FAQ - Často kladené otázky & Tipy a rady pro začátečníky

aktualizováno 07.12.2005

zobrazeno x
1    Velikost nádrže

To je asi nejčastější otázka začínajících chovatelů, protože málokdo začíná s akvaristikou koupí 250 litrového akvária. A tento objem je právě oné minimum. Menší nádrže nedoporučuji z jasných důvodů. Chov tlamovců vyžaduje množství kamenitých útvarů, jeskyň a teras. Toto dosti snižuje objem vody v nádrži. V některých případech může objem klesnout i o třetinu. Větší objem vody také vykazuje lepší teplotní i biologickou stabilitu. Nedochází tak rychle k nebezpečným výkyvům v chemismu vody. Větší akvária také nabízejí více prostoru, které tyto ryby vyžadují. Samci jsou dosti teritoriální a to znamená, že hájí určitý prostor v nádrži. V nádržích s větší plochou dna dochází méně ke střetům (šarvátkám) mezi samci. Z toho vyplývá, že volíme spíše akvária hlubší a delší. Výška postačí do 50 cm vodního sloupce. Ideální „litráž“ nádrže se tedy pohybuje v rozmezí 300 – 400 litrů. Chov lze samozřejmě provozovat i v nádržích menšího objemu, ovšem není to ideální řešení.

Diskuze:

Jak velké akvárium?  [založil  vlasta]

Velikost akva?  [založil  tom]

Malé akva malawi  [založil  mikro]

Objem akvária  [založil  sertini]

Články a texty:

Nádrž  [napsal  Martin Novák]

Zakládáme akvárium - část I.  [napsal  Martin Novák]

Zakládáme akvárium - část II.  [napsal  Martin Novák]

Zakládáme akvárium - část III.  [napsal  Martin Novák]

Akvárium a postup realizace  [napsal  Radim Zídek]
2    Filtrace a filtrační média

Kvalitní filtrace se odráží na stavu vody, který je pro chov rozhodující. Špatný stav (stará voda) je zdrojem silného stresu, kterým ryby trpí. V konečném důsledku se může jednat i choroby vzniklé z důvodu špatného prostředí v nádrži. Ideálního stavu jsem dosáhl kombinací vnitřní mechanické a vnější biologické filtrace. Průtok filtrem pro mechanickou očistu vody by se měl pohybovat mezi 4 až 5 násobkem objemu vody v nádrži. Vhodnější je také použít více filtrů o menších výkonech, protože menší nejsou tak hlučné (jako jeden výkonný) a nehrozí, že se kvalita vody při výpadku jednoho z nich rapidně zhorší. Pro biologickou filtraci je vhodný vnější velkoobjemový filtr (tzv. kýblový filtr). Jako náplň doporučuji použít pouze materiály vhodné pro osídlení nitrifikačními bakteriemi (biopěna, keramické válečky, ježci, apod.). Biofiltrem by měl objem nádrže protéci maximálně dvakrát za hodinu.

Jinak chov můžeme provozovat i bez speciálního vybavení (např. bez iontoměničů, reversních osmóz, UV-sterilizátorů, apod.). Pro chov postačí kvalitní filtrace, vzduchování, dostatečné vyhřívání a osvětlení. Zvýšené nároky oproti obecné akvaristice jsou zejména v biologické filtraci.

Diskuze:

Filtrace  [založil  Psmrz]

Filtrace  [založil  Phill]

Problém s filtrací  [založil  Phill]

Stěnový filtr - provoz  [založil  Jirka]

Ježci ve vnějším filtru  [založil  Shalibaba]

Filtrační ježci  [založila  Nakatenga]

Fluval 204  [založil  Grohic]

Jakej filtr  [založil  Killer]

Jaké čerpadlo pro externí filtr?  [založil  Greg]

Vnější filtr Resun  [založil  Doktor]

Saturace biofiltru kyslíkem  [založil  Martin Novák]

Filtrace - jak vyřešit?  [založila  Nakatenga]

Použití jezerního filtru  [založila  Nakatenga]

Články a texty:

Filtrace v akváriu  [napsal  Martin Novák]

Externý kanistrový filter zo skla  [napsal  Bob]

Ako som riešil filtráciu I  [napsal  Lgaspo]

Ako som riešil filtráciu II  [napsal  Lgaspo]

Výroba externého biofiltra  [napsal  canart]

Prepad do externého filtra  [napsal  canart]

Filtrace – neocenitelný pomocník  [napsal  Martin Novák]

Celoskleněný filtr  [napsal  Radim Zídek]
3    Voda a chemismus vody

Tady záleží na výchozí vodě (ta, která teče u Vás z vodovodu). Pro tlamovce je obecně vhodná zásaditá voda o pH 7 - 9, středně tvrdá až tvrdá s vodivostí průměrně 400 uS/cm. Upravovat vodu se daří jedlou sodou (NaHCO3 – hydrogenuhličitan sodný). Zvyšuje se alkalita vody, což má za následek zvýšení pH. Dále je možné vodu upravovat kuchyňskou solí (NaCl – chlorid sodný). Zvyšuje se tím vodivost vody. Ovšem praktické zkušenosti s úpravou vody mám takové, že to není potřeba. Mnoho chovatelů neupravuje žádným způsobem svou vodu a ryby jsou zdravé a plodné. Primárně ovšem záleží na výchozí vodě. Nejdůležitější je pH. To v každém případě udržovat nad hodnotu 7. Dále je nutné udržovat obsah dusitanů a dusičnanů na minimálních úrovních.

Diskuze:

Snížení NO3  [založil  zencakd]

Akva.voda  [založil  tom.brezna]

Tmavá voda  [založil  Killer]

Ako často meníte  [založil  oldboy]

Zakalená VODA  [založil  Phill]

Co s tvrdostí vody?  [založil  Terry]

Testery vody  [založil  Mauve]

Mekka voda co s nou?  [založil  davidczsk]

Vysoké dusitany  [založil  Grohic]

Chemie  [založil  Grohic]

Uprava vody pre cichlidky  [založil  Lgaspo]

Měření chemismu vody  [založil  Martin Novák]
4    Krmení tlamovců

Tlamovci jsou ryby všežravé, ovšem preferují rostlinnou složku potravy. Vhodná je přirozená řasa. To ale v nádrži nemůže sloužit jako hlavní příjem potravy. Tlamovce obecně je vhodné krmit suchým krmivem (různé granule pro cichlidy, apod.), špenátem, spařenými listy salátu, strouhanou mrkví, banánem, hráškem, apod. Z živočišné složky doporučuji maximálně patentky, hrotnatky (Dapnia) a buchanky (Cyclops). V žádném případě nitěnky a strouhané hovězí srdce! Tyto složky jsou těžko stravitelné a mohou působit rybám zdravotní potíže. Mražené produkty je nutno nejprve nechat roztát (ve skleničce s teplou vodou například) a až poté zkrmovat. Všechny suroviny musí být řádně omyty!

Krmit by se mělo vícekrát za den. Obecně je to šetrnější k jejich zažívacímu traktu a zároveň i ke stavu vnitřního prostředí biotopu. Nárazové zakrmení přinutí ryby žrádlo spořádat všechno najednou a také prudce zhorší kvalitu vody (prudký nárůst dusíkatých látek). Ideální proto je rozdělit si krmnou dávku do několika menších a pravidelně během dne ryby krmit alespoň dvakrát až třikrát. Někdy je toto nemožné z důvodu časového vytížení a nezbude nic jiného, než zakrmit jednorázově. Je-li v nádrži kvalitní filtrace, biotop to ustojí bez velkých potíží.

Tlamovci jsou všežravci (ale v podstatě spíše býložravci) a rostlinná složka potravy je pro ně velmi důležitá. Velká skupina tlamovců (tzv. mbuna) žije u břehů, kde je vodní sloupec malý a voda silně prosvětlená. Na kamenech roste bohatý „koberec“ řas, které doslova spásají. Proto je řasa v akváriu příjemným zpestřením rybího jídelníčku.

Diskuze:

Jak nepřekrmovat?  [založil  Zdenek]

SAK 55 - vylucne krmenie  [založil  canart]

Živorodky jako krmení  [založila  nakatenga]

Krmení tlamovců  [založil  Martin Novák]

A ještě to krmení  [založil  Martin Novák]

RAJČATA  [založila  Phill]
5    Spoluobyvatelé pro tlamovce a vhodné skupiny

Společně s tlamovci se dájí chovat i ryby odlišné čeledi, avšak zařízení biotopního akvária toto vylučuje. Jde pouze o dodržení určitých nepsaných pravidel. Když někdo zařizuje malawi akvárium, pak by se měl držet určitého vzhledu biotopu a skladby ryb. Když už přidávat jiné druhy, tak se alespoň držet v čeledi cichlid. Vhodnými spoluobyvateli jsou převážně ryby podobné velikosti a podobných nároků. Konkrétně to mohou být kančíci (Cichlasoma), Akary (Aequidens), apod. Možné je i chovat ryby užitečné, Pancéřníčci (Corydoras) či Krunýřovci (Ancistrus).

Tyto ryby vyžadují velkou společnost a málo početné skupiny jsou tudíž nevhodné. Ideální je chovat od jednoho druhu 5 – 10 ryb v poměru 2 : 8 (tzn. 2 samce na 8 samic). Také je vhodné chovat v jedné nádrži více druhů tlamovců. Všechna tato opatření snižují vnitrodruhovou agresivitu. Ryby si budují mezi sebou hierarchii. V čele je vždy vedoucí samec, který chovnou skupinu vede. Při případných potyčkách mezi rybami zakročí a spor vyřeší. V malých hejnech je hierarchie nedokonalá a střety jsou častější.

Diskuze:

Aké ryby?Rastliny?  [založil  balmar]

Akva Malawi » Jake ryby??  [založil  Richie-HK]

Jaké pěkné ryby do akva 120l  [založil  Shalibaba]

Pomer pohlavi  [založil  Lgaspo]

Jaké rybky se dají kombinovat s cichlidy s malawi?  [založil  Zdenek]

cichlidy malawi  [založil  pucmeloun]

kombinace  [založil  Grohic]

Co k tlamovcům z Malawi? (zebra apod.)  [založil  Shalibaba]

Články a texty:

Africké jezerní cichldy  [napsal  Martin Novák]

Cichlidy z jezer Malawi a Tanganika  [napsal  Ota Plešinger]

Rostliny versus malawijské cichlidy  [napsal  Jip]
6    Choroby a léčba

Choroby u těchto ryb jsou závislé na stavu prostředí, ve kterém žijí a také na stravě, kterou jim podáváme. Veškeré excesy v krmení či zanedbaná údržba akvária se může lehce projevit náhlou smrtí několik jedinců a onemocněním zbytku osádky. Dodržováním jasných pravidel a zdržování se velkých experimentů napomáhá udržovat ryby zdravé a plodné.

Diskuze:

Tak a je to tu - bloat!  [založil  canart]

Otírání tlamovců  [založil  tom.brezna]

Nezabehnute akvarium  [založil  Soudy]

BIG problém - náhlá smrt  [založil  Martin Novák]

bakterialni rozpad ploutvi?  [založil  Honzi]

Krupice  [založil  Killer]

Články a texty:

Přípravky a léčiva pro akvaristiku  [napsal  Radim Zídek]
Všem začátečníkům přeji mnoho úspěchů a hlavně zdravé rybky!

Martin Novák © 2005