Začínající akvarista s tlamovci Malawi

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Začínající akvarista s tlamovci Malawi

Příspěvekod MMMMM » 14 črc 2009, 21:31

Chtěl bych se zeptat:
zatím co jsem pochytil nějaké info o akvárkách, potřeboval bych doporučit jaké doplňky koupit? Akvárko budu mít 300litrů, v něm tlamovce, ještě nevím jaké a kolik druhů.

1.www.zekia.cz
SA10 120x50x50 8 300 2.319,00

2.Kryt se zářivkami použiji tento:
AB8 120x50 2x30 W 3.206,00

3.Filtr
http://www.exo-eko.cz/Akvarijni-filtry- ... 405-vnejsi
nebo mám koupit dva menší, či vnitřní?

4. Květiny mít nebudu, je nutné vzduchování?
dále je nutné krycí sklo?

Dále je nutné vybavit světla odrazovými reflektory? Nebude stačit 60W, to bude až až.

Zde jsem o filtru četl toto:
http://www.akvamalawi.com/phpBB/tips_faq.php
Biofiltrem by měl objem nádrže protéci maximálně dvakrát za hodinu.
Pokud mám akvárium 400 litrů a zvolím tento filtr
http://www.exo-eko.cz/Akvarijni-filtry- ... 405-vnejsi
tak objem vody za hodinu proteče 4x, to je špatně?
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod A+I » 14 črc 2009, 22:49

Akva doporucujem aspon 150 cm dlouhe. 120 cm neni pro tlamovce nicmoc.
Filtr je lepsi vzdy silnejsi nez slabsi - uvedeny udaj na filtrech je prutok prazdnym filtrem bez - naplni. Se vsemi naplnemi, ktere se stejne navic za chvili castecne ucpou, se prutok filtrem znatelne zpomali. Cim jemnejsi filtrovaci media, tim je prutok pomalejsi.
Pokud mas vytok z filtru nasmerovany tak, ze ceri hladinu, nemusis mit vzduchovani, ale je vzdycky lepsi vzduchovani v akva mit. V pripade poruchy filtru kdy treba nejsi doma a nebo si nevsimnes, vzduchovani zachrani rybam zivot. Navic v letnich mesicich kdyz je horko a voda v akvariu dosahne nad 27'C, je vzduchovani nutne.
Kryci skla jsou urcite dobra vec.
Svetla ted neres, ty si vyzkousis nakonec az s rybama. Kazde spectrum da akvariu jiny nadech a rybam zvyrazni (nebo zfadni) barvy.
Kazdopadne jeste promysli tu delku akvaria, vim o cem mluvim.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod MMMMM » 15 črc 2009, 06:34

Takže myslíš toto:
SA18 150x50x50 10 375 3.442,00

Ještě popřemýšlím jsem limitován místem

Jinak ten filtr je dobrá volba? Jaké tedy vzduchování, můžete mi poradit vybrat. Dále bych potřeboval vybrat nějaké topení s termostatem.
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod brova » 15 črc 2009, 07:18

Filtr Fluval 405 je v poho, mám ho ve 300l AQ a je na něj akorát. Čím větší AQ si pořídíš, tím lépe. :o Topítek je mnoho a mnoho druhů, já mám ve 300l AQ 100W a v 720L AQ 300W. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pusta » 15 črc 2009, 14:28

Nazdar MMMMM, ty si ten tvůj výběr necháváš opravdu důkladně prověřit, což je v podstatě dobře :o
Topení kup v podstatě jakékoliv odpovídající (100-150W) s termostatem - já mám tetratec, ale mezi jednotlivými výrobci není velký rozdíl, maximálně tak v ceně. Vzduchování je též docela jedno, stačí nejnižší modely (100-150l/h) s elektrickou regulací - zkoušel jsem tetratec (dost mě zklamal - byl dost hlučný - mohl to však být špatný kus), proto jsem zvolil atmana 3500 (už mám dva a max. spokojenost) - je levný a když ho zavěsíš do skříně, je opravdu tichý a má dvoustupňovou regulaci (mám ho pouze na nižší výkon). Jinak k tomu průtoku, udávaný průtok je udáván ve výšce 0 cm pod hladinou akvária (což je úplně mimo realitu, když filtr je pod akváriem a ještě ti píší, že musí být min. x cm pod hladinou), s přibívající vzdáleností k hladině výkon jakéhokoliv čerpadla klesá (v max. výšce - většinou 150 - 180 cm je průtok roven 0 l/h), takže už z podstaty čerpadla ve filtru je průtok filtrem umístěným cca 1 m pod hladinou akvárka dost nižší než ideální. Když pak zohledníš snížení průtoku filtračními hmotami (které rovněž není zahrnuto v udávaném údaji), dostaneš se reálně zhruba na 1/3-1/2 ideálního průtoku. Někde na netu jsou i grafy, ale zrovna nevím, kde přesně, budeš muset případně popátrat.
Pusta
uživatel webu
 
Příspěvky: 40
Registrován: 05 bře 2009, 21:37

Příspěvekod MMMMM » 15 črc 2009, 21:41

Ještě se zeptám, jestli uvažovat o vnitřním filtru a jestli je možné kombinovat v jednom akvárku rybky malawi a tanganiku, nebo to nebo to? Tanganika rybky které bych měl od chovatele jsou tmavé, chtěl bych to něčím rozzářit. Má tyto, nevím správné názvy, tak jak jsem to slyšel kirizy, oranže, ikoly, lopuchy, masvy - jsem zvědav jak se to správně píše a vyslovuje :)
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod Pusta » 15 črc 2009, 22:32

Kombinace malawi a tanganiky sice možná je, ale není to rozhodně vhodné. K těm tvým tanganika rybám - jsou to tropheusi (můžeš je najít tady na MyFish) - ti se zrovna kombinují velmi těžko spíše prakticky vůbec, většinou se chovají buď v jednodruhové nádrži min. 300 l resp. ve větší nádrži (450 l a více) třeba i 2 druhy. Rozhodně se nedoporučují pro začínající akvaristy, musí se chovat ve velkém hejnu, jsou agresivní, nároční na krmení a kvalitu vody, náchylní a dosti drazí. Tropheusy neber! Zvol ze začátku do těch 300 l nějaké malawi. A kup exterňák, nebudeš litovat resp. by tě vnitřní filtr začal dost rychle štvát a stejně by jsi koupil exterňák.
Pusta
uživatel webu
 
Příspěvky: 40
Registrován: 05 bře 2009, 21:37

Příspěvekod MMMMM » 15 črc 2009, 23:07

malawi má nějaké yelowy,socolofi a aulonocara fire fisch, ty tanganiky jsou hezke - nešlo by k těm malawi alespon jeden druh tanganik? Akvárium bude asi 325litrů

on mi doporučoval vnitřní filtr, je to levnější a má s tím dobrou zkušenost, čištění není náročné atd.
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod muller.r » 16 črc 2009, 09:03

Je velky rozdiel vnutorny a vnutorny filter. Je vnutorny biomolitan nastoknuty na hlavicu a je vnutorny lepeny zo skla a z viacerimi molitanmy a nakoniec hlavica. Kazdopadne aj jeden aj druhy ti vezme litraz z akva preto je ovela lepsi externy. Kazdy si to tu skusil a pokial nemas chovnu, bude pre teba urcite lepsi externy filter. To ti tu potvrdi, az mozno na par profesionalov co sa tomu venuju cely zivot a vedia ako si to zariadit, kazdy.
Uživatelský avatar
muller.r
uživatel webu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 16 pro 2008, 17:19

Příspěvekod brova » 16 črc 2009, 10:24

jj.....externí filtr je určitě lepší. Nezabírá místo a když se čistí, tak člověk nemusí vůbec hrabat do nádrže. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků