Pozadí z extrudovaného polystyrénu

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Pozadí z extrudovaného polystyrénu

Příspěvekod Danouš » 05 zář 2005, 20:04

Výroba pozadí z extrudovaného polystyrénu


Asi před půl rokem jsem se rozhodl pořídit nové akvárko 160x60x55 a stávající 300l prodat. Hned od začátku jsem chtěl mít členité 3D pozadí, abych už nemusel stavět hromady kamenů k zadní stěně akvária .
Takže jsem koupil dvě desky 120x60cm extrudovaného polystyrénu tl. 8cm ( cena cca 500,- ). V první fázi jsem je musel seříznout na výšku, která odpovídá rozměru mezi dnem a skleněnou výztuhou , která je vlepena v akváriu na pokládání krycích skel. Udělat čistý a rovný řez u takto silného polystyrénu je celkem fyzicky náročné. Důležité je mít delší, pevný, dobře nabroušený nůž a nějaký klín kterým si rozvíráte obě části , aby tolik nesvíraly čepel nože. viz. obr.1



Obrázek

obr.1



Dalším krokem bylo slepení základové desky na délku akvária. Použil jsme transparentní silikon , což se v pozdější fázi ukázalo jako chyba. Mnohem lepší je použít černý silikon . Zakoupené desky měly po obvodu tzv. zámky, takže šly k sobě dobře sesadit s dosažením větší kontaktní plochy. Do levého koutu jsem si naplánoval vytvořit obdélníkový komín pro vnitřní filtr, kde jedna stěna odpovídá tlouš?ce desky. viz. obr.2



Obrázek

obr.2



Do pravého rohu jsem umístil nasávání k externímu celoskleněnému biologickému filtru , který bude stát vedle akvária . Použil jsem obyčejnou plastovou trubku s kolenem o průměru 4cm. Do desky jsem vyřezal pistolovou pájkou s natvarovaným měděným drátem rýhu pro tuto trubku, další částí desky, do které se udělala stejná rýha a otvor pro koleno jsem trubku zakryl a přilepil silikonem. viz. obr 3,4,5,



Obrázek

obr.3



Obrázek

obr.4



Obrázek

obr.5



Mezeru mezi vystupující trubkou a polystyrénem jsem vyplnil tentokrát už černým silikonem. Poté jsem dolepil další kusy desky na vyvýšení reliéfu pozadí viz. obr. 6,7



Obrázek

obr.6



Obrázek

obr.7



Původně jsem si myslel, že budu tvarovat dle fotek , které jsem si stáhnul z netu. Nakonec jsem pracoval jen dle vlastní fantazie. Na hrubé rysy jsem použil nuž ( tvarování pájkou jsem snažil vyhnout ze strachu před prohnutím celé desky ). Nůž se ovšem neosvědčil při tvarování hlubších záhybů a rýh. Proto jsem nakonec sáhnul i po pistolové pájce. Koupil jsem si ji asi za 400,- v Baumaxu. Vydržela tak do půlky pozadí a pak se spálila, je zkrátka dělaná na pájení v elektrotechnice a ne na dlouhodobé zapnutí, jak je to potřeba u této mé činnosti. Jak se pozadí rodilo viz. obr. 8-15



Obrázek

obr.8



Obrázek

obr.9



Obrázek

obr.10



Obrázek

obr.11



Obrázek

obr.12



Obrázek

obr.13



Obrázek

obr.14



Obrázek

obr.15



Pro konečnou povrchovou úpravu jsem použil kus oválné břidlice s hodně členitým povrchem. Pomačkal a tím i zhutnil povrch celého pozadí , který tím získal obtiskem něco z povrchu kamene a stal se tak přirozenějším. Rozdíl povrchu po a před pomačkáním viz. obr. 16,17



Obrázek

obr.16



Obrázek

obr.17



Tady je celkový pohled na vytvarované pozadí obr. 18,19


Obrázek

obr.18



Obrázek

obr.19



Dlouho jsem se rozmýšlel , jak udělat barevný povrch , aby ladil s břidlicí, kterou jsem chtěl dát do akvárka. Nakonec mi pomohla moje přítelkyně, která objevila v jednom krámku barvy, které tam nabízeli jako vhodné pro použití v akvaristice ( Hobby lak ( HLA) . Nechal jsem si dvě malé balení po 20g. koupit a vyzkoušel na polystyrénu. Barva držela a pod vodou to vypadalo celkem dobře. Takže jsem to na měsíc vrazil k potěru pod vodu a čekal. Po měsíci jsem nezpozoroval u ryb jakékoliv změny v chování. Pro jistotu jsem napsal přímo výrobci barev ( Jiří Vašina – Terno Třebíč (http://www.ternocolour.cz), aby mi dal ujištění, zda je to opravdu vhodné a netoxické pro toto použití. Odpověď jsem dostal rychle a to hned od dvou lidí z firmy . Potvrdili mi , že konkrétně tato barva je pro moje použití vhodná. obr. barvy Hobby lak -HLA



Obrázek

obr.barvy Hobby lak - HLA



Takže jsem si objednal cca 2kg různých odstínu šedé, dále černou a hnědou . Jako základ jsem dal dva nátěry neředěnou tmavě šedou. Pak jsem zkoušel přidávat další odstíny a míchat barvy , abych se dostal na nějakou přirozenou. Jak jsem také výše psal k lepení polystyrénu je vhodné použít černý silikon, protože barva na něm nachytá. Transparentní silikon mnohem více narušuje přírozený vzhled viz. obr. 20,21


Obrázek

obr.20



Až dodatečně mě napadlo udělat pozadí na celý pravý bok akvárka a tím i zakrýt výpustní hadici z externího biofiltru, kterou jsem chtěl vést až ke dnu. viz. obr. 22, 23



Obrázek

obr.22



Obrázek

obr.21



Poté už následovalo omytí pozadí ve vaně samotná instalace do akvária. Jelikož se pozadí přece jen použitím pájky prohnulo, takže v klidu byla na jedné straně mezera mezi sklem a pozadím asi 1cm , musel jsem pozadí přitlačit tyčkama napevno až ke sklu. Pak jsem vyplnil černým silikonem všechny spáry mezi sklem a polystyrenem po celém obvodu pozadí i uvnitř filtračního komínu. Na dně jsem před pozadí nalepil několik skleněných hranolků , jako pojistku proti vytrhnutí. Spáry jsem vyplňoval velice pečlivě silikonem v domění, že zamezím průsaku vody a tím i detritu za pozadí. To se mi bohužel nepodařilo, voda si zkrátka najde cestu všude. obr. 24, 25, 26



Obrázek

obr.23



Obrázek

obr.24



Obrázek

obr.25



Obrázek

obr.26



Jaké bylo moje překvapení po napuštění vody , když se ze skoro černého pozadí na suchu, vyklubalo pod vodou a zářivkovým osvětlením mnohem světlejší provedení. Ostatně posoudit můžete sami viz. obr.27



Obrázek

obr.27



Závěrem bych chtěl poznamenat, že použití výše uvedených barev jsme vyzkoušel na vlastní riziko. Nikde jsem dosud nečetl a ni neslyšel , že by je někdo použil k tomuto účelu , případně jaké s ni má zkušenosti. Vycházel jsem pouze z doporučení výrobce. Takže jsem sám zvědav na to, jestli se pozadí bude nějak barevně měnit nebo ovlivňovat vodu a tím i chované tlamovce.


Text a foto: Tomek Daniel
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Jerry » 05 zář 2005, 20:52

Není co dodat, vypada to SUPER. Je to asi jedno z nejhezčích pozadí co jsem kdy viděl. :lol:
Uživatelský avatar
Jerry
častý přispívatel
 
Příspěvky: 278
Obrázky: 71
Registrován: 04 zář 2005, 23:17
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod Grohic » 05 zář 2005, 20:55

Nejen pozadi, samo o sobe je to uplně skvely!!! Fakt bomba, je videt ze mas cit pro umeni :shock:
Uživatelský avatar
Grohic
častý přispívatel
 
Příspěvky: 249
Obrázky: 12
Registrován: 02 kvě 2005, 19:00
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Rostratus » 05 zář 2005, 20:58

No ďalší podrobný popis ako si urobi? pozadie. Zaujala má ta farba pre akvaristov. Určite ju vyskúšam.... :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Danouš » 05 zář 2005, 21:10

Díky za uznání, to vždy potěší. Ohledně té barvy, jsem sám zvědav, jestli se někdo ozve, že ji zná a něco s ní už zkusil udělat.
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod nakatenga » 05 zář 2005, 21:24

Ahojky, vysloveně pěkně povedené. Navíc mám slabost pro tmavou barvu pozadí. Fakt se ti to povedlo. I.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Radim Zídek » 05 zář 2005, 21:31

K tvojí práci není co dodat, pozadí s kamením vypadá naprosto úchvatně. Parádní prácička.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Martin Novák » 05 zář 2005, 21:38

Také se přidávám se svou kladnou reakcí, protože pozadí vypadá vážně realisticky. Zvláště se mi líbí jeho zdařilá kopie skalního útvaru. Doufám, že s ním nebudou problémy, byla by to velká škoda.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Tlamovec » 05 zář 2005, 21:54

Paráda není co dodat.Jsi borec smekám.
Uživatelský avatar
Tlamovec
uživatel webu
 
Příspěvky: 41
Obrázky: 5
Registrován: 17 srp 2005, 13:22
Bydliště: Chomutov Czech

Příspěvekod Lgaspo » 06 zář 2005, 08:25

Velmi pekna praca. :D
Pacilo sa mi to otlacanie bridlice a pouzitie tych farieb. Dufam ze budu pre Tvojich chovancov neskodne. Budem rad ak nas budes informovat ako sa to pozadie sprava.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron