost ), GH ( celková tvrdost ), NO2 ( dusitany ), NO3 ( dusičnany )
Použití přípravku je velmi rychlé, jednoduché a spolehlivé.

Obrázek


2. Přípravky pro akvaristiku firmy SERA

Sera FISHTAMIN
Je tekutý preparát pro sladkovodní a mořské ryby.

Obrázek

Oblast použití:
Rybám dodává nezbytné vitamíny, které v běžných krmivech chybějí. Fishtamin se dávkuje každý týden 3-5 kapek na krmivo, nechá se krátce vstřebat a ihned se zkrmuje.

Sera ACTIVANT
Tabletový vitamínový přípravek s obsahem stopových prvků.

Obrázek

Oblast použití:
Příznivě působí na vybarvení ryb, podporuje tření ryb, u sumcovitých ryb má velmi příznivý vliv na schopnost rozmnožovat se v pravidelných intervalech. Ryby jsou schopny přijímat účinné látky kůží a žábrami, ale mohou tablety rovněž požírat. Activant rovněž slouží k zvýšení odolnosti a vitality, vybarvení a jako prevence proti růstovým vadám potěru.

Sera NITRIVEC
Je speciální směs několika bakteriálních kultur, které zabezpečují ve velmi krátkém čase vznik a optimální tvorbu mikroorganismů měnících škodlivé nitriny na užitkové nitráty.

Obrázek

Oblast použití:
SERA Nitrivec zabezpečuje funkční oběh dusíku ve sladkovodních akváriích již po 24 hodinách od aplikace. Přidáním přípravku do vypraného filtru, nebo do nových filtračních zařízení zajistíme okamžitou biologickou aktivaci a docílíme optimálních výkonů filtračních systémů. Po použití léčiv umožní tento přípravek opětovný vznik biologické rovnováhy v akváriích a stabilizuje je.

Sera MORENA
Rašelinný výluh

Obrázek

Oblast použití:
Tento přípravek obsahuje stopové prvky, huminové kyseliny a upravuje vodu tak, aby skladbou rozpuštěných látek odpovídala mnoha druhům ryb původem z tropických oblastí.

Sera AQUATAN
Je vhodným přípravkem pro transport ryb, minimalizuje ztráty akvarijních ryb během transportu, působí ochranným účinkem i proti stresově, stabilizuje a ochraňuje kožní sliz, okamžitě váže kovy, neutralizuje rozpuštěné soli a agresivní chlór obsažený ve vodovodní vodě.

Obrázek

Sera ECTOPUR

Oblast použití:
Je preparát likvidující ektoparazity a plísňová onemocnění, je vhodným přípravkem pro transport ryb zejména Tanganyiky a Malawi, minimalizuje ztráty akvarijních ryb během transportu.
SERA Ectopur zvyšuje účinnost veškerých léčiv SERA a vstřebávání léků do pokožky a urychlení jejich působení.

Obrázek

AKTIVNÍ UHLÍ
Je vysoce účinné filtrační médium.

Obrázek

Oblast použití:
Absorbuje rychle a spolehlivě všechny škodlivé látky, neovlivňuje pH ve vodě, je vhodným přípravkem pro transport ryb.
POZOR: PŘI POUŽITÍ AKTIVNÍHO UHLÍ SE NESMĚJÍ POUŽÍVAT ŽÁDNÁ LÉČIVA, JINAK SE ÚČINNOST TĚCHTO PŘÍPRAVKŮ ANULUJE.

Sera COSTAPUR
Je léčebný prostředek, který ničí onemocnění typu Ichthyophthirium ( krupička, kožovec ), typu Costia, typu Chilonodella ( kožní a žáberní parazité ) u sladkovodních a mořských živočichů.
Tento přípravek je možné kombinovat i s jinými přípravky SERA.

Obrázek

Sera MYCOPUR
Je léčebný prostředek proti plísňovým onemocněním typu Saprolegnia a Achlya a dále kožním, žáberním červům napadající sladkovodní ryby. Působí rovněž preventivně proti plísním jiker a vykuleného potěru.
Tento přípravek je možné kombinovat i s jinými přípravky SERA.

Obrázek

Sera BAKTOPUR
Je léčebný prostředek k ničení nežádoucích bakterií napadajících ryby ve sladkovodním akváriu, příznaky bakteriálního onemocnění jsou velmi rozmanité, např. šedobílé skvrny na těle, krvavě podlitá místa na kůži, popraskané a rozpadající se ploutve, odstávající šupiny, vystouplé oči, šedavý povlak na tlamce a jeho okolí, atd. Chování rybek bývá netypické, obvykle se neklidně vlní u dna nebo se strnule pohybují v rozích akvária či u hladiny.

Obrázek

Zvýšení účinnosti SERA Bactopuru dosáhneme přidáním SERA Ectopuru.

Sera BACTOPUR DIRECT
Je léčebný prostředek ( tablety ) proti onemocnění vnitřními bakteriemi u sladkovodních ryb. Příznaky bakteriálního onemocnění jsou velmi rozmanité, projevují se nadmutím břicha, odstáváním šupin, houpavými pohyby, vodnatelností břišní dutiny, vypouklýma očima.
Tento přípravek je možné kombinovat i s jinými přípravky SERA.

Obrázek


3. Jiné přípravky pro akvaristiku

ENTIZOL
Tento přípravek se používá proti parazitickým bičíkovcům rodu Spironucleus, Hexamita, Piscinoodinium atd.( střevní potíže, nitkovité výkaly )

Obrázek

Oblast použití a dávkování:
V případě tablet 250 mg se používá jedna tableta na 62.5 litru vody. V případě 500 mg tablety připadá tableta na 125 litru vody. Koupel trvá 3 - 5 dnu. Jedna akvaristka použila podobné dávkováni, avšak mírně modifikované na léčbu nemocného ancistruse - použila 1,5 tablety 250 mg na 60 l první den a druhy den jednu tabletu. Po 4 dnech odkalila nádrž a část vody vyměnila. Po týdnu postup zopakovala. Ancistrus se zcela uzdravil. Dávkovaní tedy je ověřeno akvarijní praxí Existuje i jiné dávkovaní a to 3 tablety po 250 mg aktivní látky na 100 l akvarijní vody a druhá dávka 2 tablet na 100 l vody po 24 hodinách od první dávky. Špatně se rozpouští a rostliny jej snáší vcelku dobře. Toxicita na ryby je velmi malá. Aktivní látka se vstřebává žábrami do krevního řečiště.

KUCHYŃSKÁ A REGENERAČNÍ SŮL
Tyto přípravky se používají proti vnějším cizopasníkům, zaplísnění jiker a ryb a jako prevence.

Obrázek

Oblast použití a dávkování:
Při silné infekci 20 g soli na 1 litr vody po dobu 15 až maximálně 40 minut ( spise 30 minut ). Pro velmi malý potěr se doporučuje 10 g na 1 litr po dobu 30 minut. Dlouhodobá koupel sestava z 0,05 - 0,3 g na 1 litr vody po dobu více dni. Pro citlivější druhy ryb ( z vod zvláště měkkých ) je vhodné použít dávku 0,05 g/l a doba použiti koupele musí byt kratší. Nutno sledovat chování ryb během léčení. Koncentraci 0,3 g v litru snášejí rostliny špatně. U ryb podporuje tvorbu kožního slizu. Pokud je v chovu problém se slabým zaplísněním jiker, používá se 10 g/l po dobu 5 - 20 minut.


Text: Radim Zídek, (c) 2005
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Lgaspo » 02 srp 2005, 22:14

Super prehlad. Toto mi chybalo! Vdaka Radim. Very good job !!!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod dejvid » 12 pro 2005, 04:51

Výborná stránka.Které jsou podle vás lepší?Sera nebo eSHa.
Uživatelský avatar
dejvid
uživatel webu
 
Příspěvky: 38
Obrázky: 4
Registrován: 16 říj 2005, 15:43
Bydliště: varnsdorf

Příspěvekod wladys » 12 pro 2005, 18:43

Skvělé shrnutí........pokud někdo neví co na kterou nemoc.....stačí mrknout sem a je vše jasné. :5:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Moliro » 12 bře 2006, 21:45

Tak nevím, jsem na firemních stránkách firmy eSHa nebo Serať ::s26::
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Shalibaba » 12 bře 2006, 21:52

Proč myslíš? - náhodou je to pěkně všechno shrnuto na jedné stránce, což je výhoda, že se nemusí prohledávat net a zjiš?ovat....
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Moliro » 12 bře 2006, 23:12

Já jen, že běžně to funguje tak, že:
1. mám problém
2. hledám řešení
Z toho důvodu bych ten článek viděl spíš opačně. Nejdřív ten problém (choroba apod.) a pak výčet a případně hodnocení účinku různých přípravků více firem. Tohle trochu zavání reklamou. Ale je to věc názoru.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod bbfh » 12 bře 2006, 23:20

No, reklama to zrejme bude - su tu propagovane konkretne vyrobky konkretnych firiem, tu nie je o com debatovat. Ale k tomu, ako to bezne funguje, by som chcel poznamenat, ze je mozny aj takyto scenar:

1. mam problem.
2. vyriesim ho.
3. napisem o tom clanok, aby ostatni mali riesenie 'po ruke' a v kondenzovanej forme.

(podotykam, ze skutocne pohnutky autora na napisanie clanku nepoznam, ale clanok povazujem skor za prinos ako za rusivy v zmysle vtieravej, ci otravnej reklamy)
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod nakatenga » 13 bře 2006, 00:02

TO Moliro - tak až budeš mít problém, budeš - při hledání řešení vědět, kde :1: , aby jsi problém mohl začít řešit rychleji a tedy pravděpodobně efektivněji. Od toho taková shrnutí a přehledy jsou.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 13 bře 2006, 00:32

Také nevidím nic špatného na tomto článku. A určitě bych kvůli němu neotvíral takovou diskuzi. Reklama to je, ale jinak to ani nejde. Navíc nemáme důvod takové výrobky nepodporovat a nereklamovat, jsou nám prospěšné. A účel tohoto článku je přeci jasný - ale ten už popsal bbfh.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Další

Zpět na O akvaristice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron